Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Nórsko

Základné info:

Hlavné mesto: Oslo
Politický systém: parlamentná monarchia
Počet obyvateľov: 5,3 mil
Mena: nórska koruna (NOK)
Úradný jazyk: nórčina

Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 113
Požiarnici: 110
Polícia: 112

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Palisady 29, 811 06 Bratislava
Tel: + 421-2-5910-0100
Email: emb.bratislava@mfa.no

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Thomas Heftyes gate 24, 0244, Oslo, Nórsko
Tel: +47 22049470
Núdzová linka: +47 9177 3094
(naliehavé prípady, po pracovnej dobe, v dňoch pracovného pokoja )
Email: emb.oslo@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/oslo

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Nórsko sa vyznačuje krásnou prírodou a medzi najväčšie atrakcie krajiny patria fjordy, ktoré chráni aj UNESCO. Turistov do tejto krajiny láka najdlhší tunel na svete, či slávna Cesta trollov. Medzi najkrajšie miesta patria Oslo, Bergen alebo Tromso, ktoré sa nachádza na severe krajiny.

Nórsko je nezávislým štátom od roku 1905.Je to vyspelý štát, ktorý má významné postavenie na medzinárodnej scéne a je členom mnohých medzinárodných organizácii ako OSN, Nato a Rady Európy.

Nórsko je konstitučná monarchia a oficiálny názov je Norské kráľovstvo. Hlavou štátu je od roku 1991 kráľ Harald V. Počas jeho neprítomnosti jeho povinnosti preberá korunný princ Haakon Magnus. Zákonodarným orgánom Nórska je jednokomorový parlament Storting,na zasadnutí ktorého sa zúčastňuje 169 poslancov.

Nórsko patrí medzi lídrov v environmentálnej oblasti a pri naplňovaní cieľov udržateľného rozvoja. V tejto oblasti podporuje a motivuje aj ostatné európske štáty.

Nórska obchodná kultúra patrí medzi kultúry, ktoré nekladú dôraz na hierarchiu. To znamená, že v obchodnom kontakte sa nepožívajú tituly a relatívne rýchle sa prechádza ku krstným menám.

Pracovné stretnutie je dopredu naplánované a je potrebné prísť načas. Program pracovného stretnutia sa zvyčajne posiela vopred, aby sa partner mohol na stretnutie pripraviť. V letných mesiacoch sa nekoná veľa obchodných stretnutí, keďže je to čas rodinného odpočinku.

Nórska spoločnosť je otvorená odlišnostiam a vyznačuje sa vysokou mierou tolerancie. Nórsky partner pozitívne oceňuje small tak, ktorý sa zameriava na témy ako je príroda, geografia, či ochrana prírody. Oceňuje sa pristupovať k rokujúcim partnerom s pokorou a rešpektom.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Nórska:
  • Pri pracovných a obchodných stretnutiach sú dôležité odborné vedomosti a nie pracovné tituly.
  • Letné mesiace nie sú vhodným časom na organizovanie dôležitých obchodných stretnutí.
  • Pokora a rešpekt patria medzi rozhodujúce vlastnosti, ktoré sú pozitívne hodnotené.
  • Pozitívne hodnotenie prírodných krás krajiny je vhodnou témou small talk.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Nóri sú veľmi mili a ochotní vždy pomôcť a poradiť,keď vidia, že nevieš nájsť smer alebo aj keď sa spýtaš, sú skôr viac uzavretí do seba,ale neplatí to o všetkých. Cudzincov majú radi, hovoria perfektne po anglicky všetky vekové kategórie, radi športujú, ich prechádzka je naša túra, na deň vzniku mesta majú celodennú slávnosť, všetci sa bavia a chodia v tradičných krojoch, na veľkú noc majú špeciálne bohaté ranajky (ako obed). 

17 maj je Deň nezávislosti Nórska. Pre nich je to väčší sviatok niež Vianoce. Dievčatá a ženy obliekajú tradičný kroj, ktorý mimochodom dostanú už v mladom veku, avšak väčšinou sa dá nastavovať čiže ho máju do konca života. Pre mužov je typické oblek a vysoké ponožky (take špeciálne, tradične Nórske ponožky, ktoré stoja pomaly takisto ako žensky kroj). Mimochodom tie ponožky nosia aj v iné dni. Nórky šalejú keď vidia chlapa alebo muža v tých ponožkách, pre nich je to mega atraktívne.

Nóri trávia viac času v prírode a viac športujú ako Slováci, sú menej spontánni a tiež menej komunikatívni a otvorení. Radi prijímajú cudzincov, ale pozor, potrpia si na to, aby sa každý, kto tu chce žiť a pracovať naučil po nórsky, mal nórske číslo, účet v nórskej banke a podobne.

Ľudia boli milí a príjemne naladení. Na prechode mi vozidlá dávali prednosť. Voľný čas Nóri trávia v prírode a parkoch, radi piknikujú. Budovy v meste boli udržiavané a ulice čisté s minimom grafitov. 

Všetci boli viacej zaujatí zúčastňovať sa rôznych voľnočasových aktivít, ktoré boli spojené so spoznávaním mesta a krajiny, rôzne skupinky si plánovali rôzne výlety a aktivity, kam by mohli ísť, čo by mohli robiť, zatiaľ čo u nás mám zväčša skúsenosť, že ľudia si chcú ísť "niekam sadnúť do mesta". S Nórmi ako takými je komunikácia trošku náročnejšia, pretože sú viacej uzavretí, ale ako náhle sa s nimi zblížite a obľúbia si Vás sú to tí najúžasnejší ľudia na svete, veľmi ochotní pomôcť v každej situácii, pohodoví a pod. Taktiež vďaka ich výbornému školskému systému, vedia všetci veľmi dobre po anglicky, staršie generácie aspoň na takej úrovni, aby vedeli udržať bežnú komunikáciu. Čo sa tradícií týka, napríklad oslavovanie Halloweenu sa nesie v americkom duchu. 

Kultúra ľudí je citeľne odlišná, v dobrom slova zmysle- ludia sú milí, ochotní pomôcť a poradiť. Komunikácia bez problému s hocikým v angličtine. Trávenie voľného času v podstate rovnaké, viac kultúrnych podujatí, možností. Lepšia dostupnosť takmer čohokoľvek, veľmi bezpečné mesto a veľmi kľudné prostredie.

Ľudia v Nórsku majú väčší rešpekt k prírode a životnému prostrediu. Zaujímavosťou môže byť pre niekoho večerná turistika, väčšina ľudí tu beháva a všade jazdia na bicykli (aj v zime).

"Drvivá väčšina Nórov trávi svoj voľný čas turistikou, rybačkou či cestovaním do iných krajín. Čo sa týka komunikácie, myslím že sú o niečo introvertnejší, avšak stále veľmi ochotní a ústretoví, čo som si vyskúšala aj sama keď som potrebovala pomoc či poradiť. (Týkalo sa to nielen študentov ale aj personálu v škole či iných bežných ľudí)."

Nóri nie sú veľmi spoločenskí ale sú veľmi priateľskí národ. Svoj voľný čas trávia veľa v prírode a športovaním, majú na to výborné podmienky. S komunikáciou nie je problém, väčšina Nórov ovláda anglický jazyk veľmi dobre, minimálne určite na základnej komunikačnej úrovni aj vo veľmi bežných situaciach. 

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

V univerzitných bufetoch po záverečnej hodine vyložia jedlo, ktoré im zostalo ( sendviče, koláče, šaláty atď) a hocikto si môže zobrať čo len chce úplne zadarmo.Na intrakoch funguje skupina FOOD SHARING - dvakrát do tyždna doniesli jedlo, ktoré dostali od supermarketov a jednoducho sa dal prispevok do skupiny a hned nabehli študenti a bolo po tom. Veľakrát sme sa do toho zapojili aj my, je to študentská organizácia.

Oplatí sa kupovať potraviny značky First Price v supermarkete KIWI (tu sú všeobecne nižšie ceny). First price ponuka širokú škálu potravín, ktoré su o dosť lacnejšie pričom kvalita je dodržiavaná.  Stahnite si aplikaciu KIWI PLUSS - dozviete sa tak o zľavách na daný týždeň. Aplikacia TO GOOD TO GO - pomocou, ktorej si viete zobrať jedlo z kaviarne, reštaurácie pred záverečnou za nižšiu, veľakrát polovičnú cenu.

Služby aj potraviny sú tu drahé, čiže väčšina ľudí si pripravuje obedy doma. Čo sa týka odporúčaní, tak ak nemáte nárok na internát, použite stránku hybel.no na vyhľadávanie ubytka cena okolo 4100-5600NOK/mesiac (ja som bola nadmieru spokojná s týmto ubytovaním https://hybel.no/bolig/148455/rom-i-bofellesskap-brekkeveien-79-as/ ). Potom tam existuje stránka finn.no kde môžeš kúpiť hocičo lacno alebo zadarmo (napr. bicykel či helmu). Inak ma prekvapilo, že som potrebovala vlastný paplón a vankúš. Odporúčam nakupovať v Extra alebo Kiwi, sú najlacnejšie.

Na verejnú dopravu môžeš použiť aplikáciu RuterBillett 



Je to drahšia krajina, takze určite si našetriť niečo do vačku a využívať študentské zľavy a pribaliť si nepremokavú bundu(veľa tam prší) a dobru obuv na hory,pretože určite budete chcieť prejst všetkých 7 hôr, ktoré obklopujú mesto.Veľkou výhodou je prihlásiť sa na kurz norčiny,ktorý bude určite ponúkať univerzita. Keď sa vyberiete autobusom na výlet do iného mesta budete mat v cene dokonca aj plavbu trajektom, či plavbu loďou na najbližší ostrov, ktorý je súčasť prvej zóny, takze cestujte, pozerajte rôzne udalosti, určite zájdite v piatok večer do klubu, žije to u nich, len nezabudnite si pozrieť o kolkej ide posledný spoj.  

Študentský preukaz, ktorý ti dá univerzita je veľkou výhodou, tiež je dobre stiahnuť si apku, no taktiež je výhodné mať aplikáciu na cestovanie, kde si kupuješ lístky na hociktorý spoj, je to lacnejšie si kúpiť cez apku na dlhšiu dobu ako mesiac, než každý deň si kupovať z automatu na lístky- apka Skyss Billett. Tiež apka na pozeranie zliav na potraviny- Mattilbud. Výhodné je zakúpiť si aj Erasmus kartu, a využiť to spomíname športové členstvo spoločnosti Sammen-apka Trene Sammen (cez ňu sa objednáva na kurzy)

Nie je potrebné zamieňať si veľkú sumu peňazí. Nóri všeobecne preferujú platbu kartou. Odporúčam si pred príchodom stiahnuť aplikácie Skyss a Skyss billet. Slúžia na vyhľadávanie cestovného poriadku hromadnej dopravy a nákup cestovných lístkov. Bergen je veľmi upršané mesto takže určite netreba zabudnúť na pršiplášť.

Myslím že sa určite treba pripraviť na premenlivé počasie a pokiaľ sa tam chystáte cez zimný semester, aj na málo denného svetla už okolo novembra. Je to však veľmi individuálne, ja osobne som aj cez zimný semester ktorý začína už v auguste vystihla celkom pekné počasie. Určite treba využiť svoj voľný čas a ísť na túry ktoré nie sú náročné a sú v okolí Bergenu (7 vrchov). Turistiku určite odporúčam aj tým, ktorí na ňu nie sú zvyknutí, resp. si myslia že nemajú "kondičku", lebo naozaj stoja za to. Taktiež sa oplatí vidieť napríklad Tromsø (je známe polárnou žiarou a letecky je to niečo cez 2h od Bergenu), či iné známe turistické miesta ako Trolltungu či Stavanger a Preikestolen. Taktiež sa organizujú rôzne študentské akcie v rámci mentor weeks, kde sú zvyčajne vstupy do klubov zdarma ak idete spolu so svojou fakultou a norskými mentormi.

Študenti majú na základe svojho študentského ID zvyčajne dosť zliav, napríklad na dopravu si môžu kúpiť zvýhodnený lístok ktorý platí nielen na elektricky ale aj autobusy v konkrétnej zóne + lode (lístok sa dá kúpiť cez aplikáciu Skyss) + študenti do 20r (vrátane) majú dopravu ešte výhodnejšie (taktiež sa to dá dohľadať v aplikácii). Taktiež sme mali vstup zadarmo čo sa múzeí/galérii týka, konkrétne aj v iných mestách ako Trømso či Stavanger, postačí sa len preukázať svojim študentským ID ktoré má študent aj formou aplikácie, nielen kartičky. Obdobné zľavy platia aj v niektorých reštauráciách (ja osobne som bola konkrétne len v jednej, Peppes Pizza). Takéto zľavy nám platili aj na iné vstupy, napríklad na orchester v Bergene, či výstava pernikoveho mesta v decembri :)


Určite vycestovať aj do okolitých miest, napríklad Oslo je len hodinku vlakom od Hamaru, taktiež tam majú lanový park (niečo ako u nás na Donovaloch Tarzania), trampolínový park, kino sa tiež nesie v úplne inom štýle. V neposlednom rade určite využiť to, že je tam najväčšie jazero v Nórsku, v ktorom sa dá cez leto plávať a cez zimu korčuľovať.

Po pobyte v Nórsku je veľmi ťažké hovoriť o ušetrených peniazoch vzhľadom na životnú úroveň a výdavky, ale pomohla mi jednak moja škola, ktorá mi poslala grant a zároveň aj prijímajúca škola, ktorá nám zaplatila väčšinu aktivít, ktoré pre nás organizovali a taktiež sme dostali kupónovú knižku, ktorá ale bola špeciálne pre študentov našej školy. Počas cestovania mi pomohlo ušetriť peniaze, keď som cestovala s Nórmi, pretože v rôznych mestách poznajú rôznych ľudí a pokiaľ Vás berú ako svojich priateľov/blízkych tak nemajú problém Vás uchýliť na pár dní u nich doma (domy majú veľké, lebo veľká krajina a málo obyvateľov). Taktiež aj na dopravu po meste je vhodné zvoliť napríklad bicykel, pretože doprava je v celom Nórsku veľmi drahé. V Hamari je taktiež jeden špeciálny obchod, kde predávajú potraviny, ktoré supermarkety nakúpili vo veľkých množstvách a majú problém to predať - čiže je možné ich kúpiť za lacnejšie. Taktiež je možné vracať plastové fľašky ale aj plechovky atď.

Status študenta stačí na zľavu v školských jedálňach, v MHD (ale len na mesačník), v múzeách či do kina. Pre študentov sú tiež zadarmo knižnice. Odporúčam tiež aplikáciu TooGoodToGo, vďaka ktorej si môžete vyzdvihnúť nepredané jedlo z vybraných podnikov v zľave po "záverečnej".

Zabezpečte si finančnú rezervu, pretože Erasmus + grant pokryje nanajvýš ubytovanie. 

Oslo je veľmi dobre prístupné mestskou dopravou, metrom sa veľmi rýchlo dostanete do centra aj ku škole aj z okraja mesta. V meste je taktiež veľa dobrých miest na učenie, napríklad knižnica Deichman pri Opera House. Je tu veľa príležitosti na šport, či už fitness centrá po celom meste, kde majú študenti zľavu a možnosť skupinových cvičení, alebo príroda v okolí, napr. jazero Sognsvann, ktoré sa nachádza na konečnej zastávke metra. Oslo je však určite drahšie ak máte radi nočný a spoločenský život. Pri žiadaní o ubytovanie na kampuse cez SIO odporúčam s väčším predstihom, najlepšie hneď ako spustia prihlasovanie na daný semester, budete dlhšie čakať kým vám pridelia izbu, ale ak žiadate ako študent zo zahraničia, mali by ste ju dostať ak požiadate včas.

Public transport - cez aplikáciu #Ruter - študentská zľava na mesačný lístok
vlaky - cez aplikáciu VY - študentská zľava
fitness centrum SIO Athletica - mesačná permanentka pre študentov
ubytovanie cez SIO - internáty

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje