Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Španielsko

Základné info:

Hlavné mesto: Madrid
Politický systém: Španielsko je parlamentná demokracia a konštitučná monarchia s predsedom vlády (premiérom) a hlavou štátu, panovníkom.
Počet obyvateľov: 47 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: španielčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 061
Požiarnici: 080
Polícia: 091

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Prepoštská 10, 811 01 Bratislava
Tel:. +421 2 54415724, -6
Email: emb.bratislava@maec.es

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: C/Pinar 20, Madrid
Tel:. +34 915903861
Email: emb.madrid@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/madrid

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Španielsko patrí medzi krajiny, kde ľudia kladú dôraz na budovanie vzťahov, networking a vzájomné spoznávanie sa pri dobrom jedle a spoločne strávenom čase. Vtedy sa zastavuje čas a nikto sa neponáhľa. V porovnaní so severskými krajinami pri komunikácii využívajú výraznejšie prostriedky neverbálnej komunikácie, na čo by mali byť Slováci pripravení. Pri súkromných stretnutiach sa od nikoho neočakáva, že príde načas. Meškať 15 minút je prirodzene a pri veľkých podujatiach sa dokonca akceptuje 1 hodina.

Španieli nemajú problém nadviazať kontakty a diskusiu s neznámymi ľuďmi, ktorých stretnú v bare alebo v reštaurácii. Patria medzi kultúry, ktoré sú známe svojim priateľským správaním na verejných miestach, ale to neznamená, že Vás ihneď príjmu do svojich rodinných kruhov.

Hierarchia a rešpekt voči starším členom rodiny je viditeľná pri súkromných alebo pracovných stretnutiach. Pri oficiálnych podujatiach sa očakáva formálne oblečenie a vystupovanie.

Kreativita a flexibilita sú hodnoty, ktoré Španieli oceňujú v súkromnom a pracovnom živote. Manažér má byť schopný riadiť dianie v tíme. Dobrý manažér riadi projekt cez jasné príkazy a pokyny a od členov tímu očakáva, že ich budú plniť. Vzájomne dobré vzťahy pomáhajú pri riešení krízových situácii a motivácii zamestnancov. Pracovná atmosféra a vzťahy na pracovisku sú dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa, či pre danú spoločnosť pracovať alebo nie. Program stretnutia sa chápe ako štartovací bod pre diskusiu. Neznamená presný časový rozvrh, ktorý je potrebné dodržať sa. Mnohé kultúry závidia Španielom ich siestu. Avšak prestávka v popoludňajších hodinách, znamená predĺženie pracovného času večer.
 
Odporúčania pre spoluprácu s kolegami zo Španielska:
  • Schopnosť reagovať na meniace sa podmienky je pre Španielov dôležitejšia ako presné plánovanie a dodržiavanie postupov.
  • Názor členov tímu je vítaný, ale manažér je zodpovedný za konečné riešenie, a preto mu patrí aj úcta a rešpekt.
  • Stretnutia sa takmer vždy pretiahnu mimo naplánovaný rámec, ale Španieli s tým prirodzene rátajú.
  • Osobný a pracovný život nie sú striktne oddelené. Čas na obed znamená vychutnanie si jedla s priateľmi alebo obchodnými partnermi.
  • Španieli patri medzi kultúry, ktoré majú nepriamy komunikačný štýl. Inými slovami, svoj odkaz často vyjadrujú cez príbehy, zdôvodnenia a obsiahlejšie vysvetlenia. Kultúry, ktoré dávajú prednosť jasným a presným informáciám sa v ich vyjadreniach často strácajú a hodnotia ich ako nepremyslené.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Siesta, nižšia produktivita v práci, hlasnejší hovorený prejav, ochota miestnych, radosť zo života, život prebieha viac vonku "na ulici" než vnútri. Nečakané zdržania pre náboženské pochody po meste (neraz môžete v pohode uviaznuť na moste a od meškania vás už nič nezachráni :D...)

Zivot zacinal o 9:00, smetiari chodili v noci, ludia sedeli na zemi vonku v januari pri 13 stupňoch celzia, pivo vacsinou v 2dcl poharoch, ludia si na ulici spievali, pri venceni psa nosili flasku s vodou s ktorou umyvali chodnik po tom ako pes vykonal potrebu, jest chlieb k zemiakom je bezne, namiesto masla sa natierala na chleba dozreta paradajka, pivo sa pilo o ktorejkolvej hodine aj v skole, v interieroch bolo zimsie ako vonku, ludia zili na uliciach, zdielanie vsetkych typov prostriedkov - bicykle kolobezky motorky auta, siesta - skoro vsetko zavrete medzi 14-16, dochodcovia na uliciach aj po polnoci, a mnoho dalsieho - vedela by som napisat knihu ????

Kulturne rozdiely na pracovisku boli hlavne v otvorenosti mojich kolegov a vsetci sme si navzajom tykali a vztahy boli velmi priatelske. Mimo pracovneho zivota som sa stretavala s mladymi ludmi z roznych krajin a spoznavala ich zvyky a navyky. Myslim ze oproti Slovensku su ludia napr. zo Spanielska ovela viac prijemnejsi aj pri ludoch ktorych nepoznaju, ale chcu spoznat. Nemaju problem sa s Vami porozpravat a poradit Vam, ak potrebujete nejaku pomoc.

Zda sa mi, ze ludia su tu viac spolocensky aktivnejsi. Neviem. Rodiny a priatelia tu medzi sebou viac udrzuju vztahy ako u nas. A stravuju sa odlisne, jedia viac zeleniny a morske priserky, ale aj maso. Velmi pestra strava.

Ludia su v praci viac uvolnenejsi, na pracovicku vladla prijemna atmosfera, kolegovia mi vzdy radi poradili, ked som potrebovala s niecim pomoct. Rozdiely som postrehla najma ohladom casoveho harmonogramu pocas dna, v Spanielsku obeduju aj veceraju ovela neskor ako na Slovensku, ludia su viac druznejsi a radi sa stretavaju pri jedle, ktore trva niekedy aj dve tri hodiny.

Dobra nalada, menej stresu, viac ludskosti, uprimna zvedavost (myslim na otazky typu: co noveho, ako sa mas, co si robila atd... neni to len zo zdvorilosti).. a mohla by som do nekonecna :)

V praci: pracovny cas - popoludnajsia ""siesta"", viac diskusie pri rieseni roznych uloh, podstatne uvolnenejsie prostredie - vsetci si tykaju a riaditel je rovnocenny clen timu, nerobenie si starosti z nepodstatnych veci. Mimo prace: no Spanieli (resp. skor Andaluzania) - ludia ""ziju"" na ulici aj v decembri, vela sa stretavaju s priatelmi, menej ekologicke (takmer ziadne) myslenie (pre mna dolezity kulturny rozdiel), vela emocii. Teda take klasicke veci, o ktorych vie asi kazdy kto bol v Andaluzii.

Videla som pracovnikov viac uvolnenych, avsak o to viac motivovanych a pracovitych. Nie je netypicke dat si spolocne v praci o 11 doobeda neskore ranajky a kavu a po 20 minutach pokracovat v praci. Pravdou je, ze podobne ritualy ovplyvnuju pracovny kolobeh iba pozitivne.

Je viditelne, ze spanieli sa tak vyrazne nestresuju ako je tomu casto napriklad na Slovensku. Hovori sa, ze maju na vsetko cas ale nepostrehol som ze by niekedy meskali do prace a pod. Su otvoreni a lahko sa s nimi da nadviazat komunikacia a ziskat priatelstvo. Je tomu tak aj doma na Slovensku, ale v percentualnom ponati si myslim, ze Spanielsko vedie.

Neskoré večere, uvoľnená komunikácia a vôbec, celková atmosféra, priateľskí ľudia avšak riešia podstatné veci príliš neskoro - až keď majú deadline... užívajú si spoločnosť ľudí, aj keď je zima dobre sa oblečú a idú si sadnúť na pivo, stále kecajú

poobedná siesta, raňajky = tvrdšie toasty s rajčinovou omáčkou, malé deti bývajú dlho hore, starší logicky moc po anglicky nehovoria a v prvom rade nechcú

španieli milujú párty a posedenie v baroch, treba sa socializovat a to pomoze aj v skole aj mimo skoly, pintchos su veľmi populárne treba vyskúšať

Španieli začínajú svoj bežný pracovný deň neskôr ako Slováci, a preto aj väčšinu obchodov a supermarketov otvárajú neskôr. A v nedeľu majú všetko zatvorené, preto si nezabudnite nakúpiť včas. Obedujú a večerajú neskôr, ale nikam sa neponáhľajú. Vychutnávajú si jedlo aj 2 hodiny a popritom sa rozprávajú s blízkymi. Hoci Španieli vo Vigu nie sú až takí otvorení, ako napr. tí z Andalúzie, veľmi radi sa zabávajú. Ale pozor! Párty začínajú až okolo 1 ráno. V porovnaní so Slovákmi si oveľa viac užívajú život a tešia sa z prítomného okamihu. Keďže študujem španielčinu, s komunikáciou nebol veľký problém. Španieli sa vždy potešia, ak hovoríte ich rečou. Hoci len trochu. Budú sa snažiť vám porozumieť. 

ľudia na juhu Španielska sú oveľa milší, otvorenejší, spokojnejší a komunikatívnejší ako Slováci, snažili sa pomôcť aj keď sme to od nich nežiadali/nepýtali sa .... čo sa týka zvykov, zaujímavou bola Veľká noc, kedy celý týždeň po celom meste chodili ľudia oblečení v dlhých habitoch, bolo to veľmi zaujímavé .... voľný čas ľudia trávili väčšinou na pláži

Komunikácia - ľudia sú tu omnoho otvorenejší, nemajú problém pozdraviť, či zloziť kompliment aj cudziemu človeku (aj ženy aj muži), viac sa usmievajú, ľahšie nadväzujú konverzáciu. Voľný čas - Deň majú rozdelený úplne inak ako my, majú dlhšie obedové prestávky + siestu, potom ale neskôr končia v práci, cca okolo šiestej, večerajú o desiatej a je úplne bežné stretnúť deti s rodičmi vonku ešte okolo polnoci. Nočný život začína až po polnoci.

Španieli sú oproti Slovákom viac temperamentní, majú na všetko čas. Na party bývajú do neskorého rána.

Hluční ale príjemní ľudia,kričia na seba do telefónu a v MHD. Neskoršie otváranie reštaurácií na obed a na večere, oveľa horšie pivo, autá dávajú prednosť aj jednému človeku na priechode nie ako u nás čo je veľké plus.

V Andalúzii sú typické "tapas", malé porcie jedla, ktoré sa dávajú k nápojom. Ľudia na ne chodia často namiesto obeda počas práce alebo namiesto večere a sedia s kamarátmi dlho do noci v bare. Poobede si takmer každý dáva siestu, počas ktorej sa spí. Večer začína nočný život až okolo 22/23H. Ráno si ľudia zvyknú zájsť na raňajky do kaviarní, celkovo sa viac stravujú mimo domu.

Veľmi komunikatívni, milí, rýchlo hovoriaci ľudia:) ,ktorí sa radi stretnú pri vínku/pivku na teraskách a užívajú si čas strávený s priateľmi

siesta je v Spanielsku samozrejmost, vo vseobenosti maju Spanieli cely rezim posunuty, zacinaju v praci o 9tej, 10tej a koncia o siedmej; spanielcina na Tenerife je dost ina v porovnani s pevninskou spanielcinou; Spanieli radi travia volny cas vonku, je normalne ist na kavu o deviatej vecer...

Odpovedí by bolo mnoho, no jeden z najväčších rozdielov bol pre mňa stravovací režim :) Buďme k sebe úprimní - moje predsavzatia o zdravom životnom štýle, na čele s pravidlom "žiadne ťažké jedlá po šiestej hodine večer", v Španielsku dlho neustáli. Nie, že by tie nočné "tapas" neboli dostatočným zadosťučinením :)

Pracovný deň sa začína o 09:00 hodine ráno, nie skôr. Obchody sa otvárajú o 10:00 hodine ráno. Obeduje sa po 14:00 a večeria najlepšie až po 20:30 hodine večer. Najlepší čas vyraziť z domu na párty je o 00:00-01:00 a bežne sa zabávaš až do 05:00 rána. V Španielsku sú v nedeľu zatvorené všetky obchody aj potraviny s výnimkou len veľmi málo kaviarní alebo reštaurácií. Ľudia nie sú nervózni, sú veľmi priateľskí a bezstarostní. Užívajú si život. Len veľmi málo varia, väčšinou sa stravujú v reštauráciách.

1,) napríklad karneval u nich trvá tuším mesiac či dva? 2.) Na Vianoce nemajú úplne jednotné jedlo ako my - čudovali sa, keď som im povedala, že na Vianoce všetci Slováci jedia kapustnicu a rybu so zemiakovým šalátom, smiali sa a nechceli veriť 3.) Keď som po Vianociach doniesla z domu perníky, mysleli si, že sú kúpené a boli veľmi prekvapení, že sme ich pripravili s mamkou. Oni skôr kupujú čokolády a sladkosti, ktoré sa predávajú len na Vianoce. 4.) Darčeky u nich nosia Traja králi, takže v supermarketoch predávali malé čokoládové kinder figúrky Troch kráľov :D

Španieli sú veľmi usmievaví, po meste chodia a pospevujú si, pískajú - takmer stále majú dobrú náladu. Tiež majú na všetko čas, a keď je siesta tak to znamená že je siesta i keby padali z neba autá. O tretej sa jednoducho všetko zavrie, všetci zalezú a neotvoria až do šiestej. Darmo by ste si vtedy spomenuli že potrebujete kúpiť napríklad múku. Tiež veľa športujú a hýbu sa, po meste nechodia autobusmi ale vždy ak sa to dá pešo, na kolobežke alebo na bicykli. Večer je najrušnejšou časťou dňa, kedy vysedávajú v reštauráciach a baroch do neskorej hodiny. Vyberú sa von s priateľmi, a sedia až kým nie je naozaj neskoro. A nie len raz za čas ale takmer každý deň. Tak ako o piatej poobede vonku nestretnete takmer nikoho, o desiatej večer je mesto plné, a nie len v centre ale takmer v každej (aj okrajovej) časti. Užívajú si život, veľa oddychujú a radi sa stretávajú. To sú najväčšie rozdiely.

Životný štýl v Španielsku v porovnaní so Slovenskom je veľmi odlišný. Čo sa týka pracovného prostredia, všimla som si, že working hours tu v Španielsku začínajú o niečo neskor ako na SK, približne o 9, 10. Vačšina pracujúcich pracuje do 2, následne má 2 hodiny pauzu na obed a rodičia na vyzdvihnutie detí zo školy. Potom sa vracajú spať do práce, kde sú približne do 7-8 večer. V mojom pracovnom prostredí bola komunikácia a spokojnosť klientov na prvom mieste, niekedy na úkor ""punctuality"" a profesionalizmu. Pracovné nasadenie na Slovensku je neporovnateľne vyššie ako tu. Veľké rozdiely som postřehla v mentalite ľudí. Zdá sa, že ľudia sú tu oveľa spokojnejší, otvorenejší a priateľskejší. V Barcelone je tiež veľmi bohatý ""social life"" a takmer vždy sa tu niečo deje.

V španielskom pracovnom prostredí sa zvyčajne toleruje nedochvíľnosť, častokrát sa s ňou dokonca počíta. Mimo pracovného života je to otvorenosť a priateľskosť ľudí a na slovenské pomery veľmi neskoré večere.

Systém školstva v Španielsku je iný ako na Slovensku. Učitelia majú iný, pozitívnješí prístup k práci, čo sa mi veľmi páči. Mimo pracovného života ma prekvapilo, že Španieli sú zvyknutí jedávať v iných časoch ako ľudia na Slovensku. Obed pre nich znamená 14:00 a večera 21:00. Život v Španielsku je ležernejší, neponáhľa sa, ľudia nie sú až tak vystresovaní ako na Slovensku.

Životný štýl (napr. ľudia sa väčšinou stravujú veľmi neskoro a taktiež chodia aj spávať veľmi neskoro. Taktiež často krát nájdete celé tímy lokálnych ľudí, ktorí hrajú kolektívne športy uprostred týždňa vonku o pol noci.)

Napríklad čo sa týka času, plynie pomaly a vôbec to nikoho netrápi. Už z minulej skúsenosti som sa v Španielsku naučila, že nikde sa netreba ponáhľať, lebo to nemá význam. Namiesto toho stojí viac za to sa porozprávať dlhšie a vychutnať si chvíle s nimi. Takisto aj obedná prestávka je o niečo dlhšia ako na Slovensku.

Celkom ma však šokovalo, že som sa stretla s tým, že rodičia v niektorých situáciách vybavujú Erasmus+ mobilitu za svojich synov alebo dcéry. Nejedná sa však len o informáciu o grante, čo je možné pochopiť, ale o celý administratívny proces a mailovú komunikáciu.

Mimo pracovného života: Siesty sú typickým príkladom, že medzi 14tou a 17tou je mnoho obchodov zatvorených, s výnimkou obchodných ulíc v centre Valencie.

A kultúrny rozdiel by som možno zaradila minimálne kúrenie. Síce celý september a október nebolo potrebné, lebo bolo príjemné počasie. V novembri sa už mierne ochladilo a v noci je lepšie mierne prikúriť. A ďalej zaujímavosťou je aj jazyk, pretože okrem španielčiny sa tu hovorí aj jazykom valenciano, ktorý znie podobne, a dá sa aj z textu porozumieť.

Najväčší rozdiel, čo som si uvedomila bolo, že Španieli mali na všetko čas. Nehovorím, že boli leniví a odkladali robotu, práve naopak, kolegovia boli veľmi pracovití. No na Slovensku mi príde všetko o 200% uponáhľanejšie a stresujúcejšie. Plus siesta cez obed musí byť:) Sú možno hlučnejší, veľmi veľmi rýchlo rozprávajú, ale nie v zlom. Radi sa stretávajú na uliciach, v baroch, užívajú si viac život.

Ľudia v Španielsku sú veľmi priateľskí, otvorení a celkovo pohodoví. Sami sa nazývajú niekedy až lenivými, avšak ich životná filozofia sa zakladá hlavne na užívaní si života ktorý prežívame práve teraz. S angličtinou sa v Alcale človek dohovorí obtiažnejšie, avšak extrémna znalosť španielčiny nie je potrebná. Španieli boli vždy ochotný vysvetľovať si veci rukami nohami, prípadne prostredníctvom prekladača. Alcalá je univerzitné, študentské mestečko ktoré prekypuje “párty životom”. Aktivity si tu určite nájdu aj športovejšie typy, alebo študenti ktorí radi chodia do prírody prípade na túry do kopcov. Asi najzaujímavejším zvykom v Španielsku je ich “siesta” pri ktorej miestny poobede odpočívajú. V časovom intervale 3-4 hodin sú dokonca zavreté reštaurácie, kaviarne či menšie potraviny. Väčšie reťazce sú otvorené nepretržite. Obyvatelia sú aktívnejší skôr v nočných hodinách. Upozorňujem že poobedná siesta je veľmi nákazlivá a ľahko si na nu zvyknete. :)

Sevilla je historické mesto, ktoré dýcha kultúrou, históriou, kresťanskými tradíciami (jedlo, tanec, hudba, architektúra)... Španieli každého veku a vekovej kategórie si vedia užívať život na plno. Od malého dieťaťa až po staručkého dôchodcu.

Počas apríla Španieli každoročne oslavujú "Las fallas", je to ako sviatok pálenie Moreny. Nikdy predtým som toľko emócií, ktoré dokážu oni vyjadriť počas tohto sviatku nevidela. Bolo to veľmi pekne.

Postrehla som najmä rozdiely medzi Katalánskom samotným a ostatnými regiónmi Španielska. Hovorí sa, že južanské krajiny majú zväčša "voľnejší" prístup k práci. Avšak, v Katalánsku (v Barcelone) bol pracovný prístup vo firme (v ktorej som pôsobila) viac podobný tomu nemeckéme.  

Španieli sú oveľa viac otvorení, prostorekí, vášniví ľudia, ktorí si radi užívajú život. Sú menej konzervatívni, čo a týka módy, názorov.... Používajú viac citovo zafarbených slov a veľa gestikulujú. Na druhú stranu sú viac konfliktní a tak trochu lajdáci. Pre španielov je prirodzené robiť veľké pompézne oslavy, v nedeľu oddychovať (obchody sú zatvorené). Celkovo majú denný režim posunutý, ráno sa začína neskôr a je normálne ostávať dlho do noci hore. Vo všeobecnosti boli ale veľmi milí, štedrí a vždy sa mi snažili pomôcť, veľmi ocenili znalosť ich jazyka.

Posunutý časový režim (ktorý mi vyhovoval :D), pohodový ľudia a menej stresu. Rozdiel je aj napríklad keď si idú španieli večer sadnúť, tak nie sú celý večer v jednom podniku ako my slováci ale prejdú za večer kľudne aj 5 a viac podnikov. Všade si dajú nejaký drink alebo pivo a k tomu rôzne tapas.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Treba sa dopredu oboznámiť s klímou a obyvklým počasím :) Je to galícia, takže pri oceáne zväčša prší a fúka. Taktiež sa treba pripraviť na iný časový rozvrh, vstáva sa tu najskôr o ôsmej, naopak, do ulíc sa vyráža až o polnoci. A jednoznačne odporúčam navštíviť Pivovar Estrella Galicia (celkovo ich pivo je neskutočné), absolvovať Camino a Santiago de Compostela (je to len 120km, zaberie to 5 dní) či prejsť celé paseo marritimo z jednej strany na druhú! Moje obľúbené miesto v Coruni bolo Monte San Pedro a prístav ♥

Určite sa oplatí založiť si kartu na dopravu v meste, cestovné je tak skoro o polovicu nižšie. Kredit na kartu sa potom ale dobíja v bankomatoch Abanca, nie u šoférov ako sme zvyknutí. :)

Určite by som ti odporúčil stiahnuť si nejakú aplikáciu, pripadne si vziať slovník ak slabšie ovládaš španielčinu, nakoľko dohovoriť sa s angličtinou je obtiažnejšie, avšak nie nemožné. Takisto ti odporúčam pribaliť si nejaké treginkové oblečenie/topánky, kedže v okolí sa rozprestriera veľa krásnych kopcov, ktoré stojí za to prejsť. Ja osobne nie som veľmi typ človeka na túru, ale ver mi, určite neodoláš nutkaniu vyliezť aspoň na jeden z nich. Teraz k dôležitejším veciam. Určite si nebookuj ubytovanie dopredu, pokiaľ ho neriešiš priamo cez univerzitu prostedníctvom internátov. Ja som bohužiaľ tú chybu spravil a bol som okradnutý. ( naštastie nie oveľa :) ). Osobne ti odporúčam na prvých pár dni nejaké Airbnb. Ak sa pridáš do ESN skupiny ubytovanie máš nájdené doslova za pár minút. Veľmi ochotní sú miestny koordinátori ale vedia ti nejaké ubytko odporučiť aj iní Erazmus študenti ktorí sú už niekde ubytovaní. Upozorňujem , že zväčša sú to shared flats. Hlavne si zo sebou nezabudni priniesť pozitívnu energiu.

Prostredníctvom univerzity si študent vie vybaviť univerzitnú kartu, ktorá obnáša rôzne výhody a zľavy. Všetko ti bližšie povedia priamo na univerzitnom oddelení a budeš to mať aj vypísané na papieri. Odporúčam ti vybaviť si červenú kartičku na cestovanie po regióne Madrid. Stojí 20€ mesačne a platí v celom regióne Madrid na vlak, bus či dokonca metro v Madride. (Consorcio Transportes Madrid). U nás, síce veľmi nepoužívaná, “Verse” aplikácia sa určite hodí hlavne pri akciách ktoré organizuje ESN skupina. Ak pôjdeš do niektorých clubov, barov či reštaurácií s ESN, vybavia špeciálnu zľavu s voucherom, za ktorý si zaplatíš cez Verse appku. A ovocie si radšej kúp u malého predajcu, ktorý má toto ovocie čerstvejšie a veľakrát aj lacnejšie. Prajem veľa štastia :)

krásny hrad a výhľady z neho, z centra mesta na univerzitu je to cca 30 min električkou, blízkosť pláže, veľa turistova cudzincov

Krásne plážové mesto s hradom ale inač nudné mesto,kde nie je čo robiť po pár dňoch

Určite odporúčam ísť do toho. Nie je to najznámejšie mesto v Španielsku, avšak nájdete tu všetko, španielsku kultúru, jedlo, pláže. Taktiež je len na skok do Portugálska (30 min.) a organizujú sa aj erazmus výlety do Marocca.

ubytovať sa v zóne Zapillo, pretože je bližšie k univerzite a je pri pláži namiesto ubytovania sa v centre ... kúpiť si bicykel z druhej ruky, pretože k univerzite vedie perfektná cyklotrasa

ESN kartu, vďaka ktorej sme mohli zadarmo chodiť do klubov

Dávať si hlavne pozor na svoje veci aj keď Barcelona je nádherné mesto, číha tu veľa nebezpečenstva najmä v metre, ktoré je známe tím, že sa tam neustále okrádajú turisti. Stačí mať však oči na stopkách a nič sa Vám tu nestane :) (tak ako aj mne)

Treba si vybrat hlavne dobru stvrt na zivot, byvat na periferii nestoji za usetrenych 50-100€ mesacne

Buďte pripravení na to, že nájsť ubytovanie vám potrvá dlho. Ak vyjde nový inzerát, izba je do hodiny prenajatá. Buďte pripravený na dlhý proces získavania NIE (kartička, ktorá slúži ako pracovné víza), na banky, s ktorými budete mať problémy. Účet si otvorte v banke, ktorú máte blízko, pretože v prípade akejkoľvek žiadosti, problému, zmeny... musíte ísť presne do pobočky, v ktorej ste si účet otvorili a hovoriť presne s človekom, ktorý vám ho otvoril. Budte pripravení na neskutočné množstvo turistov :D ale aj možností, ktoré Barcelona ponúka. Užívajte si kultútu, umenie a najmä pláž!

Určite sa naučiť základné frázy zo španielčiny. Stále sú miesta, kde s angličtinou nepochodia. Minimálne odporúčam zobrať nejaký slovník/hovorník.

Menej príjemná, no žiaľ nevyhnutná pripomienka - dávajte si pozor na osobné veci. Barcelona Vás ohúri a so všetkou tou nádherou okolo je ľahké zabudnúť na také bežné, svetské veci, ako je Váš mobil a peňaženka, práve z toho však množstvo vreckárov ťaží. Sama som počas svojho pobytu zažila pokus o krádež dvakrát a obeťami nie sú iba turisti. Nenechajte sa touto nepríjemnou skutočnosťou odradiť od skúmania tohto neopísateľne úžasného mesta, ale zároveň ju určite odporúčam nebrať na ľahkú váhu.
Na veselšiu nôtu, ak sa chystáte na dlhší pobyt, odporúčam vyhradiť si čas okrem všetkých barcelonských ""must see"" aj na pár výletov mimo veľkomesta. Menej než hodina cesty vlakom ponúka nespočetné množstvo destinácií ideálnych na jedno, či dvojdňové výlety. Menšie mestečká lemujúce pobrežie (Castelldefels, Montgat) ponúkajú pokojnejšie pláže, než tie priamo v Barcelone, severozápadne od mesta sa nachádza impozantný národný park Collserola s vyhliadkovou vežou a len 40 minút vlakom trvá cesta do malebej Girony, známej okrem iného ako miesta nakrúcania seriálu Hry o tróny - výborná voľba pre víkendový výlet. "

Množstvo múzeí ponúka v prvú nedeľu v mesiaci vstup zadarmo. Museu d’Història de Barcelona (MUHBA), Museu Marítim de Barcelona (MMB), Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC), či Palau Güell sú len niektoré z nich. Určite odporúčam rezervovať si vstupenky dopredu, inak je možné, že sa dnu nedostanete ;)

Zarezervovať si hostel na prvých pár dní a zaobstarať si ubytovanie až na mieste, ísť na obhliadku bytu a potom sa rozhodnúť. Cena nezodpovedá kvalite izieb, to je najväčšie mínus.

Aby rozumne hospodárili so svojimi financiami, pretože životné náklady v Barcelone sú pomerne dosť vysoké.

Jednoznačne na jeseň si zobrať letné ale aj jesenné oblečenie, pretože v novembri sa už ochladí a je to poznať na rozdiele medzi dňom a nocou, ktorý sa odlišuje teplotne viac ako na Slovensku. Zároveň dôležité: nikam sa neponáhľať, a určite prísť do tejto krajiny ako takej s výbornou znalosťou španielčiny, lebo inak krajinu alebo región ako taký dobre nespoznajú.

Barcelona je veľmi pekné a veľké mesto, je tu veľa dobre fungujúcich firiem. Okrem toho ponúka perfektné možnosti využiť voľný čas, či už v lete (pláž, výlety po Katalánsku, mestské slávnosti, futbalové zápasy) ale aj v zime (divadlo, koncerty, Gaudiho pamiatky)... Na druhej strane sú však životné náklady pomerne vysoké (najmä čo sa týka ubytovania a stravovania mimo domu).

Určite prísť aspoň so základmi španielčiny, inak tu je človek stratený. V práci som používala najmä angličtinu, ale okrem práci skoro všade len španielčinu. A neviem, zimné oblečenie netreba, aj cez zimné mesiace tu bolo vždy okolo 20 stupňov :)

Čo sa týka ubytovania tak by som odporučila časti Barcelonetta, Born a Eixample. Vyhnúť sa časti el Raval, čo sa týka ubytovania, mimo to je štvrť počas dňa v poriadku.

Našla som na fb skupine ubytovanie no nech si dajú pozor-- veľa podvodníkov, scammerov je na fb, nikdy neplatiť vopred, žiadať fotky a ideálne si aj byt reálne pozrieť alebo požiadať o videocall
cena v Barcelone (ťažko povedať, záleží na lokalite)
350-500€ na mesiac viac než 500 je veľa, vždy nájdu lepšiu ponuku- dá sa aj zjednávať (za 350síce asi nájde al ďaleko od centra alebo veľmi malú, niekedy bez okna izbu)"

V Barcelone sa žije veľmi ľahko. Disponibilita MHD je dokonalá. Možností ako tráviť volný čas ani nehovorím. Odporúčal by som obznámiť sa s jednotlivými časťami Barcelony a vybrať podla sympatii. S dopravou nie je problém a mesačná "električenka" ktorá platí na vlaky, metro, autobus, električku stojí 40 Eur.

ISIC zľavu - na rôzne kultúrne podujatia a ID kartu na zľavu pre mladých do 30 rokov.

Ak sa chystáte na dlhší pobyt, odporúčam vyhradiť si čas okrem všetkých barcelonských "must see" aj na pár výletov mimo veľkomesta. Menej než hodina cesty vlakom ponúka nespočetné množstvo destinácií ideálnych na jedno, či dvojdňové výlety. Menšie mestečká lemujúce pobrežie (Castelldefels, Montgat) ponúkajú pokojnejšie pláže, než tie priamo v Barcelone, severozápadne od mesta sa nachádza impozantný národný park Collserola s vyhliadkovou vežou a len 40 minút vlakom trvá cesta do malebej Girony, známej okrem iného ako miesta nakrúcania seriálu Hry o tróny - výborná voľba pre víkendový výlet.

Množstvo múzeí ponúka v prvú nedeľu v mesiaci vstup zadarmo. Museu d’Història de Barcelona (MUHBA), Museu Marítim de Barcelona (MMB), Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC), či Palau Güell sú len niektoré z nich. Určite odporúčam rezervovať si vstupenky dopredu, inak je možné, že sa dnu nedostanete ;)

Komunita Erasmus Bcn (zľavy na akcie, výlety),ponuka vstupov do galerií a múzeí zadarmo.

Venovať najväčšiu pozornosť hľadaniu ubytovania, starostlivo a rýchlo vybrať ubytovanie, pretože v Bilbau bol s tým dosť problém, málo bytov alebo veľmi drahé

Zľava na metro , super je využit aj bike sharing, happy erasmus zľavy a výlety

odporúčam erazmákom aby si pytali pomoc s ubytovanim od univerzity-prideli im buddy, ktory moze skontrolovat aky je dany byt (ci existuje, nema plesne, svaby). Treba sa rozhodnut ci chcu byvat pri skole alebo v centre.

Burbus karta na mhd-da sa kupit v kioskoch (no zaciatkom semestra ich erasmaci vzdy vykupia, takze treba hladat)

Malé krásne mesto blízko turistických centier. Ideálne na plánovanie a poznávanie Andalúzie

dobre si prestudovat tuto oblast, naplanovat si vylety dopredu, lebo ak si nechate cestovanie a objavovanie na poslednu chvilu, istotne vsetko nestihnete

vyuzivala som zlavy na zaklade ESN karty - ryanair letenky, eurosender zlava na moju nadrozmernu batozinu (tracking im funguje super, batozina dorazila v priebehu par dni)

Vybavte si čo najskôr autobusovú kartičku a rezidenciu, ak zostávate dlhšie ako 3 mesiace. Oplatí sa to a dá sa tak cestovať po celom ostrove. Nebojte sa ísť na stáž! Otvorí Vám to obzory a aj keď budú negatívne skúsenosti...aj to sú skúsenosti :)

najlepšie je bývať pri centre, síce trošku drahšie, ale oplatí sa

určite byt v centre mesta a ak je možné zadovážiť si bicykel, niekedy sa oplatí kupovať lístky na diaľkové linky priamo na stanici

alsa zľava na autobus, potom každý študent dostane letáky kde sú rôzne zľavy do klubov, reštaurácií

Určite treba vyskúšať všetky "tapas", pochodiť peši celú Granadu vrátane všetkých vyhliadok nad mestom.

S kartou ESN sa dá zúčastniť rôznych výletov organizovaných ESN, rovnako tak s touto kartou platia rôzne zľavy pri vstupe do podnikov atď.

Nestresovať pri hľadaní bytu, je ich tu neúrekom a aj za dobrú cenu. Keď sem raz prídu, už nebudú chcieť odísť, alebo sa sem určite aspoň raz opäť vrátia. V zime je tu naozaj zima. V lete je tu naozaj teplo.

Je tam veľa sprievodcovských akcii zadarmo pre turistov, treba to využiť. Rovnako je v Granade všetko lacné, všade sa dajú jest tapas - to určite odporúčam ako večeru či menší obed. Granada je úžasná, je v nej aj veľa zelene, veľa vyhliadok nad mestom. Treba si všetko pochodiť a splynúť s andalúzskou kultúrou.

V zime je tu hrozna zima a v lete ukrutne teplo. Tí, čo sem raz prídu sa určite musia aspoň raz opäť vrátiť. Ubytovanie hľadať skôr v centre a užšom okolí.

Po vybavení študentskej kartičky v ESN ma student zľavy na cestovné a na vstupy do pubov

Pred odchodom čo najskôr je potrebné zistiť podmienky vybavenia N.I.E. čísla. Ja som to vybavovala na SR cez Španielsku ambasádu, aby som to mala čím skôr vybavené, keďže pridelenie môže trvať aj niekoľko dní/týždňov. Po získaní NIE čísla na mail, musela som vybavovať ešte nejaké iné veci na Ayuntamiento (Radnica), ktoré popravde nie celkom chápem prečo a načo, ale lepšie mať ako nemať.

Určite si treba vybaviť Carnet de residencia alebo Carnet de viajes - pobytovú kartu. Vďaka tomu sa dá výhodne cestovať v autobusoch ale aj lodnou či leteckou dopravou medzi jednotlivými Kanárskymi ostrovmi, Baleármi a aj na pevninu.

Lístky na MHD aj SAD sa kupujú len priamo u šoféra. Najlepšie je vybaviť si mesačník na autobusy (neobmedzené cestovanie za cca 30 eur na mesiac) - vybavuje sa myslím len online a je dobré si ho vyzdvihnúť napríklad na stanici San Telmo (v podchode).

N.I.E. netreba vybavovať, ak osoba bude v Španielsku menej ako 3 mesiace, avšak myslím, že bez toho sa nedá vybaviť mesačník a karta na cestovanie lodnou a leteckou prepravou v rámci celého Španielska.

Pridať sa do skupín na facebooku, kde si ľudia medzi sebou radia ako postupovať pri vybavovaní všelijakých vecí: Slováci a Česi v Španielsku
LINK: https://www.facebook.com/groups/205622310440/
LINK 2: https://www.facebook.com/groups/109868502076/
Ubytovanie pre študentov v Las Palmas: https://www.facebook.com/groups/erasmus.accommodation/
Prehľadný portál ubytovania v Las Palmas: https://www.idealista.com/
Všeobecný portál (ubytovanie, práca, predaj z druhej ruky): https://www.milanuncios.com/

Ja som si paušál ani účet nemenila na španielsky.

V Španielsku neexistuje drogéria, takže slečnám, ktoré používajú make-up, odporúčam vziať si do zásoby. Všetko sa kupuje v Supermarketoch, ale výber produktov z kozmetiky je obmedzený.

Na celom ostrove voda nie je pitná. Na čaj a varenie sa dá bez problémov použiť, dokonca som sa aj párkrát napila z kohútika a prežila som bez akejkoľvek ujmy, ale počas príchodu je lepšie mať veľkú fľašu. "

Vbaviť si čo najskôr NIE číslo (dá sa aj cez ambasádu na SR) a vybaviť si čo najskôr mesačník na autobus :D
Určite si užívať a keďže je to študentské mesto, robí sa veľa akcií pre študentov, kde sa dá rýchlo a ľahko spoznať milých ľudí, ktorí tiež hľadajú kamarátov, čo je výhoda oproti iným mestám (napríklad free voleyball tréningy alebo rôzne stretnutia a posedenia) a stiahnuť si whatsapp, bez toho neprežije človek v Španielsku. A doniesť veľa Horaliek :)"

Mrzí ma, kvôli karanténe som uviazla na SR a všetky moje dokumenty ostali v zahraničí, takže presné názvy asi neviem, ale ak si človek vybavuje NIE, je dobré si vybaviť aj tzv. Carnet de viajes (Cestovná karta) - keďže ja som počas stáže mala vek nad 26 rokov, tak som používala WAWA Joven (mesačník na mestskú aj ""SAD"" dopravu vrámci celého ostrova za cca 30 eur na mesiac, čo musí mať podľa mňa každý tam žijúci človiečik). Lístok tam stojí cca 1,30 eur a na druhý koniec ostrova môže stáť aj okolo 5 eur jednosmerný"".
Ďalšie som si vybavila Carnet de residencia alebo tak nejak, čo sa vraj dá využiť na cestovanie medzi jednotlivými kanárskymi ostrovmi ale aj na Baleáre či na poloostrov (pevninu). "

Yellow card na autobusy 20 jázd za 8,50€

Pre tých, ktorý sa chytajú, je asi najdoležitejšie ubytovanie, a zároveň najťažšie. Je potrebné venovať tomuto hľadaniu,aj polrok dopredu,alebo nech je to prvá vec ktorú bude stážista riešiť, ked vie že bol na stáž prijatý. Priemerné ubytovanie za prenájom izby sa pohybuje v cenách od 350-500€ /mesiac. Ja som žila v Madride, takže možno v inom meste,alebo meste v blízkosti by bolo viac možností. Mala som firmu v cente, a byt len 20min. metrom. Pre mňa to bolo vyhovujúce, a kedže som tu bola len na dva mesiace,tak som chcela bývat v meste, a voľný čas stráviť inak ako len cetovaním vo verejnej doprave. Dalšie dôležité odporúčanie je pripraviť sa aj na horšie počasie, respektívne si ho predtým pozriet, na čo som ja tak trochu zabudla. :D Ja som prišla už sice v októbri ,ale stále pripravená a zbalená na leto.No po dvoch týždňoch sa to zmenilo a prišla zima,taká ako nie je typická pre tieto mesiace ???? Mena v Španielsku je rovnaka,ceny su samozrejme vyššie ako na Slovensku,ale stále v dobrej cene, napríklad v porovnaní s Talianskom.

Veľmi málo ľudí vie po Anglicky. Kedže španielsky jazyk je v tejto oblasti, až po Južnú Ameriku najrozšírenejši, ako sami hovoria, další jazyk sa učiť nepotrebuju :D Takze by som odporučila mať aspoň základné znlaosti španielčiny,alebo sa ju tu začat učiť. V meste funguje skvelá organizácia pre zahraničných študentov : CITY LIFE MADRID. Ponúka a pripravuje množstvo udalostí, akcií , výletov, kurzov a samozrejme aj „nočný život“. Na začiatku semestra pripravuje velkolepú akciu „ Welcome day“ ...stači sa zúčastniť a tam sa všetko dozviete a samozrejme spoznáte nových ľudí, ktorý prišli za rovnakým účelom. Odporúčam všetkým aby si čas študia,alebo stáže užili,aj ked to bude na krátky čas. Madrid je miesto, ktoré má čo ponúknuť :Ç Metro kartička -20€ za mesiac pre všetkých čo majú menej ako 25 rokov  Nebáť sa , vedieť jazyk vez toho tu nemôžeš existovať

City card - vybavte si kartičku na dopravu, naozaj sa to oplatí. Vybavte si ju online 3 týždne pred začiatkom stáže a potom si ju vyzdvihnete v office City life Madrid. Tu Vám povedia ďalšie užitočné info. Oboznámia Vas s akciami ktoré organizujú pre cudzincov/Erasmákov. Naučte sa trošku španielsky (aspoň základy), zíde sa vám !  v Madride sa anglicky až tak nedohovoríte. Nie je to veľmi turistické mesto, skôr tu je veľa cudzincov čo prišli pracovať, a teda aj tí vedia španielsky.

Určite treba navštíviť stránku CityLife Madrid, človek tam nájde všetky užitočné informácie...Treba si vybaviť personalizovanú kartičku na verejnú dopravu (ideálne vopred), študenti platia potom s touto kartičkou 8e mesačne a môžu cestovať nielen po Madride, ale aj po okolitých mestách (platilo to pre cesty do cca hodiny od Madridu). Tiež sa to dá dočítať všetko na vyššie spomínanej stránke. 

V Madride, ale pravdepodobne aj v celom Španielsku majú študenti s Isicom/ľudia do 26 rokov vstup zdarma do takmer všetkých múzeí a galérii a ďalších pamiatok, stačí sa len preukázať platným Isicom alebo ak je hranica vek tak iba občianskym preukazom. Ďalej si treba vybaviť určite kartičku na verejnú dopravu v Madride, ako som spomínala v predošlom odseku. Čo sa týka potravín, Lidl, Carrefour a Dia majú každý svoje "vernostné" karty, tiež si to treba vybaviť/stiahnuť aplikácie, je tam veľa akcií, ktoré sa oplatia.

Netreba sa spoliehať na angličtinu. Našťastie žijeme v modernej dobe a človek si vie pomôcť rôznymi prekladačmi v mobile. Proces vybavovania bol náročnejší ako som čakal.Horšie to bolo na strane Madridu, kde som častokrát čakal na odpoveď celé týždne. Odporúčam každému začať to riešiť čo najskôr, hlavne pri Španieloch. Tiež by som odporučil záujemcom o Erasmus, aby sa nezabudli spýtať, aké predmety si môžu zapisovať. Fakulta, na ktorej som, mi dovolila zapísať si predmet z akéhokoľvek odboru a ročníka. Stačilo, aby som splnil jazykové podmienky a semester. Netreba sa báť otázok a komunikácie s univerzitou. Minimálne si veci ujasníte a budete to mať potvrdené od školy aspoň emailom.

Erasmus Student Network Card, ktorá ponúka zadarmo veľký kufor a myslím 10% zľavu na 4 lety spoločnosťou Ryanair. Ponúka aj rôzne iné zľavy no už len kvôli tomu Ryanairu sa to oplatí. Taktiež odporúčam v Madride si zaobstarať Abono Joven kartičku na dopravu. Študenti maju všetku dopravu v Madride len za 8€ na mesiac!

Ak chcete spoznávať a cestovať, je dobré kúpiť si MSE kartičku (Malaga South Experience), usporiadavajú rôzne výlety a s ich kartičkou majú aj zľavy, tak vás výlet do Seville môže stáť menej ako 20€. 

Murcia je veľmi príjemné mesto, kde sa bez problémov dostane človek hocikam aj pešo - pokiaľ býva v centre mesta. Ja som sa mestskú dopravu nevyužila ani raz, vsade som sa dostala pešo. Ceny bytov sú o niečo vyššie ako v mestách na Slovensku ale na to, že to je Španielsko, tak ceny sú oveľa prijateľnejšie než napr v Madride, Barcelone...

voda je priorita, najmä v letných mesiacoch

v Murcii nikto nehovorí po anglicky, musíš sa naučiť po španielsky

študentská zľava na http://www.latbus.com/

Každý utorok v jednej časti z ulíc Palmy prebieha tzv. Ruta Martiana kde sa stretne veľké množstvo ľudí aby sa spoločne porozprávali pri cerveze alebo sangríi a tapas od výmyslu sveta. Kto z Erasmus študentov sa tu neukázal akoby na Erasme ani nebol. Každý piatok a Sobotu odporúčam navštíviť Paseo Marítimo s kopu barov a diskoték. Pridaj sa do skupiny Connect Lingus, ktorí usporadúvajú party pre všetkých zahraničných aj miestnych ľudí na ostrove, spoznáš nových ľudí a majú super skupinové akcie na drinky.

Zľavy sa tu dajú využiť najmä pre ľudí s rezidenciou na ostrove (padronamientom) a oficiálnym NIE (občianky preukaz pre cudzincov). Napríklad zľava pre rezidentov Mallorcy do PalmaAquarium. Rezidencia (Padronamiento) sa dá získať ak preukážete na úrade potvrdenie o pobyte minimálne 6 mesiacov a predtým na cudzineckej polícii získate NIE.

Navštívit pamiatky v meste a okolí, pre študentov je vstup do býčej areny pen za 2-3 eurá, do školy je ľahké prejst peši, Pamplona je veľmi kompaktné mesto.

Bohužial źavy ma dopravu autobus alebo vlaky nie sú, počas novembra je festival kina kde na webovej stranke sa da zaregustrovat a listky na kazde predstavenie sú za 2 eura (plus mínus), odporucam prenajat si auto (potreba kreditnej karty na zálohu alebo špecialnych kárt do zahranicia) oplatí sa cestovat s kamarátmi a rozdelit si cenu za prenajom auta.

Odporúčam sa v Seville nachádzať počas aprílovej ferie a tiež počas Veľkonočných pochodov. Neodporúčam si ubytovanie hľadať ce z Erasmácke skupiny, ktoré si byty prenajímajú za nižšie cely a ďalej prenajímajú študentom za vyššie ceny. Ak sa študenti chystajú na dlhšiu stáž, cez stránku "ayuntamienta" je možné sa prihlásiť na rôzne kurzy (či už jazykové, alebo tanečné, kurzy varenia, atď), ktoré sú takmer zadarmo ak si daný študent vybaví "empadronamiento" (odporúčam dohľadať si potrebné info). V meste sa denno denne konajú language exchanges - lokálni majú zahranic'čných veľmi radi, takže nebojte sa prísť a určite nájdete aspoň jedného nového kamaráta. Ďalej odporúčam sa zúčastniť na karnevaloch v Cadize (konajú sa vo februári). Predposledné, čo by som rada povedala je, že mnohé z pamiatok v Seville sú zadarmo v konkrétne hodiny, raz za týždeň, takže ak by ste si chceli ušetriť pár eur za vstupy, dá sa to vyčíhať :). A ako úplne posledné napíšem zopár barov ktoré sa oplatí navštíviť: Garlochi (bar ktory zvnutra vyzera ako kostol a mozete si objednat napriklad drink "Sangre de Cristo", teda Kristova krv), Patio de San Eloy, Casa Ricardo (najlepsie krokety), Casa Ruperto (skvele pecene prepelicky), Las Golondrinas, Casa Oliva, Bar Salomon (znamy pre "pinchitos"), bary na Plazuela de Santa Ana, Al solito posto (pizzeria ktorá máva utorky zľavy a čakajú sa do nej rady), hocijaký bar v Alamede (koncetrácia sociálneho života a nočného života).

- https://www.sevilla.org/servicios/participacion-ciudadana/talleres-distritos (kurzy od Ayuntamiento de Sevilla)
- http://en.sevici.es/ (bikesharing - 30e na rok)
- https://www.diariodesevilla.es/sevilla/monumentos-Sevilla-gratis-Turismo_0_1285672028.html (vysvetlenie kam a kedy su volne vstupy do roznych pamiatok)
- Pri cestovani sa da skvele usetrit s aplikaciou Blablacar

Aby sa pripravili na to, že v lete bude naozaj NAOZAJ naozaj veľmi horúco. Ak majú doma kolobežku, veľmi sa to zíde na presun, mohli by si ju pribaliť, alebo tam funguje verejné požičiavanie bicyklov čo je tiež super spôsob. Určite sa oplatí prejsť mesto a vyskúšať ich tradičné jedlá.

Vo všobecnosti to boli asi hlavne zľavy pri vstupoch do pamiatok - kedy platili študentské zľavy s ICIS kartou. Iné sme veľmi nepoužívali.

Byť otvorený novým možnostiam, vyskúšať všetko čo Andalúzia ponúka - cestovanie do okolitých miest, na pobrežie, na pláže; nechať sa ovládnuť španielskou gastronómiou, ponoriť sa do atmosféry Flamenca, hudby, tanca, umenia. Sevilla je tak bohatá po všetkých možných stránkach, že jediné, čo treba, je byť otvorený.

Erasmus club card, vďaka čomu mám vstupy na Erasmus akcie lacnejšie. Mimo Covidu sa dá kartička využiť aj na rôzne obchody, kluby atď.

Hľadať si ubytovanie v centre mesta, rozmyslieť si dobre obdobie, v lete sú tu extrémne horúčavy. Sevilla je krásne mesto, určite odporúčam!

Byť pripravený na chladné domy počas zimy. Teplé oblečenie hlavne na večer. Nemajú centrálne kúrenie a nie vždy aj nejaké kúrenie. Krásne mesto, veľa možností na cestovanie aj v do okolia v rámci krajiny. Odporúčam jazykový kurz v jazykovej škole Sevilla habla.

Ešte pred začatím stáže vyhľadať erasmus skupiny na Facebooku, a začleniť sa medzi ďalších erasmákov. Ja som bola ešte pred začatím stáže v kontakte s novou spolubývajúcou, novými kolegami a bola som vo viacerých Whatsapp skupinách, takže som od začiatku mala skupinu ľudí, s ktorými som trávila čas a vďaka tomu som nemala obdobie "prázdna"

Nech tam určite nejdú v lete :). A ak idú v zime, nech sa pripravia na bývanie s rovnakými teplotami ako vonku (veľa teplého oblečenia). A nech si určite vybavia kartičku Sevici (zdieľané bicykle, ako Slovnaft bike). Je to najjedonoduchší a najlcnejší spôsob prepravy.

Tešiť sa :) krásne mesto, určite si nezabudnúť mikinu, lebo na ostrove pp večeroch zvykne byt chladno. A taktiež úsmev, pretože tu ho rozdávali všetci naokolo.

Určite wawa joven karta na autobus, platí sa na mesiac alebo na tri a počas tohto času sa dá využiť na cestovanie po celom ostrove.

Pripravte sa na úžasnú atmosféru, milých ľudí a nezabudnite si zbalit aj bundu, keďže je to ostrov, fúka stále

Napr. Wawa joven autobusová kartička, registrácia sa vybavuje v hlavnom meste, zaplatí sa jednorazový registračný poplatok a suma na 3 mes. Potom už len jazdite s touto kartičkou po celom ostrove krizom krážom (jedna z najužitočnejších veci) s registráciou a pomocou viem vždy pomôcť domipilat@gmail.com


Tešiť sa :) krásne mesto, určite si nezabudnúť mikinu, lebo na ostrove pp večeroch zvykne byt chladno. A taktiež úsmev, pretože tu ho rozdávali všetci naokolo.

Určite wawa joven karta na autobus, platí sa na mesiac alebo na tri a počas tohto času sa dá využiť na cestovanie po celom ostrove.

Ostat dlhsie a spoznavat.. nic viac ;)

Aby príliš neriešili ale začali si napriek tomu včas hľadať bývanie haha .. a aby sa nedali až príliš zmiasť všetkými fiestami a plnili si povinnosti

Vybavovala som si IESN kartičku, vďaka čomu som mala na lety spoločnosti Ryanair nejaku zľavu a zadarmo batožinu

Požičať si bicykel cez valeBc a bajkovat po celom meste! Úžasne mesto s krasnou plážou, úžasným ľuďmi a skvelymi party pod holým nebom :)

V nedeľu je väčšina vstupov na pamiatky a galerie zdarma do určitej hodiny.

Nebáť sa ísť do toho. Na 99% to je u kazdeho ako pozitivna skusenost. Treba si spravit dopredu prehlad o mieste a systeme danej krajiny. V mestach kde je vacsia koncentracia Erasmus studentov sa nachadza mnozstvo studentskych agentur ktore organizuju rozne vylety a podujatia.

ESN karticka. ISIC karticka. Rozne lokalne zlavy u studentskych agentur.

nehladat si ubytovanie cez agenturu, radsej rovno cez majitela - zbytocne poplatky

Najlepšia oblasť na bývanie, kde býva väčšina zahraničných študentov/praktikantov vo Valencii je v okolí ulice Blasco Ibanez
Je veľmi výhodné vybaviť si takzvanú Valenbisi kartu http://www.valenbisi.es/ Cenové podmienky na stránke. Jednorázový poplatok umožňuje používať bicykle vo Valencii po dobu jedného roka zdarma. (Systém=veľké množstvo stanovíšť s bicyklami. Bicykel si môžete zobrať zo stanovištia napríklad vedľa Vášho bytu, odviezť sa na ňom do centra Valencie a tam ho zase zaparkovať)

Určite sa oplatí si kúpiť viac mesačný lístok, ktorý je neobmedzený počas toho obdobia na všetky druhy dopravy v rámci určitej zóny. A v prípadne ak idú viacerí do rovnakého mesta tak sa oplatí prenajať si celý byt potom náklady na ubytovanie sú nižšie.

Určite si nájsť ubytovanie vo Valencii a nie v Moncade, kde je univerzita. Metrom sa dá do Moncady z Valencie ľahko dostať a ak sa človek chce socializovať a vidieť počas svojho pobytu viac, jednoznačne treba zostať vo Valencii.

Aby si nehľadali ubytovanie cez internetové stránky (ako idealista.com atď.), lebo tam platia vysoký registračný poplatok a ceny sú veľmi nadhodnotené. Taktiež obrázky apartmánu sú veľakrát zavádzajúce a v skutočnosti môže ten byt, či izba vyzerať úplne inak. Je lepšie prísť pár dní vopred, ubytovať sa v hosteli alebo v airbnb a hľadať si ubytovanie priamo tu s tým, že môžete ísť na obhliadky bytu osobne.

Mesto je perfektne, doporučujem založiť si valenbisi kartu hneď od začiatku.

S univerzitou kartou som viackrát hola v kine. S ňou boli zľavy.

Valencia je najlepšie mesto v Španielsku, má všetko (krásne historické centrum, more, párty a cenovo je porovnateľná so Slovenskom.)

Využívala som GROUPON na reštaurácie, masáže alebo napríklad dentálnu hygienu.

V nedeľu je väčšina vstupov na pamiatky a galerie zdarma do určitej hodiny.

Požičať si bicykel cez valeBc a bajkovat po celom meste! Úžasne mesto s krasnou plážou, úžasným ľuďmi a skvelymi party pod holým nebom :)

Rózne zľavy, zľavy hlavne oblečenie Primark, nápoje Starbucks, potraviny Consum.

Vo Valencii to žije naplno každý deň, takže sa treba pripraviť na veľa hluku. Na každom rohu nájdete krásu tradičnej aj modernej architektúry. Jednoznačne ochutnať tradičnú paellu, je to niečo ako naše rizoto až na to, že v jedno jedle nájdete milión chutí. :D Určite navštívte Oceanogràfic - nádherné, obrovské akvárium, myslím, že je dokonca näjvačšie v Európe.

Nech si určite vezmú pevný dáždnik, nepremokavé topánky a bundu. Kedže sa Vigo nachádza pri Atlantickom oceáne často tam prší. No o to krajšia a zelenšia je okolitá príroda.
Vigo je navyše ešte mesto s množstom schodov a ciest do kopca. Na konci Erasmu budú mať super kondičku. Overené! :)
Odporúčam, aby sa tiež študenti pridali do Erasmus skupiny na Facebooku, kde si nájdu svojho Erasmus buddy, ktorý im s čímkoľvek pomôže. Napríklad aj s hľadaním ubytovania.
A v neposlednom rade, určite nech nevynechajú výlet na Islas Cíes. Je to prekrásne súostrovie.

PassVigo - kartička na autobus, veľmi užitočná

ževraj tam prší celý rok okrem leta, zoberte si dáždnik a pršiplášť :D my sme boli našťastie v lete

My sme bývali v septembri vo Vigu a v októbri v Pontevedre, tieto mestá patria do oblasti Galície, ktorá je veľmi daždivá, takže odporúčam dáždnik :) my sme mali našťastie veľmi netypické slnečné počasie. Voda v oceáne má cca 17 stupňov, čiže neoprén sa tiež hodí. Alebo je vhodné prísť od mája do konca augusta, kedy je slnečno a voda teplejšia.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje