Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Rakúsko

Základné info:

Hlavné mesto: Viedeň
Politický systém: federálna parlamentná republika s predsedom vlády – kancelárom a hlavou štátu – prezidentom.
Počet obyvateľov: 8,8 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: nemčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 144
Požiarnici: 122
Polícia: 133

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Ventúrska 10, 811 01 Bratislava 1
Tel:. +421 2 59301500
Email: pressburg-ob@bmeia.gv.at

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Armbrustergasse 24, Wien
Tel:. +43 13189055200
Email: emb.vienna@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/vieden

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Rakúšania sú národ, ktorý je veľmi hrdý na svoju históriu. Niekedy mnohí cudzinci tvrdia, že Rakúšania žijú viac v minulosti ako v prítomnosti. Neutralita, stabilita a tradícia sú tri kľúčové hodnoty, ktoré sú dôležité v súkromnom i profesionálnom živote.

Výraz „Gemütlichkeit“ charakterizuje prístup Rakúšanov k životu, inými slovami radosť zo stretnutia s blízkymi a priateľmi, príjemnú atmosféru a dobré jedlo.  Aj Rakúšania trávia svoj voľný čas predovšetkým s rodinou v prírode a športovaním. Ochrana prírody je dôležitou súčasťou životného prístupu a smerovania celej spoločnosti.

Rakúsko je označované za krajinu hudby a mnohé hudobné podujatia sú príležitosťou ako tráviť voľný čas s priateľmi.

V súkromnom a profesionálnom živote sú Rakúšania skôr formálnejší. Pri predstavovaní kladú dôraz na priezviska, univerzitné a pracovné tituly, ktoré sú mnohokrát jedinečné pre rakúske prostredie. Firmy majú jasne nastavenú pracovnú hierarchiu a zamestnanci očakávajú detailný popis pracovnej náplne. Odborníci vyjadrujú svoj názor predovšetkým vtedy, ak sa rieši problém, v ktorom sa orientujú. Dochvíľnosť a pripravenosť na pracovné stretnutie je vyjadrením seriózneho prístupu k práci. Pracovný a súkromný život sú striktne oddelené a Rakúšania si budujú priateľské vzťahy v rámci svojich komunít a pri trávení voľného času.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Rakúska:
  • Manažéri sú tí, ktorí vedú tímy a dávajú jasné pokyny.
  • Pri spolupráci s kolegami sú jasne rozdelené právomoci a pracovné úlohy.
  • Diskusia prebieha predovšetkým na odbornej úrovni a nejde o „brainstorming“ alebo spoločné hľadanie návrhov na riešenie problémov.
  • Pracovné stretnutie prebiehajú v súlade s pripraveným programom, ktorý účastníci dodržiavajú.
  • Profesionálna spolupráca v úvode prebieha formálne. Spoluprácou na projekte sa budujú vzťahy, ktoré sú založené predovšetkým na dodržiavaní termínov a plnení dohodnutých podmienok.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Na rozdiel od Slovenska som si vsimol, ze Rakusania su viac otvoreni emigracii a nie su voci nej skepticki. Napriek tomu, ze som bol v mensom meste, mal som moznost stretnut ludi pôvodom z roznych kutov zemegule, ktori nasli v Rakusku svoj novy domov.

Ľudia sú o niečo viac milí, obednajšia siesta bola u niekoho rutina, taktiež dbajú viac na prírodu, recyklovanie atd., nikto sa o nikoho nezaujíma, učitelia sú taktiež veľmi "friendly",

Aj napriek tomu, že je už možné vycestovať na Erasmus do Viedne len s angličtinou a rozhodne nie je žiaden problém v tomto veľkomeste všetko len s angličtinou aj vyriešiť odporúčam sa naučiť nemčinu. Komunikácia v nemčine vám otvorí mnoho ďalších dverí. Rakúšania sú uzavretí ľudia a rozhodne nie je ľahké sa len čisto zamiešať do rakúskej komunity čo nie je spôsobené len jazykovou bariérou. No na druhej Viedeň je multi-kultúrne mesto s množstvom cudzincov takže rozhodne nebudete sami. Odporúčam prejsť kultúrne pamiatky od Schonbrunn cez staré mesto Belvedere až po Albertinu. Je vhodné sledovať podujatia veľa z nich sa organizuje zadarmo alebo za malý poplatok mne sa veľmi páčili rôzne podujatia v ottakringer brauerei alebo na Donau Insel. V starom meste je množstvo malých komorných divadiel alebo podnikov kde sa večer usporadúvajú rôzne vystúpenia. Slovenský kultúrny inštitút vo Viedni usporadúva tiež množstvo podujatí - majú to aj na FB. Universita vo Viedni a jej športová fakulta ponúka množstvo rôznych športov a hodín na stránke pričom do 26 rokov a statusom študenta sú tam veľmi výhodné ceny. Postoj študentov ku štúdiu bol oveľa zodpovednejší; ľudia vo všeobecnosti boli viac prijateľský, bez predsudkov aj keď otvorenosť a ich úprimnosť si človek získal až časom. Voľný čas trávili spolu, každý deň si na seba našli chvíľku a celkovo viac relaxovali, čo malo za následok pohodovejšiu náladu.

Pri cestovaní metrom ma prekvapila ,,výchova"" cestujúcich ku slušnosti a ohľaduplnosti prostredníctvom pravidelne hlásených výziev k uvoľneniu miesta osobám, ktoré ho potrebujú viac (dôchodcovia, mamičky a pod.). Takisto ma milo prekvapila všeobecná ohľaduplnosť vodičov áut voči chodcom - akonáhle som sa postavila ku ceste s úmyslom prejsť, prichádzajúce auto okamžite zastavilo.  V pracovnom prostredí a komunite, v ktorej som sa pohybovala, som inak nezaznamenala žiadne podstatné rozdiely či situácie, s ktorými by som sa nestretla napríklad aj doma. Ak mal niekto v pracovnej skupine narodeniny, priniesol obvykle koláč, pri ktorom sa potom všetci stretli a pri káve ho zjedli. Sympatické bolo, že nezávisle od toho, či išlo o študenta, alebo pedagóga. Spoločným posedením sa takisto oslavovali Vianoce, Fašiangy, Veľká noc. Myslím však, že to možno pripísať skôr osobnej angažovanosti jednotlivých ľudí v akomkoľvek kolektíve než kultúrnemu vplyvu.

Všimla som si rozdiel v Montessori pedagogike, čo sa týka tejto škôlky, tak kladie u detí väčší dôraz na výkon a vedomosti detí, kdežto Montessori na Slovensku je viac o rešpektujúcom prístupe, charaktere a osobnosti dieťaťa - od viacerých odborníkov som sa dozvedela, že je to typické pre západné krajiny. Kultúrne rozdiely v pracovnom prostredí boli rôznorodé, nakoľko je to medzinárodná škôlka a je v nej teda naozaj zmes rôznych kultúr. Typické bolo to, že deti ovládajú vo veku 3 rokov 3-4 jazyky úplne plynule, čo bolo pre mňa úchvatné. Takisto sa viaceré z nich učia hrať na hudobnom nástroji už v tomto veku. To som napríklad v našich škôlkach ešte nevidela. Mimo pracovného času som trávila veľa času so spolubývajúcimi - Nemcami, kde som si okrem jazyka nejaké výrazné kultúrne rozdiely nevšimla.

uvedomila som si, ako veľa vecí funguje oveľa lepšie v Rakúsku, ako u nás na Slovensku, či už sa jedná len o priestory alebo vybavenie ako aj o nastavení bežných ľudí na to, aký majú postoj k zdravotne znevýhodneným. Takéto otvorenejšie vnímanie je zrejme spôsobené multikulturálnou spoločnosťou, do ktorej som sa aj po práci zapájala - s kolegami sme si občas išli sadnúť na pivo :)

Čím viac bol kolektív medzinárodný tým viac boli ľudia príjemnejší. Páčili sa mi hlavne naše konverzácie o cestovaní a stážach v zahraničí, keď sme nakoniec zistili že sme boli na rovnkých stážach alebo poznáme rovnaké vedecké tímy v zahraničí. V porovnaní so Slovenskom tam určite vládlo menej medzi-skupinových problémov a bola väčšia ochota a podpora zo strany vedúceho skupiny. Profesionalita a zmysel pre detail v práci pri tvorení publikácie mi pripomenulo takú tú ""nemeckú presnosť.

Rakúšania sú v práci viac precízni a berú ju viac zodpovedne - u niektorých kolegov som si všimol, že obedovali len pri stole za počítačom. Mimo pracovného života som veľké rozdiely nepostrehol. Viedeň je multi-kulturné mesto takže to bolo zaujímave. Ale nparíklad čo sa mi veľmi páčilo ak niekto dobehuje napr. na autobus tak ho autobusár počká.. na Slovensku by nepočkal

Rozdiely v pracovnom prostredí sú podľa môjho názoru dané charakterom kultúry národa. V kancelárii, v ktorej som pôsobila mal takmer každý svoju vlastnú kanceláriu a celkovo sa mi zdali vzťahy menej osobné než na Slovensku. A to isté platí aj v mimopracovnom prostredí. Ľudia sú milí, ochotní pomôcť, ale ostávajú vo formálnych intenciách. Nikdy som nepostrehla krik, nervozitu, alebo impulzívne riešenie problémov práci.

V tejto organizácii je viac zamestnancov z iných krajín než z Rakúska, takže som mala možnosť spoznať viaceré kultúry. Hovorili sme s vedúcimi v angličtine aj s ostatnými zamestnancami. No, celkovo v Rakúsku vyžadujú hovoriť po nemecky, po anglicky sa veľmi nechcú ropzrávať. Nakoľko som mala základy v nemčine, tak som prekladala ponuky do nemčiny aj hovorila s nemecky hovoriacimi firmami počas zbierania dát pre projekt. Mimo práce sme sa stretávali len s mojimi kolegami stážistami viac menej alebo sme sa pripojili na akcie s ESN vo Viedni.

Rakúšania pijú podstatne viac kávy (hodnoím skôr pozitívne) a taktiež viac fajčia (hodnotím negatívne). Bohatstvo v krajine je rovnomernejšie rozložené ako u nás. Viac sa zaujímajú o verejné dianie, politiku domácu aj svetovú. Sú viac otvorení cudzím kultúram.

Na skole samotnej bolo cítiť kultúrnu rozmanitosť, nakoľko žiaci pochádzajú nielen z Rakúska, ale tiez zo Slovenska, Maďarska, Turecka či iných krajín Balkánu. Na skole sa okrem rímsko-katolickeho a evanjelickeho náboženstva, ktoré je typické pre tuto oblasť Európy, vyučuje aj islamské náboženstvo.  V porovnani so slovenskými školami sa mi páčilo, ako sú deti už od 1. triedy vedené k vlastenectvu a učia sa o Rakúsku - hymna a ostatne štátne symboly, vznik štátu, spolkové krajiny a ich hlavne mesta (cela škola 2 týždne pred najväčším štátnym sviatkom Rakúšanov v októbri doslova žila Rakúskom). A tiez aj výchova k prírode a ochrane prírody bola velmi citeľná. Takéto niečo som na slovenských školách, kam som chodila alebo praxovala nevidela.

Čo sa týka bežného života, ten sa velmi nelíši. Možno akurát v tom, že ich životný štýl zodpovedá ich životnej úrovni (napr. rakúska ucitelka si zo svojho platu dovolí platiť upratovačku. Takéto niečo si slovenská ucitelka nevie ani len predstaviť)

Kulturne rozdiely som velmi nepostrehla, skor velke rozdiely v ramci urovne zdravotnictva... Rakusko je o dost dalej, co sa tyka kvality poskytovania zdr. starostlivosti. Uz len v malom mestecku je nemocnica velmi dobre vybavena a moderna! System funguje a zamestnanci aj pacienti su spokojni... aspon taky je moj pocit.

Rozdiely vnimam celkovo medzi Slovenskom a Rakuskom. Musim uznat, ze sa tu citim lepsie ako na Slovensku, kedze ludia su tu milsi, priatelskejsi, vzdy ochotni pomoct, slusni (vsade sa zdravi, na co som nebola zvyknuta, pozdravi vas aj dokonca cudzi clovek na ulici casto). A takisto je tu celkovo vyssia kvalita zivota - vyssie platy, kvalitnejsie tovary a potraviny, kvalitnejsie sluzby, doprava, cistota a poriadok na uliciach, clovek vzdy postrehne nejake policajne hliadky v uliciach ( tym padom som sa vzdy citila bezpecne). Mohla by som pokracovat aj dlhsie, ale toto vidim ako take zakladne rozdiely :)

Rakúšania majú vyššie nasadenú pracovnú morálku, t.z. menej interakcie s kolegami a viac koncentrácie na prácu, ktorú vykonávajú. Majú ohromný vzťah k veciam verejným, sú omnoho solidárnejší národ a majú pozitívny vzťah k životnému prostrediu.

Postrehol som najmä to, že v Rakúsku žije veľké množstvo rôznych kultúr a národností a preto sú tam obyvatelia a ľudia tolerantnejší v porovnaní so Slovenskom.

Postoj študentov ku štúdiu bol oveľa zodpovednejší; ľudia vo všeobecnosti boli viac prijateľský, bez predsudkov aj keď otvorenosť a ich úprimnosť si človek získal až časom. Voľný čas trávili spolu, každý deň si na seba našli chvíľku a celkovo viac relaxovali, čo malo za následok pohodovejšiu náladu.

Na Veľkú noc vešajú veľkonočné stromčeky a deti hľadajú čokoládových zajačikov :) Veľkú noc väčšina ľudí ,,slávi,, v nedeľu, keďže v pondelok sa musí ísť do práce. Voľný čas skoro žiadny. Je normálne sa zobudiť, začať pracovať od siedmej - ôsmej ráno a v robote skončiť o desiatej večer, hocikedy aj neskôr. Robiť aj cez víkendy. Prestávka jedna jediná na obed - začne sa keď začnete jesť obed a skončí sa keď dojete.

Trávenie času v škole/knižnici aj mimo stanoveného rozvrhu - priority miestnych študentov k ďalšiemu rozvoju! Zvýšené nároky na komunikáciu

Život je drahší, ľudia majú lepšiu životnú úroveň. Veľa zahraničných prisťahovalcov, dokonca aj viacgeneračných. V reštauráciách ma privítali priateľské služby a všetci hovorili dobre anglicky.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Vyriešiť bývanie hned na začiatku a taktiež kto bude spolubývajúci, strávite s ním bude polovicu semestra tak je len plus ak si budete rozumieť, mestký bicykel je veľkou pomocou, nájsť si kamošou (ak sa dá najlepšie čo najskôr)

Amazon Prime; ESN card; ISIC

Intenzívny jazykový kurz na Karls-Franziskaner Universität

Zoberte si turistické paličky :-) Ak nemáte radi hory, turistiku, lyžovanie alebo šport celkovo - nechoďte sem - ľudia tu tým žijú a sú na to patrične hrdí. Ak tu budete v období lyžiarskej sezóny - vybavte si Freizeitticket Tirol - za 450€ máte na celý rok všetky okolité lyažiarske strediská a v lete lanovky. (určite sa to oplatí)"

Pozrieť si ak majú o záujem o zakúpenie - freizeitticket - voľnočasové aktivity, klimatticket - cestovanie dopravou v celom Rakúsku, OBB Jugend card - zľava na vlaky v Rakúsku, semesterticket - doprava v Innsbrucku.

Je náročné zohnať ubytovanie, ak zoženú ubytovanie ďalej od centra, vďaka dobrým MHD to nie je problém. Potraviny sú drahšie ako u nás. Odporúčam cestovať aj mimo Innsbrucku ďalej do Álp, cesta vlakom nie je taká drahá.Kúpiť si bicykel(je tu veľa cyklistických ciest)

Použiť stránku willhaben.at kde kúpite bicykel za lacno a možno aj iné veci, použiť zľavu na MHD (IVB) pre študentov do 25 rokov (1,70 eur na 90 min. jazdy MHD v ramci mesta ale bez prestupu) alebo mnohé iné zľavy na stránke IVB.

Mestská doprava v Klagenfurte nie je veľmi dobrá. Preto odporúčam vybrať si ubytovanie s výhodnou polohou alebo priniesť so sebou dopravný prostriedok (bicykel, auto).

Linz je krasne mesto, ludia su tiez prijemni a napomocni, aspon na zaklade mojej vlastnej skusenosti. Na co je dolezite sa pripravit je silne rakuske narecie. V hornom Rakusku ludia "Hochdeutsch" nrozpravaju aj napriek tomu, ze ste cudzinec. Je preto dobre ich poprosit nech na vas hovoria "hochdeutsch".

Pouzil som Sommerticket - listok na rakuske zeleznice.
Listok plati na jeden mesiac a mozete cestovat vlakmi po Rakusku kolko sa vam zachce.
Kazdy rok niekedy koncom juna/zaciatkom jula aktualizuje OBB informacie o listku na aktualny rok. Preto je mozne, ze mozno momentalne o danej zlave na rok 2020 este nenajdete.

Raab heim intrak ma najviac erazmakov (90% ) takže by som bral ten, KHG je najlacnejši a je bližšie ku JKU, ale na tom veľmi nezáleží. Ak chceš byť v centre akcie určite Raab. Doneste si hrnce :) a pripravte sa že v nedeľu sú zatvorené obchody. Inak najlacnejší obchod je Hofer.

V JKU nám dali študentškú zľavu na MHD, takže mesačný lístok vyšiel na 10 eur, inak 24 hodinový lístok výjde na okolo 4 eur.

študent tu može dostat studentsky mesacny listok o ktorom vela ludi nevie - Aktivpass

Noo tak urcite vediet urcite po nemecky, aj ked aj s anglictinou sa tu da, no pri starsich ludoch skor nemcina. Ako som uz vyssie spominala tu slusnost (znie to mozno samozrejme, ale nemusi to byt pre kazdeho) - zdravi sa tu, podakuje za vsetko, ospravedlni sa, ked je treba - ked to clovek nespravi, tak by mu asi ludia mohli na to nieco povedat.

A nejaky ten tip - no napriklad, co sa tyka dopravy je najlepsie (asi ako v kazdom meste), mat elektricenku a nie si kupovat listky na kazdu cestu (tu je listok na jednu cestu vcelku drahy) a super je, ze dopravny podnik tu ma aj aplikaciu, kde je ulozena na elektricenka s qr kodom, takze clovek nemusi mat stale pri sebe karticku, staci mobil :) Potom mi napadla taka administrativna zalezitost, kazdy clovek, ktory sem ide do Rakuska (a to je jedno z akeho dovodu, a ci je Rakusan ci zahranicny) si tu musi nahlasit svoju adresu, kde tu byva (vyplnit taky dokument - Meldezettel sa to vola) a to musi spravit do 3 dni odkedy sa nastahuje :) Naslo by sa asi toho viacej, no toto su take co mi napadli ako prve :)

doporucila bych fb stranky : cesi,slovaci ve Vidni. Novacci ve Vidni tam muzou najit ruzne rady, ubytovani, nove kamarady i akce pro krajany

Viedeň je veľké a hlavne kultúrne mesto kde si každý príde na svoje. najväčšie odporúčanie je naučte sa po nemecky ak idete na Erazmus chodte a neviete po nemecky chodte aspoň mesiac skôr a prihláste sa na intenzívny kurz nemčiny. Ponúka ich veľmi veľa inštitúcií sprachzentrum uni wien, deutsche akadenie a množstvo iných. Plus budete mať čas spoznať trošku mesto. Veľa študentov z Bratislavy dochádza denne, neurobte túto chybu. Veľmi odporúčam aj keď Vás to vyjde finančne asi trošku viac ako dochádzanie ale čas, zážitky a skúsenosti sú v živote oveľa viac.

V podstate ak máte občiansky a do 26 rokov občas je fajn mať aj akýkoľvek doklad o tom že ste študent máte zľavu skoro všade. Určite sa vždy pozrieť na webe dopredu alebo iných akokoľvek dostupných informáciách Rakúšana majú radi zľavy do 26 rokov. Plus ak chcete robiť niečo pravidelne ako napr nejaký šport, návštevy múzeí, zoo ...zistite si koľko stojí ročná vstupenka. Viedeň je turistické mesto a jednorázové vstupy sú často krát drahé no ročná vstupenka vás veľa krát vyjde veľmi výhodne napr. ročná neobmedzená vstupenka do zoo je 3 násobná cena jedného vstupu. Toto je skúr ako pravidlo a takmer všade máte veľmi výhodné ročné vstupy. Pár konkrétnych typov: aplikácia TooGoodToGo Vám ušetrí peniažky na jedlo, öbb vorteilscard jugend polovičné cestovné na vlaky v celom rakúsku - veľmi sa oplatí, ESN card.

Veľmi prospešné je ovládať nemecký jazyk - anglicky sa možno dohovoriť s každým bez akýchkoľvek problémov, či už v škole, alebo na ulici, najmä vzhľadom na neuveriteľnú kultúrnu pestrosť domáceho obyvateľstva i návštevníkov mesta, turistov, z hľadiska integrácie medzi domácich študentov i možnosti získať čo najviac poznatkov však považujem určite za výhodné ovládať nemčinu aspoň pasívne (rozumieť konverzácii, textom). Pre pohyb po meste je skvelá verejná doprava - sieť električiek i metro, prípadne preprava bicyklom - sieť cyklotrás je dobre rozvinutá a myslím si, že cyklisti sú - pravdepodobne vplyvom istej tradície a pomerne vysokého zastúpenia v porovnaní s našou krajinou - rešpektovanejší zo strany vodičov motorových vozidiel.

Celkové náklady na pobyt mi veľmi pomohla znížiť kúpa mesačného lístka na mestskú verejnú dopravu. Vzhľadom na pomer frekvencie prepravovania sa po meste a ceny lístka za jednu cestu išlo o ušetrenie pomerne vysokej sumy pri zabezpečení rýchleho pohybu po meste. Takisto sa oplatí preštudovať internetové stránky múzeí - niektoré (napr. Heeresgeschichtliches Museum) umožňujú vo vybraných dňoch voľný vstup, čím si možno ušetriť často pomerne vysoké vstupné, a zároveň vidieť veľkolepé zbierky a priestory. Odhliadnuc od toho som nevyužila žiadne iné zľavy.

Viedeň je naozaj multikultúrnym centrom, kde sú rôzne typy ľudí. Dá sa dostať na rôzne prednášky, konferencie, diskusie, kultúrne a iné podujatia. Treba to využiť, nikdy neviete koho tam stretnete. :)

Pripraviť sa na drahšie jedlo, ubytovanie, cestovanie. Iba mesačný lístok na mestro stojí 50 eur. Zabezpečiť si aspoň 700 € plat na každý mesiac. Hovoriť po nemecky.

Odporúčam prejsť kultúrne pamiatky od Schonbrunn cez staré mesto Belvedere až po Albertinu. Je vhodné sledovať podujatia veľa z nich sa organizuje zadarmo alebo za malý poplatok mne sa veľmi páčili rôzne podujatia v ottakringer brauerei alebo na Donau Insel. V starom meste je množstvo malých komorných divadiel alebo podnikov kde sa večer usporadúvajú rôzne vystúpenia. Slovenský kultúrny inštitút vo Viedni usporadúva tiež množstvo podujatí - majú to aj na FB. Universita vo Viedni a jej športová fakulta ponúka množstvo rôznych športov a hodín na stránke pričom do 26 rokov a statusom študenta sú tam veľmi výhodné ceny.

Pár konkrétnych typov: aplikácia TooGoodToGo Vám ušetrí peniažky na jedlo, öbb vorteilscard jugend polovičné cestovné na vlaky v celom rakúsku - veľmi sa oplatí, ESN card.
Zľavová karta ""Jö karte"" platná vo všetkých reťazcoch Billa, Bipa a Interspar. Vorteilskarte ÖBB na vlakovú dopravu po celom Rakúsku so zľavou -50%- cesta na Slovensko (Bratislava- Viedeň) napr. vychádza na len 6 eur, karta sa dá zakúpiť jednorazovo za poplatok ca. 20 eur, platí po celý rok.

Určite sa oplatí prísť so znalosťou nemčiny, prípadne mať našetrené peniaze na zálohu pri prenajímaní bytu ktorá môže byť vo výške až 3000 eur, odporúčam sa pridať do rôznych skupín na facebooku ako sú expacts in Vienna a podobné. Tiež sledovať @1000thingstodoinvienna pre skvelé tipy na voĺný čas

Kúpiť si mesačný lístok na cestovanie po Viedni. Vybaviť si študentská/univerzitnú kartu. Wien Mobil aplikácia na lístky na metro autobus, ÖBB aplikácia na rakúske vlaky. Napríklad celomesačný lístok na metro, ktorý vyšiel 51 eur na mesiac, kým jedna cesta stála 2,4. Do 26 rokov máte v rôznych múzeách zľavnený vstup aj keď už nie ste študenti.

Zľavu som využila v aplikácii ÖBB (rakúske železnice), kde som mala -50% - treba si vybaviť tzv. Vorteilskarte.

Priniesť si bicykel, plavky a turistické topánky. V okolí je krásna príroda s cyklotrasami, jazerami na kúpanie ...Na cestovanie som si zakúpil: OEBB Jugendvorteilskarte

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje