Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Portugalsko

Základné info:

Hlavné mesto: Lisabon
Politický systém: poloprezidentská republika s predsedom vlády (premiérom) a hlavou štátu, prezidentom, ktorý má právomoc vymenúvať predsedu a ďalších členov vlády.
Počet obyvateľov: 10,3 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: portugalčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 112
Polícia: 112

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Moskovská 10, 811 08 Bratislava 1
Tel:. +421 2 50102211
Email: embportbrat@stonline.sk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., Lisabon
Tel:. +351 213583300
Email: emb.lisbon@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/lisabon

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Portugalsko bolo založené v 12. storočí a patrí medzi najstaršie krajiny v Európe. Portugalština je oficiálny jazyk v 9 krajinách sveta. Portugalci sú z histórie známi ako veľmi dobrí moreplavci. Práve Portugalci prví pristáli na brehoch Japonska a dokonca v japončine možno nájsť niektoré výrazy, ktoré vtedy priniesli. Nič a nikto ich neodradí od kávy, ktorú si dajú počas dňa niekoľkokrát. Milovníci histórie a obdivovatelia UNESCO pamiatok si určite prídu v Portugalsku na svoje.

Hierarchia v súkromnom živote Portugalcov je vyjadrená úctou k starším členom rodiny a rešpektovaním ich odporúčaní. Lojalita k rodine má prednosť pred všetkým a je to hodnota, ktorú si Portugalci uchovávajú aj vďaka silnej kresťanskej tradícii. Portugalci patria medzi srdečné národy, ktoré sú otvorené iným kultúram. Sú hrdí, keď sa hovorí o Portugalcoch v súvislosti s futbalom a zámorskými objavmi. Dodržiavajú tradície svojich predkov, ktoré sa odzrkadľujú v spôsobe ako trávia voľný čas alebo sa oslovujú pri stretnutí na ulici.

Hierarchia v biznis prostredí znamená rešpekt k nadriadenému, ktorý zadáva jasné pokyny a jeho usmernenie sa nespochybňuje. Spolupráca v tímoch a starostlivosť o zákazníka sa buduje dlhšiu dobu a je založená na investícii do budovania vzťahov. Nový zástupca firmy buduje obchodné kontakty od nuly, aj keď sa zo strany firmy nič nezmenilo. Manažér sa väčšinou zaujíma o členov svojho tímu, čo inými slovami znamená aj záujem o ich súkromný život. Portugalci patria medzi kultúry, ktoré plánujú svoje budúce ciele a kladú dôraz na detaily. Hoci patria medzi kultúry, ktoré vnímajú čas flexibilne, od svojich obchodných partnerov očakávajú dochvíľnosť. Dohody vnímajú ako prísne záväzné a menia sa len vo výnimočných prípadoch.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Portugalska:
  • Najvhodnejšie témy na small talk sú futbal, rodina a jedlo. Small talk je súčasťou budovanie kontaktov a obchodných vzťahov.
  • Pri prvom kontakte je vhodné správať sa viac formálne a používať oslovenie Senhor/Senhora/Dona alebo univerzitné tituly typu Doutor/Enginheiro.
  • Portugalci veria, že všetko má svoj správny čas, a preto je potrebné rátať s tým, že niektoré kroky v spolupráci trvajú dlhšie a treba ich pripomínať.
  • Budovanie pracovných a kolegiálnych vzťahov je často spojené s jedlom.
  • Vzhľadom na svoju históriu, Portugalci patria medzi skvelých obchodníkov a svoje pozície vedia veľmi aktívne obhajovať počas pracovných stretnutí a rokovaní.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Portugalsko sa líši úplne vo všetkom od Slovenska. Jazyk, kuchyňa, tradície, horkokrvnosť, futbal...Úplne odlišná architektúra a riešenie budov, životný štýl je upriamený najmä na večerné hodiny. Festivaly a rôzne prehliadky mestom, oslavy atď. Je to úžasná krajina, ktorú minimálne raz za život je potrebné navštíviť.

určite to ako si stale navzájom pomáhajú či už vás poznajú alebo ste pre nich úplne cudzí človek veľmi ma to prekvapilo, túro krajinu som si zamilovala a verím že aj budúci erazmus študenti budú mať podobné skúsenosti

nocny zivot az po 1 rano, najprv oddych potom praca

Nepostrehla som žiadne veľké rozdiely. Portugalčania sa však vedia zastaviť a oddychovať viac. Najväčší rozdiel bolo asi to, že nočný život tam bol na vyššej úrovni, chodilo sa von veľmi neskoro a všade hrala živá hudba. Všeobecne sú Portugalčania príjemní, pokojní a milí ľudia. Vedia sa však usmievať viac ako na Slovensku.

Portugalci su ovela liberalnejsi ako Slovaci. Su to extroverti a velmi otvoreni ludia. Su velmi ochotni pomoct, co aj komunikaciou rukami-nohami. Najviac ma prekvapilo, ze pri zoznamovani sa zeny a muzi si nepodavaju ruky, ale si vymenia bozky na kazde lice. S tymto som mala casto problem, pretoze som automaticky podavala pravu ruku pri zoznamovani, ale casom to prislo.

Ludia su viac otvorení k ostatnym, viac komunikatívni, uvolnení, nie su v strese, nikam sa neponahlaju, zvycajne vsade meskaju. Nie su konzervativni ako slovaci, vedia sa viac odviazat, zabavit. Maju rozne zvyky, co sa tyka studentov, na konci kazdeho akademickeho roka studenti oslavuju koniec vyucby velkym festivalom ktory sa vola Queima das Fitas.

Ľudia sa družnejšie stretávali v parkoch pri hraní rôznych spoločenských hier. Ľudia sa vo všeobecnosti zdali byť srdeční. Reštaurácie majú neobvyklo odlišné otváracie hodiny (okolo 3-4 sa tam človek nenaje).

Spôsob riešenia problémov. Na Slovensku sme trošku pod vplyvom väčšieho stresu. V Portugalsku si najskôr vypijú kávičku, zapália cigaretku a potom vyhŕňajú rukávy :) A mimo práce, určite obedňajšie siesty, reštaurácie s vymedzeným časom obeda a večere :) Večera samozrejme pekne o 10 v noci, nech to lepšie trávi a jasná vec, že po večeri o 11 v noci nesmie chýbať kávička :) A ovocie majú na jedálnych lístkoch ako dezert :) Banán vám naservírujú na tanieri olúpaný za 1,50€ :) To už si radšej treba zájsť do obchodu a kúpiť si za tú cenu strapec z Madeiry :)

všetci boli stále kludní, pozitívne naladený, spokojní, nikto sa nesťažoval, keď sa vyskytol nejaký problém, nakoniec to ani problém nebol, nikto nikdy nezvíšil hlas, nikto nestresoval... Rovnako aj mimo pracovného života, všetci milujú svoju krajinu a sú na ňu hrdí. Užívajú si život plnými dúškami a sú šťastní a spokojní

V práci sa mi páči napr. dlhšia obedová prestávka ako u nás. Kolegovia sa počas obeda majú čas porozprávať napr. o práci aj mimo ateliéru. Portugalci sú ochotní pomôcť, starší portugalci sú hlboko veriaci. Krajina je veľmi bezpečná. Zaujalo ma, že sú veľmi kolektívni - čo napr. vidno pri univerzitných oslavách, či oslavách prvého mája a pod.

Najväčší rozdiel je v tom, ako sa ľudia správajú. Sú viac priami, milí a otvorení. Vykanie existuje aj v portugalčine, ale nepoužívajú to kolegovia medzi sebou, ani so šéfom. Šéf vždy každého vítal s úsmevom, s dvomi bozkami na líce, a s otázku: "Todo bem?", čiže či všetko je v poriadku, alebo či potrebujeme niečo. Rešpekt mal ale stále, tak ako aj moja manažérka-vedúca môjho oddelenia, ale atmosféra bola uvoľnená a príjemná, a mne osobne sa pracovalo takto oveľa lepšie a efektívnejšie aj v rušných a stresujúcich dňoch. Veľmi všeobecne povedané, aj mimo pracovného života platí to isté. Je jednoduchšie a príjemnejšie sa porozprávať s cudzím človekom na ulici, opýtať sa kedy ide vlak, zdôrazňujem, že aj po anglicky! ako na Slovensku. Po nociach som sa nikdy nebála prejsť ani sama po meste, alebo ísť domov, aj keď človeku ponúknu možnosť zakúpiť si rôzne omamné látky, ale je to "normálne", a stačilo vždy zdvorilo odmietnuť. Na Slovensku, nie v hlavnom meste, ale ani v mojej malej Galante nerada chodím sama po nociach. Ľudia si tu vždy nájdu čas na kávu, cigaretu, či zákusok, zbytočne si nerobia starosti o meškaní 5-10 minút, ale stále vedia tvrdo robiť.

Práca- Ľudia robia všetko s úsmevom , sú milí jeden k druhému. Nemajú tú úplne vo všetkom poriadok, v čom som sa im snažila trochu pomôcť. Mimo práce - Podľa mňa si tu ľudia viac užívajú život , nikde sa neponáhľajú, doprajú si viac oddychu.

Rozdiely v práci: pracovný deň nezačínal o siedmej ráno ale pre väčšinu až medzi 10:00 a 12:00, dôraz na silnú organizačnú kultúru, kolaboratívny tím, preferencia potenciálnych zamestnancov, ktorí sa chcú rozvíjať a rásť spolu s organizáciu pred hotovými a skúsenými pracovníkmi, starostlivosť, záujem a veľký dôraz na všetkých zamestnancov.
Rozdiely mimo pracovného prostredia: celkovo iný spôsob života ( pracovný deň začína neskôr ako u nás, čas obeda je v poobedňajších hodinách, večera častokrát trvá do polnoci), neustále meškanie autobusov, metra, samotných portugalcov, celková spokojnosť so životom v Lisabone, otvorenosť voči cudzincom a turistom, hrdosť a mnoho ďalších iných rozdielov...

Môj pracovný postreh je, že Portugalci sú zväčša pracovití ľudia a pracujú do neskorých hodín (min. 6-7) v porovnaní so Slovákmi. Mimo pracovného času, Portugalci sú väčšinou veľmi príjemní pozitívni energetickí ľudia, ktorí sú vždy cudzincovi ochotní pomôcť, či idete do reštaurácie alebo obchodu. Majú pomerne vysokú znalosť angličtiny, čo jednoznačne uľahčuje každodenné fungovanie. V spoločnosti sú veľmi priateľskí a snažia sa intregrovať cudzinca, čo vnímam ako kultúrny rozdiel oproti častokrát "chladnej" náture Slovákov.

Pracovná atmosféra bola viac uvoľnená. Povšimnuteľným rozdielom je pracovná doba, pričom na Slovensku je najbežnejšia pracovná doba osem a pol hodiny s pol hodinovou prestávkou na obed a väčšinou sa pracuje od siedmej, či ôsmej hodiny rannej. V Portugalsku sa pohybujú príchody až do deviatej hodiny rannej a obedná prestávka je v trvaní až jednej hodiny.

V Portugalsku je pri pozdrave je bežné objímanie a bozkávanie na líca, pričom v Slovenskej republike si môžeme všimnúť že odstup je väčší, nevedomky si chránia svôj osobný priestor. Používanie mimiky a gestikulácie je bežné, avšak nie v takej miere ako v portugalskej kultúre.

Nedodržiavanie času. Veľnejší prístup k riešeniu problematiky. Začiatok pracovného dňa neskôr (10:00) a následné trvanie pracovného dňa dlhšie. Trávanie spoločného času aj po pracovnom čase.

Portugalci majú všeobecne zlú angličtinu a nie je tak rozšírená ako u nás a to som bol v druhom najväčšom meste Portugalska. Tiež je rozdiel v tom ako chodia do práce a ako si večer užíva väčšina v reštauráciach, či sú mladí alebo starí.

Portugalsko ako krajina má množstvo krásnych a jedinečných miest, ktoré stojí za to navštívíť, nakoľko každé jedno je výnimočné. Portugalská kultúra je plná života, farieb, dobrého jedla a ich typickej hudby na každom kroku. Ľudia si tu jednoducho užívajú život, neponáhľajú sa a nestresujú, sú veľmi priateľskí a pohostinní. Možnosti využitia voľného času sú taktiež rôznorodé, či už spoznávanie rôznych miest, uličiek, parkov, ísť do prírody alebo len tak na pláži oddychovať alebo surfovať.

Veľmi milí a ochotní ľudia všade na ulici, takmer všetci anglicky hovoriaci. Najväčší rozdiel bol v štýle stravovania, hlavne večere, ktoré na rozdiel od nás majú až neskoro večer.  

Ľudia v Portugalsku sú priateľskí, oproti Slovensku je tu pomalší život. Voľný čas trávia casto vonku keďže v Lisabone je väčšinou slnečno a prijemné teploty.

Ľudia sú otvorenejší, priateľskejší, plní pozitívnej energie, viac rešpektujú opatrenia súvisiace s pandémiou, celkový dojem je veľmi príjemný.Na druhej strane všetko dlhšie trvá, ale žiadny stres.

Cukrárne su oveľa lacnejšie a lepšie ako u nás, takže ich je tam milión a ľudia do nich chodia. Žiadna nie je nikdy prázdna.

Portugalci boli veľmi milí a keď videli, že neviem po portugalsky automaticky prepínali do angličtiny. Ich životný štýl je veľmi pohodový a vidno, že si život užívajú. Nikam sa neponáhľajú a dokonca nikdy nechodia na čas dohodnutej schôdzky. Vo svojom voľnom čase vždy idú na pláž a to nielen v letných mesiacoch ale aj v tých “jesenných” mesiacoch. Večera pre nich neznamená dať si niečo ľahké ako u nás Slovensku, pre nich to znamená stretnúť sa s priateľmi a výjsť si na riadnu štvorchodovú večeru.

Portugalci naozaj vedia ako si užívať život, priveľmi sa starosťami nezaoberajú, na všetko majú veľa času, odkladajú veci so slovami: „Upokoj sa, toto je portugalský štýl, my robíme veci inak." Nevadí im, keď študenti prídu na hodinu neskôr. Pamätám si ako sme raz meškali na hodinu 10 minút a už sme boli v strese, že prídeme ako posledné a nakoniec sme zistili, že sme pred učebňou ako prvé a neprišla ešte ani učiteľka :D

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

byť otvorený k domácim a kúpiť si pršiplásť a nepremokavé topánky, v Aveire sa počasie vie meniť z hodiny na hodinu a hlavne keď prší, tak človek hoci je s dáždnikom , tak môže skončiť mokrý od hlavy po päty

Zoberte si veľa teplých vecí, pretože v portugalských domoch nie sú radiátory, len prenosné ohrievače. Sal Aveiro - diskotéka, kde je každý piatok Ladies night - pre ženy vstup aj tri drinky zadarmo, Erasmus Life Aveiro - akcie, eventy a zľavy pre Erasmákov

Vlak do Aveira kde sa da surfovat. Secret Surf & Skate Shop v Aveire zlava na skolu surfovania a vybavenie so studentskou kartou.

Ano, urcite by som odporucila Coimbru. Je to v celku male, studentske mestecko, plne erazmakov, ktori sa vsetci poznaju, stretavaju sa na tych istych miestach a vladne tam velmi pohodova a domaca atmosfera. Nachadza sa tu jedna z najstarsich univerzit na svete, ktora sem laka mnoho studentov. Tato univerzita je dominantou celeho mesta, navstevuju ju ludia z roznych kutov sveta. V meste su aj parky, zahrady, rieka Mondego a tiez krasne kostoly.

Ja som vyuzivala len zlavy pre studentov z erasmu, tym ze som si zakupila erasmus kartu a tym padom som mala vstupy do barov na rozne akcie lacnejsie.

Mesto Covilha je malé mesto, teda aj počet Erasmus študentov je menší, čo je výhoda v určitých aspektoch a to najmä, že sa môžete stať pevnou súčasťou Erasmus komunity a užiť si naplno tie rozdielnosti v kultúrach.

Najdôležitejšia medzi kartami je karta ESN card vďaka ktorej máte zľavy na autobusy, letenky a pod. Tú si treba vybaviť čo najskôr po príchode na miesto mobility. Pri prvom využití metra (porto, lisboa) v krajine Vám vyjde z automatu karta, na ktorú si následne viete dobíjať kredit (vyjde Vás to podstatne lacnejšie) preto pozor aby ste to náhodou nevyhodili. 

Mne osobne zároveň bola pridelená študentská karta univerzity Universidade da Beira Interior pomocou ktorej som sa stravoval v priestoroch jedálni za veľmi výhodne ceny (komplet obed: polievka, hl. jedlo, nápoj a ovocie za 2€). Taktiež pomocou tejto karty vstupujete do priestorov knižníc, pričom hlavná knižnica je nonstop a zároveň je tam k dispozícií aj kantína."

Uzivat si kazdu chvilu. Odporucam cestovat po okoli, západne pobrezie Portugalska je krasne, samozrejme aj Algarve.

Uber/Bolt, mesačná karta na autobus - v prípade, že chcete chodiť na pláž, obedy v unoverzitnej jedálni - obrovské a za málo penazí,

Faro je malé mesto, kde sa dá rýchlo zorientovať si myslím. V lete tam je teda poriadne horúco, v zime im zas chýba kúrenie, čo ma zarazilo:D.

Ak budete mať problém so zubami, odporúčam kliniku Blue Dental, kde sa dohovoríte aj po anglicky a ochotne sa o vás postarajú.

je toho veľa, objavia sami krásy mesta, ale určite nech neminú erasmus corner na Bairo alto, tam je aj ELL - poskytnú cenné informácie ...

Univerzita - Politecnico de Leireia - unikátna akademická knižnica.

Využiť všetko čo mesto ponúka (pamiatky, nočný život, gastronómia, výhľady, parky, more), pozor na vreckárov, podvodníkov s ubytovaním a prenájmom vozidiel

Cestovanie na Zapping.

dať si pozor na okradnutie pri výbere ubytovania, bývať radšej pri centre ako niekde na periférii, pretože potom je zložité sa v noci dostať domov

kapten- taxi služba väčšinou lacnejšia ako UBER

Ubytovanie je velky problem vseobecne v Portugalsku, nie iba v Lisabone. Odporucam hladat si ubytovanie hned ako student dostane potvrdenie o prijati na Erasmus pobyt/studium, pretoze je velmi narocne najst nieco vhodne a nepredrzene pre cudzincov. Turizmus to velmi vzrastol a vacsina majitelov pobukaju svoje bytu ako airbnb a nie na dlhodoby najom, ktory by bol vhodny pre studenta/stazistu.

Kedze svoju staz som zacala po magisterskych statniciach, nemala som uz statut studenta, cize som studentske zlavy velmi nevyuzila. Studentom by som odporucila spojit sa s organizaciou ESN v Lisabone (http://esnlisboa.org/), aby sa dozvedali o studentskych zlavach, ktore moze vyuzit. Taktiez by som odporucila tuto portugalsku stranku (https://www.clubefashion.com/?store=goodlife) pre rozne zlavove kupony.

Nech sa neboja rozprávať. V Lisabone si nájdu kamarátov veľmi ľahko.

Erasmus Life Lisboa lacné výlety pre držiteľov ELL karty

Študentské zľavy platili v múzeách, botanických záhradách, na dopravu atd po preukázaní sa študentským preukazom ISIC

nebrať si zbytočne veľa teplého oblečenia (už vo februári som ho nenosil), dobrá nálada a nezľaknúť sa, ak prídete prvýkrát do veľkého mesta

Lisabon je krásne mesto, určite by mali vyskúšať surfovanie, vidieť Sintru a Cabo Da Roca. Pripraviť sa na neustále kráčanie do kopca po úzkych uličkách. Takmer všetci tu hovoria anglicky, aj v malých obchodoch, čo je fajn. Určite ak prídu na stáž mimo leta zabezpečiť si ohrievač, pretože tu nemajú ústredné kúrenie a inak v byte zamrznú.

Dávať si pozor možno na taxíky, bežná cena z letiska do centra by nemalo stáť viac ako 15 Eur, taktiež v rámci centra okolo 5-6 Eur, ak si pýtajú viac, tak chcú oklamať. Iné tipy ma nenapadávajú, ale súhlasím s tým aby Workspace Europe poskytol moju e-mailovú adresu budúcim stážistom.

Zháňať ubytovanie vopred, myslieť na to, že letá sú veľmi horúce a opaľovacie krémy veľmi predražené (15-20 eur za fľaštičku), zimy sú mierne avšak portugalci nepoužívajú centrálne kúrenie a teda ak je 13 stupňov vonku, rovnako chladno je aj vo vnútri. Mesto je veľmi kopcovité a neoplatí sa uprednostniť v kufri lodičky pred teniskami. Netreba sa taktiež veľmi upínať na reči typu ""Portugalsko je lacné"" - obedy či večere mimo domova sú stále mimo priemeru slovenských cien, rovnako ako aj nájom. Lisabon je však veľmi živé mesto a ponúka veľa alternatív, príležitostí a dostupných aktivít. Treba si pripraviť veľký apetít a dostatočne veľké úspory. V práci sa treba nastaviť na proaktívny prístup portugalských kolegov, ktorí vidia v ich zamestnaní veľkú príležitosť.

Erasmus corner je síce populárny, ale je tam oveľa viac krajších a zaujímavejších miest. Schody pod O Euricom, Out Jazz v parkoch v letných mesiacoch, Anjos70, Bus Paragem Cultural, Disgraca....a najlepšia pláž zo všetkých (50min hiku zo Sesimbry) je Praia do Cavalo

Nech si hľadajú ubytovanie aspoň pár mesiacov pre začatím stáže, trh je veľmi saturovaný. Aby sa im náhodou nestalo že bývajú v izbe bez okna za 400€/mesiac, ako sa to stalo pár známym.

Pripraviť sa na vysoké ceny ubytovania, v zime sa pripraviť, že väčšina bytov nemá zavedené centrálne kúrenie. Najlepšie je bývať blízko metra. Vlak a metro sú najviac spoľahlivé spôsoby verejnej dopravy.

treba si dávať pozor na to ubytovanie, ťažko sa na internete hľadajú informácie o električenke ale dá sa tam kúpiť za 36e mesačne, doprava je tam fajn riešená ale najlepšie je bývať v pešej dostupnosti/pri zástavke metra....Rozpismi autobusov/električiek sa vôbec nedá riadiť, chodia úplne random. A Lisabon stojí na 7 kopcoch, treba sa pripraviť na to, že cesta hocikam bude zahŕňať šlapanie do kopca/schodov a niekedy je to nekonečné :)

Nechodte tam to mesto vám ukradne srdce a už sa nebudete chcieť vrátiť do ,,reálneho,, života.

Teplé oblečenie - vo vnútri je zima. Žiadne opätky a hlavne pohodlná obuv. Papier, ktorý je potrebné vyplniť na získanie karty na MHD je iba v portugalčine, takže je fajn nájsť niekoho, kto s tým pomôže. Ísť sám na stáž je možno desivé, ale veľmi to odporúčam. Chodila som kam som chcela, na nikoho som sa neviazala a keby som s niekým, tak určite nezažijem toľko, čo som za týchto okolností zažila. Prinútilo ma to vyjsť z komfortnej zóny a veľa ma to naučilo. Je to oslobodzujúce byť tam sám za seba.

Je dobré vedieť aspoň trochu po portugalsky. Aj keď jazyk nebol potrebný pri práci, výrazne pomohol pri vybavovaní dokumentov v Portugalsku (zluva na ubytovanie, preukaz na mestskú hromadnú dopravu, a rôzne dokumenty potrebné na bývanie v krajine).

Dať si pozor na ubytovanie pretože je tam s tým veľký problém že zaplatíte za niečo do predu a ubytovanie mat nebudete. Okrem toho je to uzasne mesto len si treba dať pozor kde bývate a dať si pozor na zlodejov

Určite taxi služba Kapten lacnejšia ako Uber väčšinou času.

Nakupovanie potravín ideálne v známych obchodných domoch - mne najviac vyhovoval Lidl. Ceny boli ako u nás a rovnako tak som potraviny poznala. V menších obchodoch boli často potraviny aj 3 násobne drahšie.

ESN karta, ktorá ti umožní výhodne cestovať so skupinou ostatných erazmákov a spoznávať krajinu, taktiež je zľava aj na lety a batožinu

Vždy si kúpiť poistenie s najvyšším pokrytím kvôli krádeži, ktoré sú v Portugalsku bežné, tak isto na vypožičané auto. Auto parkovať na bezpečných miestach. Ubytovanie riešiť cez dôveryhodný zdroj.

Pri výbere ubytovania zvážiť apartmán s ústredným kúrením, nakoľko v Lisabone v starších-historických budovách a bytoch kúrenie nie je. Erasmus Life Lisboa - card, Erasmus student network - card

Kúpiť si drahšiu kartičku na metro (Navegante), v ktorej cene môže človek precestovať celý región, všetkými možnými spôsobmi (metro, vlaky, autobusy, ľode, električky, lanovky)

Aplikácia "Too good too go" na jedlo z reštaurácií, veľa múzeí a výstav je zadarmo v prvú nedeľu mesiaca, niektoré aj častejšie, niekde stačí ukázať, že človek býva v Portugalsku a tiež sú zadarmo

Zhanat ubytovanie čo najskôr, lebo ceny za ubytovanie su v Lisabone vysoké a je tu veľmi veľa zahraničných študentov.

Nepodceňovať silu slnka a naozaj používať opaľovací krém už aj pri 25 stupňoch. Taktiež sa treba pripraviť na vysoké teploty v letných mesiacoch a hlavne piť veľa vody. No v marci tam vie byť aj zima, čiže tenká bunda sa vždy zíde. 

Portugalsko ma obrovskú kultúru sladkého pečiva a koláčikov. 

Odporucam aplikaciu theFork cez ktoru sa daju zohnat 50% zlavy na jedlo v restauraciach. Pastel de nata stoji v Lidli 35 centov, v pastelariach cca 1.20 a ten z Lidla je chutnejsi.

Byť ostražitý s ubytovaním. Momentálne sú premnožené podvody s ubytovaním. Najideálnejšie je zarezervovať si na týždeň Airbnb a ísť si obhliadnúť ubytovanie.

Navegante - žltá transportná kartička na verejnú dopravu (bus, loď, vlak, metro, elektičky) vyhotovenie stálo 7€, mesačný kredit 40€, ideálne dobiť k 1.dňu v mesiaci - platila aj mimo mesta Lisabon, do okolitých miest, kt. patria pod lisabonskú oblasť - Cascais, Sintra, Ericeira... Erasmus Life Lisboa - karta na zvýhodnené ceny eventov, vstupy, pre Erasmus študentov, dá sa vyhotoviť v ""Erasmus Corner""
mimo to - zdieľať budget s niekým na spoločné potraviny, bývanie :)"

Určite si zobrať izbu pre jedného na intráku, vtedy je to akurát tak priestor. Tie izby sú fakt neni stavané pre dvoch ľudí.

Určite nakupovať v menších obchodoch, sú lacnejšie a čerstvejšie ako supermarkety. Stravovanie v reštauráciach mimo centra.

Nech hľadajú ubytovanie blízko univerzity, keďže to je miesto kde budú tráviť väčšinu času, keďže taktiež nočný život je koncentrovaný v okolí univerzity.

Najlepšie obdobie je od marca do októbra. November až február je v Portugalsku zima. Keďže mnoho domov nemá kúrenie, je dobré nájsť si ubytovanie so zavedeným kúrením. V opačnom prípade je v domoch chladnejšie ako vonku. Kultúrne miesta: https://www.facebook.com/sonoscopia.associacao/?ref=page_internal http://www.casadamusica.com/  ulica Miguel de Bombarda

Porto ponúka veľmi veľa. Jediné upozornenie, počas zimy treba rátať s nízkou teplotou aj v domoch, keďže kúrenie je ojedinelé.

Nech veľa cestujú a spoznávajú nádherné miesta v Portugalsku. Odporúčam im aj organizáciu ESN, kde sú úžasní ľudia.

Možno len čo sa týka počasia. Keďže som v Porte, v Portugalsku očakával som tu relatívne teplo avšak často je tu dosť upršane a ešte aj teraz v máji sa teploty zvyčajne pohybujú len okolo 20 stupňov.

Ubytovanie si vybavovať v dostatočnom predstihu (v opačnom prípade človek ťažko zoženie niečo vhodné). V novembri bolo 80% daždivých a oblačných dní. Odporúčam navštíviť malé pekárničky a cukrárne.

Cestujte, spoznávajte, dajte si portugalské jedlo, portské víno (navštívte portskú pivnicu) choďte na pláže (nielen na Matosinhos), zažite západ slnka na Jardim de Morro a na Jardim Municipial do Horto das Virtudes, nakupuje na Rua de Santa Catarina.

V zimných mesiacoch (november až február) veľa prší a hlavne je neskutočná zima vo vnútri (bežne nemajú izoláciu ani centrálne kúrenie). Čiže priprav sa na menší výdavok navyše - ohrievač (za predpokladu, že tvoje ubytko tým nedisponuje)

Karta Sub23 - cestovanie hromadnou dopravou vrámci Porta za zvýhodnenú cenu. Ak si držiteľom/si kúpiš ESN (Erasmus Student Network) kartu, tak máš zľavy na veľa vecí, napríklad aj surfing, prenájom auta, reštaurácie a podobne.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje