Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Spojené kráľovstvo

Základné info:

Hlavné mesto: Londýn
Politický systém: konštitučná monarchia
Počet obyvateľov: 67,22 mil.
Mena: anglická libra (£)
Úradný jazyk: angličtina

Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 999
Požiarnici: 999
Polícia: 112

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Panská 16, 811 01 Bratislava
Tel: +421 2 5998 20 00
Email: britishembassybratislava@fcdo.gov.uk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: 25 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY
Tel: +44 (0) 20 7313 6470
Email: emb.london@mzv.sk
Web: www.slovakembassy.co.uk

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie ja Severného Írska zahrňuje Veľkú Britániu (Anglicko, Škótsko, Wales), Severné Írsko a priľahlé ostrovy. Označenie „Brit“ sa vo všeobecnosti vzťahuje na osobu, ktorá pochádza z Anglicka, Škótska, Walesu alebo Severného Írska.

Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia s dvojkomorovým parlamentom. Hlavou štátu je od roku 1952 kráľovná Alžbeta II a je zároveň formálne na čele vlády a justície, anglikánskej cirkvi a vrchným veliteľom ozbrojených síl. Spojené kráľovstvo patrí ku krajinám, ktoré sa vyznačujú multikulturalitou a obchodní partneri a kolegovia na pracovisku pochádzajú z viacerých kultúr.

V súkromnom alebo pracovnom živote je veľmi dôležité zvoliť vhodný komunikačný štýl. Priame vyjadrenie myšlienok sa skôr očakáva v prípade, kedy sa diskusia týka vyjadrenia myšlienok a postupov. V prípade, že od kolegu alebo priateľa niečo chcete, je potrebné voliť nepriamy komunikačný štýl a diplomatický prístup.

Obchodné jednania majú dopredu naplánovaný program. Začiatok je vždy venovaný „Small talk“, ktorý sa veľmi často venuje počasiu. Medzi ďalšie vhodné témy patrí kultúra, šport a cestovanie. Témy, ktorým je potrebné vyhnúť sa sú politická situácia, kritika kráľovskej rodiny alebo migrácia. Pri pracovných stretnutiach a emailovej komunikácii sú kolegovia a obchodní partneri veľmi zdvorilí. Od svojich komunikačných partnerov očakávajú používanie zdvorilých fráz, ktoré sú prejavom základnej slušnosti. Patria medzi kultúry, kde si budovanie bližších priateľských vzťahov vyžaduje viac času.

Britská obchodná kultúra je založená na delegovaní právomoci a aktívny prístup k riešeniu projektov . Členovia tímu sa zvyčajne aktívne zapájajú do spoločnej práce a prinášajú nové riešenia. Tento prístup je prejavom odbornosti a pozitívneho prístupu, ktorý sa cení zo strany lídra.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Veľkej Británie:
  • Kreativita a iniciatíva pri predkladaní návrhov je hodnotená pozitívne pri práci v tíme.
  • Od komunikačných partnerov sa očakáva zdvorilá vecná komunikácia.
  • Small talk je štartovacou čiarou pre vzájomnú obchodnú spoluprácu alebo prácu v tíme.
  • Profesionálny a súkromný život sú striktne oddelené.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Čaj s mliekom, anglický humor, chit chat o počasí, zdvorilé správanie. Aj v daždi majú na sebe papuče, kratké nohavice alebo šaty. Avšak sú veľmi dochviľný, jedlo nezvyknú dvakrát núkať. Diverzita.

Svoj Erasmus pobyt som absolvovala v Manchestri, teda veľkom, multikultúrnom meste, kde sa černošká štvrť strieda s moslimskou a tá zasa so židovskou a všetky sú poprepletané poľsko-česko-slovenskými obchodmi, a tak máte pocit, že domov je hneď za rohom. Ľudia sú zväčša pohoďáci, povahou trochu pripomínajú Američanov, tak trochu aj stravovacími návykmi - pre erazmákov, čo veľmi neobľubujú varenie, môžu byť všadeprítomné dózičky so šalátmi a polotovarmi, naozaj užitočné. Pre časté pršanie som rýchlo pochopila význam slova ""anglický trávnik"", lebo v Anglicku je tráva rýdzozelená aj v januári. A čo Angličanov spája? Určite čierny čaj, nadšenie pre futbal, a úcta (alebo možno skôr záujem) o kráľovskú rodinu.

Silnejšia barová kultúra. V piatok alebo v sobotu večer boli všetci v meste do noci alebo do rána vrátane dôchodcov a rodín s deťmi. Veľký strach zo zimy, snehu a ľadu. Akonáhle sa ochladilo, všade sa objavilo veľa upozornení na ľad, chodníky upravovali snáď každú hodinu aj keď nemrzlo a nesnežilo. Nasnežilo len v jeden deň asi 2cm (bol som tam od septembra do marca) a nikto z mojich kolegov okrem jedného Slováka neprišiel do práce  :D 

V UK sa robí všetko presne tak isto, či prší alebo nie, len k tomu treba riadne prispôsobiť outfit. Všade je taká tá zdvorilá slušnosť, vždy sa zdraví a ďakuje, to je pekné. A hľadajú sa spôsoby ako to ide, nie ako to nejde. A communication is the key. O a áno šortky sa bežne dajú nosiť aj keď je vonkajšia teplota okolo nuly.

Čaj s mliekom bol pre mňa zážitkom, pila som ho aj pri ďalšom pobyte, doma by ma ho takto piť nenapadlo. Tiež je pravda, že Angličania sú ako národ uzavretejší.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Treba sa pripraviť na to, ze vo Veľkej Británii a obzvlášť vo Wales je všetko inak. Jazdí sa na opačnej strane, odomýká sa do opačnej strany, kľúčky na dverách sú iné ako všade inde a často fungujú opačne ako očakávate, okná sa otvárajú do vonka. V kúpeľni nájdete dva kohútiky pričom z jedného ide iba ľadová voda a z druhého iba horúca, sprchy sa ovládajú tlačidlom. Elektrické zástrčky sú samozrejme iné, pričom v kúpelni sú špeciálne zástrčky na ktoré neexistuje adaptér, čiže vlastnú elektroniku v kúpelni nepoužijete.

Čo sa týka južného Walesu, tak je to neuveriteľne pekná krajina. Treba navštíviť čo najviac z okolia Cardiffu a hlavne pobrežie - Llantwit Major, Barry, Nashpoint alebo vnútrozemské dedinky - Caerphilly, Ystrad Mynach, Castell Coch ... A samozrejme nakoľko je Cardiff hlavné mesto Walesu, tak má výborné železničné spojenia aj s inými zaujimavými britskými mestami ako Londýn, Manchester, Liverpool, Birmingham alebo letecky írsky Dublin.

Ako obyvateľ Cardiffu máte právo navštíviť Cardiff Castle zadarmo, stačí sa preukázať adresou, kde bývate. Nakoľko som nepracoval priamo v Cardiffe kde som býval, tak mi zamestnávateľ platil polročný vlakový lístok na celú oblasť južného Walesu. Tento lístok som maximálne využíval či už na dopravu v meste, pretože vlak má niekoľko zástavok priamo v meste, tak aj na cesty po okolí.

Navštíviť interaktívne múzeum futbalu, ísť na zápas Manchester City alebo United, navštíviť Heaton Park, zájsť si na pravé anglické raňajky, či fish and chips do reštaurácie.

Erazmák chce asi v prvom rade najmä cestovať. Anglicko je však z hľadiska dopravy, celkom drahá krajina. Dajú sa však vychytať rôzne zľavy, napr. na stránke trainline.com. Veľa múzeí je tiež zadarmo a to i v samotnom Londýne.

Uistiť sa, že mesto do ktorého cestujete je len jediné s takým názvom. Newcastlov je viac..

študentskú kartičku do Sainsburyod potravín cez kozmetiku

Začať hľadať ubytovanie minimálne 3-4 mesiace pred príchodom, lebo internáty sa rýchlo zaplnia, pre mňa bolo vyhovujúce ubytovanie pri rodine - viac pokoja. Oplatí sa kúpiť trojmesačný lístok na mestskú dopravu, inak to vychádza draho (podľa toho, aký dlhý je pobyt).

Citylife Nottingham - zľavy na zájazdy, rôzne spoločenské podujatia, party. Zľavy v tescu na potraviny - Meal deal

Určite odporúčam si pozrieť mesto a okolie - Walloton dear park, Newstead Abbey alebo tiež zájsť do národného parku Peak District neďaleko.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje