Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Turecko

Základné info:

Hlavné mesto: Ankara
Politický systém: parlamentní systém s dvojkomorovým parlamentom
Počet obyvateľov: 84,34 mil
Mena: turecká líra (TRY)
Úradný jazyk: turečtina

Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 110
Polícia: 155

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Holubyho 11, 811 03 Bratislava
Tel: + 421 2 5949 0900
Email: turkishembassy@nextra.sk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara
Tel: +90 3124675075
Email: emb.ankara@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/ankara


Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Prevažná časť Turecka sa rozkladá v Malej Ázii – Anatólii. Trákia je európska časť, na ktorej sa nachádza menšia časť. Bospor a Dardanely sú dôležitými geografickými bodmi, keďže  sú to jediné miesta, ktorými sa dá dostať z Čierneho do Stredozemného mora a majú obrovský strategický význam.

Turecko možno charakterizovať ako krajinu troch morí, dvoch kontinentov a dvoch náboženstiev. Tvorí ju spleť minaretov, byzantských kostolíkov, zelených hôr, stepí a úrodných nížin, na ktorých sa pestujú citrusové plody, bavlna, arašidy, banány. 

Turecko je najväčším štátom v regióne teritoriálne aj populačne a tvorí ho sedem regiónov: Čiernomorský, Marmarský, Egejský, Stredomorský, Centrálna Anatólia, Východná a juhovýchodná Anatólia.

Turecko patrí medzi krajiny, kde sa rešpekt spája s vekom. Platí to pre rodiny ako aj profesionálne prostredie. Z tohto dôvodu je potrebné venovať pozornosť oslovovanie a používaniu krstných mien. Zároveň je potrebné venovať veľkú pozornosť neverbálnemu jazyku, pretože mnohé bežné neverbálne prejavy majú iný význam v porovnaní so slovenským komunikačným prostredím.

Tureckí obchodní partneri sa formálne oslovujú krstným menom, ku ktorému pridávajú oslovenie pán „Bey“. Small talk, ktorý prebieha pri pití čierneho čaju sa zameriava na rodinu, šport alebo kultúru. Dohody sa uzatvárajú s partnermi, o ktorých človek niečo vie.

Dôležité pracovné jednania väčšinou nebývajú počas ramadánu. Ak sa dohodne pracovné stretnutie, väčšinou sa jeho termín dodrží. Turci patria medzi kultúry, ktoré sú flexibilné pri dosahovaní cieľov a dodržiavaní pravidiel. Patria medzi skúsených obchodníkov a obchod sa väčšinou spája aj s mnohými spoločenskými udalosťami a výmenou darov.

Na svoju krajinu sú patrične hrdí, a preto sa neodporúča otvárať politické témy a kritizovať lokálne pomery.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Turecka:
  • Pracovné stretnutia je vhodné voliť s ohľadom na cirkevné sviatky.
  • Flexibilné vnímanie času znamená mať časovú rezervu aj mimo stanoveného času pracovného stretnutia.
  • Pri komunikácii je potrebné brať ohľad na vek a postavenie komunikačného partnera.
  • Budovanie vzťahov trvá istú dobu a je potrebné investovať čas do spoznania komunikačných partnerov.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Turci sú neuveriteľní hostitelia, je im úplne jedno, že vás vidia prvýkrát v živote, aj tak vám otvoria dvere do svojho príbytku. Pozvanie na večeru sa neodmieta (mohlo by ich to dokonca uraziť, že nemáte záujem spoznať ich rodinu). Cez víkend je zvykom, že sa raňajkuje okolo jedenástej , všetci spolu sedia za jedným stolom a pred sebou maju asi 20 mini nádob s rôznym jedlom, od sladkého cez štiplavé po slané. Nie ste milovník čaju? Tak potom budete mať v turecku veľký "problém", čierny čaj v malých tulipánových pohárikoch sa podáva počas celého dňa a aj niekoľkokrát za sebou, pije sa za horúca, ešte sa z neho musí pariť. Vo voľnom čase trávia najradšej čas v parku pri grilovaní alebo ako to oni volajú "mangal" každý z nich má v aute pohodený prenosný gril, lopárik na rozfúkavanie ohňa a uhlie. Grilovaná zelenina a grilované mäso, to je ich základ.Turci sú veľmi hrdí národ, nezáleží na tom či súhlasia s aktuálnou politickou situaciou (tým myslím štýl nedemokratického vládnutia prezidenta Erdogana), ale človek, na ktorého budú vždy hrdí je ich "otec" zakladateľ Ataturk.

Turci sú veľkí národovci, všade vidieť tureckú zástavu a podobizeň K. Ataturka - veľkého reformátora. Hlavný rozdiel je náboženstvo, najviac to cítiť cez Ramadan - najvýznamnejší sviatok, resp. obdobie pre moslimov, kedy by cez deň mali pôstiť. 

Prevláda tu vierovyznanie Islam podľa ktorého majú moslimovia Ramadán - mesiac kedy držia pôst. Je tu nižšia úroveň anglického jazyka, na každom rohu nájdete trhy kde chodia všetci väčšinou v habitoch.

Určite správanie ľudí - príjemné, ustretové vystupovanie miestnych. Samozrejme náboženstvo islam zvyky - rôzne tradície, sviatky, ktoré sú spojené práve s náboženstvom. Turci pracujú naozaj počas sezony veľmi veľa. Voľný čas trávili väčšinou na pikniku pri klasickom tureckom čaji, prípadne posedenie v miestnej kaviarni. Turecko ma prekvapilo v dobrom, že to nie je len dovolenková destinácia, ale aj krajina na turistiku a krásne výhľady na tureckú prírodu. 

 

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Určite nech sa prihlásia na Erasmus praktickú stáž. Získajú praktické skúsenosti z prostredia krajiny, ktorú si vyberú, zlepšenie jazykových zručností, spoznanie novej kultúry, ľudí, kolegov z ktorých sa stanú kamaráti a taktiež zaujímavé miesta. Určite odporúčam! :)

Zúčastňujte sa výletov a rôznych akcií, ktoré organizujú tzv. "mentori" z ESN Pamukkale, stoja za to! Niektoré výlety dokonca prepláca univerzita, ale treba sa rýchlo nahlásiť, lebo miesta sú obmedzené! Keď potrebujete s niečím pomôcť, nebojte sa obrátiť na tureckých študentov z ESN (pomáhali nám doslova so všetkým - s poistením, povolením na pobyt, nájsť si ubytovanie...) alebo na oddelenie zahraničných vzťahov, sú tam veľmi ochotní a nápomocní.

Carrefour kart - zľava pri nákupoch v supermarketoch Carrefour, Muze kart - voľný vstup do Unesco pamiatky Hierapolis-Pamukkale

Je to vyslovene študentské mesto -prezýva sa tak pretože sa tu nachádzajú 3 veľké univerzitné campusy. Nachádza sa tu množstvo krásnych parkov napr.: Kent park, Selale park, Sazova park, Kanlikavak, ktoré rozhodne stoja za navštívenie. Najlepšie spravíte ak si vezmete bicykel a postupne ich všetky prejdete. Určite odporúčam vyskúšať všetky ich typické jedlá, konečne zistíte ako chutí pravý turecký kebab, kokoreč(niečo na stýl našich jeterníc) . Priprav sa na to, že turci veľmi ťažko hovoria po anglicky, ak vôbec. 

Priamo v Eskišehire je možnosť zakúpenia si električenky, ktorá sa volá EsTram card, ako študenta ťa teda jedna cesta vyjde na cca 50centov. Univerzita neponúka ubytovanie na internáte, ale priamo u svojich tureckých študentov. Funguje tu tzv. buddy systém, spolubývate s domácim tureckým študentom, ktorému platíte nájom (ten je tu naozaj lacný), a on vám na oplátku pomáha s vybavovaním rôznych potrebných dokumentov - nemusíte sa tohto spôsobu bývania vôbec báť. Ďalšou  veľkou výhodou je zriadenie si univerzitnej kartičky ( s tým pomôže buď international affairs office alebo priamo váš department ) a na túto kartičku môžete chodiť do univerzitnej jedálne, ktorá ponúka obed za 15centov (polievka, hlavné, zákusok). Ďalšou užitočnou kartičkou je ESN card od Anadolu univerzity, vďaka tejto kartičke sa môžete zúčastňovať aj rôznych školých erasmus výletov so zľavou: napr do Kapadokye, pobyt v 5hviezdičkovom hoteli v Antalyi na víkend s all inclusive a pod

Odporúčam si zaobstarať Istanbul Kart - využijete ju na dobravu loďou do okolitýh miest alebo na poloostrovi. 
Istanbul Kart - 5,49 TRY/2,89 € - jedna preprava
Hava Bus shuttle- transfer z letiska za 37,50 TRY /2,14 Eur jednosmerny lístok
Na bočných uliciach predávajú ovocné šťavy, tiež veľmi za lacno

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje