Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Srbsko

Základné info:

Hlavné mesto: Belehrad
Politický systém: jednokomorový parlament
Počet obyvateľov: 6,9 mil.
Mena: srbský dinár (RSD)
Úradný jazyk: srbčina

Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 94
Požiarnici: 93
Polícia: 92

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Búdková 5381/38, 811 04 Bratislava
Tel: + 4212 / 544-31-927
Email: srb.emb.slovakia@mfa.rs

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Bulevar umetnosti 18, Novi Beograd 110 70, Srbsko
Tel: +381 112223800
Núdzová linka: +381 63336837
(naliehavé prípady, po pracovnej dobe, v dňoch pracovného pokoja )
Email: emb.beograd@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/belehrad

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Politický systém Srbskej republiky je parlamentná demokracia. Hovorí sa mu „balkánský tyger“ vzhľadom na rýchle sa rozvíjajúcu ekonomiku. Hlavným mestom je Belehrad, ktorý bol veľakrát zničený, ale v súčasnej dobe je to označovaný za najživšie mesto na celom Balkáne, kde nájdete množstvo diskoték, klubov a iných podobných zariadení. Medzi turistické dominanty patrí aj Novi Sad a Subotica vo Vojvodine.

Srbsko je najväčším vývozcom malín a sliviek. Najznámejšie srbské slovo, ktoré pozná celý svet je slovo vampír. Avšak jeden z najväčších príspevkov Srbska k vedeckému rozvoju sveta bolo v osobe Nikola Teslu. Jeho vynálezy položili základy moderných systémov na striedavý prúd.

Väčšina obchodných stretnutí prebieha v oficiálnych priestoroch. Konečná podoba dohody je väčšinou výsledkom viacerých rokovaní. Pracovné stretnutia prebiehajú v širšej zostave a často sa na nich zúčastňujú i tí, ktorí sú s pracovnou problematikou spojení nepriamo. Srbi patria ku kultúram, ktoré chcú o svojom obchodnom partnerovi niečo vopred zistiť, a preto je small talk dôležitou súčasťou obchodných stretnutí. Emócie do pracovných vzťahov nepatria, hoci vystupujú otvorene a spontánne. Je dôležité správne pochopiť o akú situáciu ide a zvoliť vhodný komunikačný štýl.

Pomerne veľký dôraz sa kladie na prvý dojem, a preto je dôležité dodržiavať formálne pravidlá a byť vhodne oblečený. Vzhľadom na svoju snahu o harmonické vzťahy sa niekedy stáva, že sľúbia i niečo, čo nedokážu splniť. Čas vnímajú flexibilne a dodržiavanie dohôd z časového hľadiska môže byť niekedy komplikovanejšie.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami zo Srbska:
  • Pri obchodných a pracovných stretnutiach sa odporúča dodržiavať formálne vystupovanie.
  • Budovanie vzťahov je spojené s dôverou pre budúcu spoluprácu.
  • Spontánnosť sa prejavuje pri riešení problémov a dodržiavaní pravidiel.
  • Dodržiavanie termínov je potrebné kontrolovať a klásť na ne dôraz.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Vždy používajte taxíky od taxislužby a nie hocijaké auto s tabuľkou taxi, výjde vás to omnoho lacnejšie. Kontaktujte ESN Niš(IG) v predstihu,pomôžu vám nájsť ubytovanie blízko vašej fakulty.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje