Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Švédsko

Základné info:

Hlavné mesto: Štokholm
Politický systém: konštitučná monarchia a parlamentná demokracia s predsedom vlády (premiérom) a hlavou štátu, panovníkom.
Počet obyvateľov: 10,3 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: švédčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 112
Polícia: 112

Veľvyslanectvo krajiny pre SR:
Adresa: Obere Donaustrasse 49-51, P.O.BOX 18, A - 1025 Vienna, Austria
Tel:. +43 1 217530
Email: mailto:ambassaden.wien@foreign.ministry.se

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Arsenalsgatan 2/3 TR, Box 7183, Stockholm
Tel:. +46 854503961
Email: emb.stockholm@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/stokholm

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Oficiálnym názvom Švédska je Konungariket Sverige, čo v preklade znamená Švédske kráľovstvo.  Švédsko funguje ako konštitučná monarchia, na čele ktorej stojí od roku 1973 švédsky kráľ Karl XVI. Gustaf s manželkou Silviou.

Švédsko je známou svojou vysokou životnou úrovňou, sociálne orientovanou politikou, dôrazom na rovnoprávnosť čo sa pohlavia, národnosti alebo náboženstva týka. Voľný čas Švédi trávia najmä športovaním a ich životná filozofia je úzko prepojená s ochranou a životom v prírode. V lete veľká čas Švédov trávi svoj voľný čas v prírode a tento pobyt je najlepší ak je bez moderných výdobytkov techniky.

Švédi nepatria ku kultúram, ktoré iniciatívne nadväzujú nové priateľstva s neznámymi ľuďmi. Iniciatívu skôr očakávajú z druhej strany. Avšak, po prekonaní úvodného spoznávania sa, budujú dlhodobé a pevné priateľstvá.

V súkromnom i pracovnom živote sa očakáva dochvíľnosť. Mnohé obchody sa počas víkendov zatvárajú pomerne skoro a čas je vyhradený pre rodinu a oddych. Švédi patria medzi milovníkov kávy a vody z vodovodného kohútika. Balená voda je len ďalším spôsobom ako ľudia necitlivo pristupujú k prírode.  Švédi vzorne stoja v rade kdekoľvek sa na niečo čaká. Bez poradového čísla nebudete obslúžený na úrade.

Švédska biznis kultúra patrí medzi kultúry, kde sa zdôrazňujú rovnocenné vzťahy členov tímu a lídra pri spolupráci. Líder ako režisér pomáha tímu v jeho smerovaní a smer určujú členovia tímu. Pri pracovných stretnutiach prebieha aktívna diskusia, ktorú neriadi tím líder ale odborníci na aktuálnu problematiku.  Aj Švédi patria medzi kultúry, ktoré dávajú prednosť priamemu komunikačnému štýlu. To, čo je však ťažké pre kultúry s rovnakým komunikačným štýlom sú momenty ticha, ktoré využívajú na premyslenie stratégie a ďalšieho postupu. V biznise alebo v súkromnom živote, Švédi venujú veľkú pozornosť ochrane životného prostredia. 0čakávajú to aj od svojich obchodných partnerov a kladú na to dôraz pri obchodných vzťahoch.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami zo Švédska:
  • Švédi vítajú každú možnosť riešiť projekty a problémy individuálne, prijať vlastné rozhodnutia a prevziať zodpovednosť.
  • Od členov tímu sa očakáva iniciatíva a aktívna výmena informácii.
  • Dodržiavanie dohodnutých termínov a programu stretnutí je prejavom úcty. Vzájomná podpora pri práci na projekte je súčasťou tímovej spolupráce.
  • Medzi pracovným a súkromným životom je hrubá deliaca čiara.
  • Letné mesiace sú obdobím, kedy sa pracovný život spomalí a Švédi trávia veľa voľného času v prírode.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Priateľský vzťah medzi učiteľmi a študentmi. Multikultúrna spoločnosť. Švédi ako veľmi milí, trochu uzavretejší ľudia, treba s nimi iniciovať kontakt. Ohľaduplní vodiči a veľmi rozšírené bicyklovanie ako spôsob dopravy. Švédi obľubujú diskotéky a remixy starých známych piesní, najmä od skupiny ABBA.

Zdravší životný štýl po fyzickej aj psychickej stránke.

Ľudia sú chladnejší a cudzincov medzi seba prijmú až po dlhšej dobe. Povedala by som, že voľný čas trávia najmä športmi, viac ako Slováci, a to najmä behom, i keď sneží.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Obdobie september-november je celkom depresívne. Dni sú krátke a často prší. December je znesiteľnejší pokiaľ napadne sneh a tiež kvôli vianočným trhom a všadeprítomným svetielka.

Podmienkou pre zľavovú kartu študenta je registrácia do kurzu. Ja som bol na pracovnej stáži, takže na kartu som nemal nárok.

Pripraviť sa na zimu, vysoké ceny a začať si hľadať ubytovanie na FB stránkach v dostatočnom predstihu.

Aplikácia: Too good to go (jedlo)

Ak máte možnosť, zapojte sa do Buddy programu. Je to výborný spôsob na spoznávanie ľudí mimo svojho odboru. Na vašich buddies sa môžete obrátiť s akoukoľvek otázkou a spoľahnúť sa na ich pomoc. Taktiež s nimi zažijete množstvo zážitkov, ktoré by ste inak nezažili. Malé upozornenie, keďže v Umei sú často spojené chodníky pre chodcov s cyklistickými, treba chodiť po ľavej strane :) IKSU je obrovské športové centrum, ktoré treba určite vyskúšať. Za členský poplatok môžete využívať všetky služby a navštevovať hodiny. Športy majú od výmyslu sveta od plávania, cez plážový volejbal až po lezenie. Hodiny tiež stoja za to. Členské je síce drahé, ale neoľutujete. Na Facebooku môžete sledovať skupinu Umeå Aurora Hunters, ktorá upozorňuje na výskyt polárnej žiary a radí najlepšie miesta na pozorovanie. Umeå University má obrovskú knižnicu, v ktorej sa veľmi dobre učí, určite odporúčam vyskúšať.

Studentkortet od Umeå University Studentkår, ktorá poskytuje rôzne zľavy napríklad do kina, do športového centra. Aplikácia Ultra - Umeås Lokaltrafik, cez ktorú sa dajú kúpiť lístky na autobus.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje