Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Nemecko

Základné info:

Hlavné mesto: Berlín
Politický sytém: federálna parlamentná republika s predsedom vlády - kancelárom a hlavou štátu -prezidentom, ktorý plní najmä reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 83 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: nemčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 112
Polícia: 110

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Hviezdoslavovo námestie 10, 813 03 Bratislava 1 1
Tel:. +421 2 59204440
Email:mailto:info@germanembassy.sk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Hildebrandstraße 25,Berlin
Tel:. +49 3088926200
Email: emb.berlin@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/berlin

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Nemecko patrí medzi krajiny, ktoré sa pýšia vyspelou ekonomikou a snahou o dokonalé služby. Dôraz na formálnosť, zákaznícku starostlivosť a presnosť je súčasťou každodenného osobného a pracovného života. Pravidlá, zákony a predpisy sú prísne dodržiavané, či už ide o podmienky štúdia alebo separáciu odpadu. Dodržiavanie predpisov je vecou osobnej hrdosti a nie nútenej kontroly.

Pri komunikácii s priateľmi alebo kolegami oceňujú priamosť a objektívnosť, čo sa iným kultúram môže javiť ako chladné vystupovanie a nezáujem budovať priateľské vzťahy. Nemci trávia svoj voľný čas aktívne pri športe alebo návštevou kultúrnych podujatí, ktoré organizujú mestá alebo menšie dedinské komunity. V letných mesiacoch sú populárne festivaly, ktoré sa spájajú s klobáskami, pečeným kolenom a praclíkmi. Dobrovoľníctvo je vítané vo všetkých sférach spoločenského života a pozitívne hodnotené zo strany priateľov alebo budúceho zamestnávateľa.

Nemecká biznis kultúra je založená na jasných postupoch, dodržiavaní pravidiel a objektívnych argumentoch. V rámci tímovej spolupráce sa očakáva priama a formálnejšia komunikácia, ktorá pre Slovákov niekedy pôsobí „chladne“. Nemci venujú veľa času plánovaniu a príprave projektov. Od svojich kolegov očakávajú presnosť, zameranie na detaily a sústredenosť na prácu. Profesionalita a iniciatíva sú rozhodujúce pre dobrú spoluprácu. „V práci pracujeme, vo voľnom čase oddychujeme s rodinou a priateľmi.“

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Nemecka:
  • Termíny a časový rozvrh stretnutí je potrebné striktne dodržiavať. Profesionalita a iniciatíva sú rozhodujúce pre dobrú spoluprácu.
  • Detaily, čísla a fakty sú nástrojmi ako riešiť problémy. Nemci od svojich kolegov očakávajú presnosť, zameranie na detaily a sústredenosť na prácu.
  • Od členov tímu sa očakáva samostatnosť a analytické myslenie pri práci na zadaných úlohách.
  • Stanovené pravidlá si treba naštudovať a postupovať v súlade s nimi.
  • To, čo sa dohodne pri stretnutí, sa musí aj splniť. Ak je potrebná zmena, musí sa najskôr dohodnúť.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Jedna vec, ktoru Nemci naozaj miluju su pravidla, takze v tom je trosku mozno rozdiel ako u nas, tam je to naozaj striktne a mozu sa ludom zdat trosku odmerani ale na druhej strane je v Aachene velke mnozstvo Erasmus studentov takze nie je problem spoznat vela super ludi; co sa zvykov tyka tak Karneval je v NRW regione velke terno a este oblubena hra studentov - Flunkyball (na to nech sa studenti pripravia)

Sú liberálnejší, potrpia si na presnosť na detail, udržujú si odstup, oddeľujú pracovný a súkromný život. Mimo skoly (obchody napr.) nie sú moc naklonení ku komunikácii v angličtine. Intenzívne chodia do knižnice. Cez víkendy chodia do múzeí.

Slovákov by som v porovnaní s Nemcami označila jednoznačne za priateľskejší národ. Obyvateľov Nemecka považujem za tvrdších a nedostupnejších, samozrejme česť výnimkám, ktoré som na svojej stáží mala možnosť stretnúť. Svoj voľný čas som venovala príprave na skúšky a teda neviem posúdiť ich zvyky, rovnako ako aj to, ako trávia voľný čas

Nemci dbali ďaleko viac na precíznosť a dodržiavanie pravidiel. Takisto žili život akosi voľnejšie a nie po neustálym stresom, čo sa pracujúcich tak aj študentov týka. Takisto prístup ku vzdelaniu a ku veciam, ktoré im boli dané bol takisto na vysokej úrovni. Priamočiarosť, ústretovosť a dochvíľnosť bola na úplne inej úrovni ako tomu je u nás. Takisto úroveň vysokej školy a prístup študentov ku vzdelaniu.

V Nemecku je komunikácia veľmi efektívna a vecná. Od študijného oddelenia a učiteľov dostávate odpoveď v priebehu dňa a aj pri osobnom stretnutí sú vždy veľmi nápomocní. Z administratívneho hľadiska je dôležité pripraviť sa čo najlepšie, doniesť si všetky potrebné dokumenty a dodržovať termíny. Potom už všetko prebieha hladko a spoľahlivo. Čo sa týka komunikácie na hodinách, je to veľmi podobné. Každého názor je vypočutý, diskutuje sa tu na veľmi vysokej úrovni, aj v cudzom jazyku.

V komunikácii boli všetci veľmi ochotní a milý, snažili sa vždy pomôcť. Škola sa viac orientovala na samoštúdium odbornej literatúry, na hodinách prebiehala diskusia, kde sa študenti nebáli pýtať rôzne otázky a vyjadriť svoj názor k preberanej problematike. Nemci sú povestný svojou striktnosťou, presnosťou a dodržiavaním pravidiel a tak aj náplň štúdia bola orientovaná na analýzy a výskum na nich založený. Celkovo práca študentov bola zameraná na tímovú spoluprácu, vďaka čomu sa rozdelili úlohy a počas štúdia sme mali viac voľného času pre cestovanie a poznávanie okolia.

V porovnaní s nemeckom sme menej dochvilni a precizni. Co sa tyka kultury, folklor a celkovo tanec a spev im vela nehovori. Co sa tyka zvykov nie su medzi nami diametralne rozdiely ako napriklad keby som to porovnal so Spanielskom a Francuzkom. Co sa tyka Berlina, ten bol velmi liberalny a otvoreny v porovnani s nasou spolocnost.

Nemci jedávajú grilované klobásy na raňajky. Zmrzlinu kupujú celoročne, lížu ju vonku aj s čiapkami na hlavách. V nedeľu je všetko zatvorené. Dôchodcov stretnete najmä v kaviarňach na kávičke a koláčiku. Študenti trávia strašne veľa času v škole a v knižnici - na chodbách internátov takmer nikoho nestretnete, aj keď je plne obsadený. Najspoločenskejší sú zahraniční študenti. Na univerzite dostávaš známky od 1-6, nie od A-fX. Nemci s cudzincami často komunikujú po anglicky, aj keď dajú najavo, že vedia po nemecky. Platiť za rozhlas a televízii musí každý, aj keď nemá ani televíziu ani rádio.

zdvorilo formulovaná priamočiarosť v komunikácii bez akýchkoľvek nejasností, všeobecné zdravé sebavedomie a vysoká sebaúcta ľudí, rozdielna definícia súkromia, hľadanie nových známostí na soc. sieťach za účelom spoločných aktivít s neznámymi ľuďmi, pravidelne organizované stretnutia každý týždeň (napr. v podnikoch) s rôznymi aktivitami, tzv. Stammtisch, obľuba v spoločnom varení medzi mladými a celkovo v spolčovaní sa, aj angažovanosti

Čo sa týka samotného Nemecka, ani tak veľký rozdiel nie, avšak Nemecko sa stalo veľkou multikultúrnou krajinou, kde som bola viac v kontakte s ľuďmi iných národností ako s Nemcami samotnými. Nemci ma však prekvapili svojou nápomocnosťou, hovorí sa, že Nemci sú chladní,uzatvorení, áno z časti je to pravda, avšak, keď nadviažete priateľstvá a hlbší kontakt, sú veľmi milí a vrúcni. Avšak nie veľmi pohostinní.

Predovšetkým omnoho väčšiu organizovanosť, či už mesta samotného alebo aj ľudí žijúcich v tomto meste. Ľudia tam boli ďaleko otvorenejší a príjemnejší, ako by som čakal. Takisto v tomto meste žilo mnoho cudzincov, čiže som sa tam cítil ako jeden z nich. Nemci maju vsetky svoje cinnosti naplanovane min. 2 tyzdne v predstihu,cize nejake spontanne udalosti v ich zivote su raritou. Mimo pracovneho zivota: aj ludia vo vyssom veku sa vedia zabavat a partneri si navzajom prejavuju lasku, co u nas uz tazko spozorovat. Soferi davaju automaticky prednost chodcom.

Na pracovisku sa naozaj výhradne pracuje, spoločná kuchynka či kávičkovanie nie je bežné. Mimo pracovného života sú nemci nesmierne pokojní a disciplinovaní vďaka čomu všetko prebieha hladko.

Keďže som pracovala nie len s nemeckými občanmi kultúrne rozdiely tam boli badateľné, každý mal nejaké iné návyky ale všetci sme sa snažili vyhovieť a akceptovať jeden druhého. Vždy sme museli mať všetko splnené na čas ale najideálnejšie bolo ak sme urobili veci predčasne a sami navrhovali nejaké nové zmeny a veci ako by sme danú situáciu vyriešili. Záviselo aj na našom názore čo sme si o daných veciach mysleli.

Nemci všetko extrémne plánujú dopredu plus riešia veci viac racionálne/logicky u nás mám často pocit, že je vo všetkom zapojený aj vzťah medzi danými ľuďmi. Zároveň sú veľmi úprimní/priami a zaujímavé je, že aj keď sú bohatým národom, veľmi počítajú každé euro - musí platiť Preis-Leistungsverhältnis

Nemci sa tak v práci nestresovali, majú kludnejšie životné tempo, užívajú si prírodu a aj starší ľudia su v práci plnohodnotnými pracovníkmi, ktorí si užívajú život. Nemci vnímajú rôznorodosť ako súčasť bežného života.

Na Slovensku mi pride, ze sa kolegovia dovernejsie poznaju, v Nemecku sa samozrejme tiez bavia, obcas sa stretnu aj mimo prace, ale oddeluju pracovny a sukromny zivot urcite viac ako je to u nas.

Pracovné vztahy sú udrzované na cisto profesionálnej úrovni. Ludia tu podla mna pracujú ovela viac, no sú za to aj financne lepsie ohodnotení. Mimo pracovného zivota som nepostrehla ziadne v´yznamné rozdiely. Mozno len to, ze sa tu stretnú ludia a kultúry z celého sveta, no to sa dá pripísat tomu, ze Heidelberg je univerzitné mesto a studuje tu mnoho studentov zo zahranicia.

V Nemecku je zodpovednejsi pristup ku uloham, ale zaroven aj liberalnejsie pracovne podmienky ale ludia to nezneuzivaju. Ludia su podla mna priatelskejsi a spokojnejsi ako doma na Slovensku. Idealne je ovladat ako tak Nemecky jazyk, da sa potom ovela lepsie integrovat ako len s Anglictinou.

Myslím,že rozdielov medzi kultúrou Nemcov a Slovákov je viacero. Neberiem to však tak, že u nás je všetko horšie,sú veci,ktoré sa mi páčili viac a menej. Všeobecne si však myslím,že je pravda ak sa hovorí o nemeckej pedantnosti. A všimla som si,že ak Nemec povie:”,Stretneme sa o 20,00.” On tam bude už o 19,45.

Nemci nemaju vacsinou domaci teply obed, kupia si nieco bud v pekarni alebo nejaky polotovar, polivka v sacku ci cestoviny, ale to je iba taka pikoska :D inak nejake markantne kulturne rodziely nebadam

Nemci sú veľmi poriadkumilovní, všetko majú pekne označené, majú na veci systém. Rozdiely sú samozrejme v ich platovom ohodnotení a aj systéme stanovenia platu. Neviem ako ej to v iných firmách,ale v Internationaler Bunde závisí na tom, čo daný praocovník robí, aké ma zodpovednosti. Dosiahnuté vzdelanie tu nezohráva takú vysokú rolu. Mimo práce musím povedať, že sú skutočne veľmi presný naozaj meškajú veľmi málo.

Napríklad ked má niekto narodeniny, tak kolegovia sa nezhromazdia pri oslavujucom a nedebatuju pri nom polhodinu, len zagratuluju, chvilku preehodia par slov a pokracuje sa v praci a takisto nie su taki pohostinní ako Slováci. U nás sa zvykne vzdy kazdy podelit s nejakym jedlom alebo snackmi, tu zriedkavejsie. Nebát sa prízvuku ako som uz povedala, pretoze pre mna to bol celkom dost sok, nakolko som im nerozumela na zaciatkumozno ani 30%

Je tu väčšia spokojnosť, lepšia životná úroveň, menej sa ľudia stažujú, sú veľmi striktní, dodržiavajú pravidlá, je to tu viac organizované a aj štát sa lepšie stará o ľudí. Avšak s digitalizáciou zaostávajú. Napr. To, čo by uz dávno mohlo fungovať elektronicky, ide poštou.

V Nemecku je veľmi dôležitá dochvíľnosť. Sami hovoria, radšej prísť o desať minút skôr ako o dve minúty neskôr. Čo považujem za veľkú škodu je, že väčšina Nemcov nevie vôbec nič o Slovensku ani kde sa naša krajina nachádza.

Vysoká miera akceptácie cudzích kultúr prejavujúca sa navonok. Občas som však mala pocit že nie všetci sú s ňou stotožnení. Moje turecké kolegyne mi priblížili vnímanie Nemecka a Nemcov. Na základe mojich skúseností hodnotím, že neexistuje súlad a každý integráciu chápe po svojom, no snaží sa zapasovať do obrazu spoločnosti ktorá má byť voči iným kultúram otvorená. Na individuálnej úrovni to ľudia nemajú vysporiadané.

Čo sa týka rozdielov mimo pracovného života, mám pocit, že tu sú ľudia ochotnejší pomáhať, hocikomu, aj neznámym ľuďom ktorých stretnú na ulici. Tiež som si všimla, že vôbec nevedia jazdiť na bicykloch :-D. Taktiež si myslím, a to sa týka aj pracovného života, že im veľmi nejde improvizácia a často berú niektoré, aj nedôležité veci, príliš vážne a veľa o nich diskutujú. Všimla som si tu aj veľký vplyv byrokracie - skoro na všetko tu existujú nejaké zmluvy a na všetko musí byť podpísaný súhlas. Veľmi pozitívne hodnotím napríklad to, že sa neboja opýtať, ak niečomu neporozumeli na prvý krát a ak nastane nejaký problém, vždy si dajú námahu vyhľadať všetky dostupné informácie, až do najmenších detailov. Sú aj veľmi usilovní a často pracujú nadčasy a tiež nad rámec svojich povinností. Nadriadení dávajú často pochvaly.

Moj názor je , že Nemci sú veľmi chladní ľudia. To znamena, trva im dlhší čas, kým si človeka pripustia do svojej blizkosti a začnú sa s nimi rozprávať. Rovno to mozem porovnať so Slovenkami, s ktorými som si od prvého dňa vytvárala veľmi dobrý vzťah. Avšak možno to je aj tým, že v organizácii sa často striedajú praktikanti, a nevytvárajú sa tam od prvej chvíle blízke vzťahy. Avšak v konečnom dôsledku mozem povedať, že som v praci stretla aj veľmi super a milých ludi, ktorí mi budú chybat.

Hovorí sa však, že ,,Berlín nie je Nemecko'', hlavne kvôli tomu, že to je naozaj slobodné mesto kde žije veľa rozdielnych ľudí, nikto nerobí veľkú vedu zo sexuálnej orientácie alebo z toho, čo má kto oblečené. Mám pocit, že ľudia si tu viac vážia svoj voľný čas, taktiež pokiaľ ide o sviatky - tu ich berú naozaj vážne, nedeľu tiež.

Prístup študentov ku štúdiu, otvorenosť ľudí - predovšetkým, čo sa týka zmýšľania a správania sa jeden ku druhému. Modernejšie prevedenie každodenných vecí - cesty, architekrúra a predovšetkým služby (nie len prístroje, ale predvošetkým ľudia poskytujúci tieto služby)

Čo sa týka zvykov, počas nášho pobytu bol v meste The Schwabian-Alemannic Fastnacht, ktorý bol veľmi zaujímavý a odporúčam vidieť. "

O Nemcoch je vo všeobecnosti známe, že sú veľmi precízni a presní. Čo sa týka veľkonočných zvykov na rozdiel od nás, skrývajú čokoládové vajíčka, ktoré deti hľadajú.

Väčšina ľudí bývajúcich v Nemecku využíva na cestovanie bicykel, ak sa nejedná o dlhé cesty. Na krátke vzdialenosti je bicykel jeden z najlepších dopravných prostriedkov. Preto sú teda aj pripravené podmienky pre cyklistov - cyklistické chodníky, semafory, šoféri sú veľmi ohľaduplní, atď.

 

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

urcite je potrebne si zacat hladat ubytovanie s dostatocnym predstihom, ale inak ziadne extra komplikacie neboli; ak by vsak studenti mali akekolvek otazky tak ja suhlasim so zverejnenim mojej emailovej adresy a mozu ma tak v pripade zaujmu kontaktovat

vyslovene zlava to nebola, ale kedze sa na univerzete platil semestralny poplatok tak v nom bol zahrnuty aj listok na dopravu a to sa vztahuje nielen na MHD ale aj na regionalnu dopravu, t.j. vlaky v celom NRW regione plus cast Holandska

Je to krásne mesto, ktoré je v blízkosti, či už Belgicka, Holandska alebo ďalších nemeckých veľkomiest, takže okrem vynikajúcej univerzity je to veľmi dobrá lokalita aj čo sa cestovania týka.

Vopred zaplatený tzv. "Semesterticket", ktorý platil na všetky druhy prepravy nelimitovane - či vlaky, autobusy alebo hocaký druh mestskej, resp. medzimestskej dopravy. A takisto mnoho aplikácií, či už na fastfood alebo aj čo sa cestovania týka (Dominos, FlixBus, WizzAir ...)

Rozhodne odporúčam ísť do Aachenu už len kvôli samotnej univerzite - predmety, vybavenie, športy, študentské kluby a takisto aj kvôli mestu samotnému - Aachen je krásne historické mesto, ktoré je v strede takpovediac všetkého - ideálne miesto na výlety (Belgicko, Holándsko, nemecké mestá ...)

ISIC zľavy, ESN karta, Mensa a propagačné akcie od univerzity a študentských organizácií

Amberg je male ale pekne mesto. Kedze korona opatrenia ani nas nemonuli, takze aktivity boli tiez obmedzene. Ale prodtredie okolo Ambergu je velmi pekne, tiez su v okolo krasne mesta ako Norimberg ci Regensburg alebo Bamberg, Würztburg...

Co sa tyka nemocnice tak asi pre cele Nemecko plati: treba byt aktivny! Prejavit zaujem, pytat si ci nemoem ueobit to alebo to... v Nemecku krv odobera lekar, a praktikant je prva osoba, ktorej daju odoberat krv ked lekar toho bude mat vela resp. Zodpovedna odoba bude na dovolenke. Ale samozrejme to sa da naucit za pochodu. Neteeba sa bat aj visc x pichnut pscienta :D ved nikto uceny z neba nespadol

Priprav sa ba vyssie ceny v porovnani s Bratislavou, hlavne co sa tyka ubytovania. Ubytovanie si odporucam zacat hladat este pred odchodom. Ako forma dopravy jednoznacne bicykel, second hand bike zozenies skoro zadarmo.

Kúpte si mesačník hned na začiatku za 53 eur a pri vstupe do autobusu si ho hneď označte, lebo ja som skoro dostala pokutu. Schones Wochenende ticket treba vyuzit najviac ako sa da, a obchod ALLES FÜR 1 EURO je velmi ziaduci obchod na kupu zakladneho vybavenie ktore chyba na byte

Využiť čo najviac času spoznávaním mesta. Berlín je obrovský a vždy má čo ponúknuť. Takisto je to mesto mnohých národností, takže budeš mať priestor dozvedieť sa veľa o ostatných krajinách. Nebojte sa komunikovať aj v iných jazykoch ako je angličtina, lebo už sa vám tákato možnosť nemusí zopakovať. Určite by som využila aj možnosť zapísať sa na jazykové kurzy (cenovo a časovo sú veľmi výhodné).

Študentská karta mi umožnila mať mnoho akcií, takže vždy keď bolo možnosť, spýtala som sa či by ju na danom mieste akceptovali. Či už šlo o dopravu, lístky do múzea alebo permanentky. A asi ako všade, vždy sa vám viacej oplatí navariť si alebo navštevovať študentské kantíny. Peniaze si odkladajte na výlety. :)

Urcite by som kontaktoval svoju domacu univerzitu, aby mi poskytla kontaktne udaje na studentov, ktori sa uz zucastnili pobytu v danom meste. Tito studenti najlepsie vedia poradit a odporucit pripravujucim sa studentom na studijny pobyt. Vacsinou tito studenti poskytli univerizite svoje udaje po skonceni erasmu a suhlasili aby sa im v pripade potreby buduci erasmus studenti ozvali.nVseobecny tip z mojej strany je urcite oprasit si cudzi jazyk este pred odchodom do krajiny a pripravit sa na situacie pri cestovani, vybavovani ubytovania a komunikacii so zahranicnou univerzitou.

Prinesti si vlastný bicykel ak máte. Berlín je mesto plné cyklotrás a za mestskú dopravu ušetríte takto 80 eur mesačne. Spýtať sa prijímacej dokument, ktorý im zabezpečí zľavnený lístok na dopravu. Hľadať si ubytovanie cez FB stránky Slovákov a Čechov v žijúcich v Berlíne.

Berlín je živé, rôznorodé mesto, kde sa neustále niečo deje. Každá štvrť má svoj park, kde Berlínčania radi trávia voľný čas, či už v zime alebo lete, s pivom v ruke. Zaobstarať si tu bicykel je veľmi dobrý nápad nakoľko cesty sú tak spravené, že sa dostanete prakticky všade, sieť verejnej dopravy je taktiež veľmi dobre spravená.

Na verejnú dopravu je skvelá aplikácia BVG, tam je k dispozícii mesačný lístok pre tých, ktorí cestujú po 10 hod. ráno, dá sa tým ušetriť viac ako 20€ na dopravu. Pre mňa osobne bol najlepší bicykel, prenajatý v spoločnosti Swapfiets - je to 19,50€ na mesiac.

Využil som zľavu na vlak - Bahncard 25, ale lacnejšie výjde kúpiť si cestovný lístok u nás, prípadne si lístok pri ceste cez Nemcko kúpiť online cez České Dráhy

Samotny Bonn nie je znama velka europska metropola ale je blizko roznych zaujimavych miest. Pol hod vlakom je Kolin nad Rynom, blizko je cela Rynska aglomeracia miest, taktiez je blizko Frankfurt ako aj Belgicko Holandsko a Luxembursko.

Semesterticket (sprostredkuva univerzita) - skvele cestovanie po Bremach a okoli!

Odporúčam včas hľadať ubytovanie. Je to problém.

kúpte si bicykel

Semesterkarte - karta, vďaka ktorej sme mali dopravu v hesensku zdarma

Určite odporúčam navštíviť Drážďany počas zimy, nakoľko sú tam nádherné vianočné trhy a takisto aj počas leta, pretože sú tam nádherné cyklotrasy a chodníky, po ktorých sa dá prechádzať popri rieke, ktorá tečie cez mesto.

Jedením v Mense sa dá ušetriť kopec peňazí a takisto bežnými aplikáciami na cestovanie (WizzAir, poprípade FlixBus) a takisto kúpou ESN-karty, ktorá poskytuje mnoho zliav.

Určite Vám odporúčam ísť do tohto mesta, nakoľko to nie je až tak ďaleko od Slovenska, ale napriek tomu je to úplne iný kultúrny zážitok a aj čo sa blízkosti Berlína a podobných turistických destinácií týka, je to naozaj blízko - krásne je aj samotné mesto Drážďany s mnohými vecami, či už architekrúrou, športom alebo študentskými klubmi.

ISIC zľavy a predovšetkým ESN karta, ktorú si možno kúpiť priamo na mieste.

Hned od zaciatku sa prihlas na Kurz/ ak je to mozne a ak mas zaujem ucit sa nemecku necakaj a ries hned. Rovnako snaz sa spoznavat ludi hned od zaciatku a aj ked nemas naladu chut tak chod s nimi von, socializuj sa a spoznavaj. Hladaj na internete zaujimave moznosti na vylety, pridaj sa do skupin na FB castokrat organizuju rozlicne stretnutia vylety spoznavanie kvizy a pod.... pripadne sa spoj so skupinou ESN v blizkom Dusseldorfe a ponukni im svoju aktivitu alebo sa opytaj ci sa ako Erasmus stazista mozes zucastnovat aktivit pre studentov. Bud produktivny aj vo volnom case. Ak chces len oddychovat a pozerat serial pozeraj ho v cudzom jazyku, ak chces citat knihu citaj ju v cudzom jazyku, ak sa chces hrat na mobile stiahni si hru pri ktorej napr. trenujes slovnu zasobu. Alebo si vymysli aktivity, polep si predmety izbe nalepkami mien v cudzom jazyku.

využiť študentský lístok, ktorý platí na dopravné prostriedky v celej spolkovej republike a celú si ju precestovať, informovať sa o aktivitách a akciách pre študentov a zahraničných študentov a zapájať sa do čo najviac výletov a stretnutí týchto organizácií (ESN Düsseldorf, Collegelife a pod.), začleniť sa do niektorého študentského spolku alebo projektu, využiť športové tréningy v rámci univerzity, ktoré sú zadarmo a na veľmi vysokej úrovni

VRR-Semesterticket na dopravu, ktorý študent dostane automaticky po zápise na školu a zaplatení školného, ISIC zľava 10% na autobusy FlixBus, zľavnené či bezplatné vstupy napr. do galérie K20 Düsseldorf v rámci ESN Düsseldorf v určitom čase, ...

Využite všetko, čo ponúkne hosťujúca univerzita. Všetky možné exkurzie, čo najviac ako sa da, komunikujte, socializujte sa. Nebojte sa pýtať (aj počas vyučovania), poprosiť o pomoc.

Cestovanie (do päť ľudí zľava na verejnú dopravu, 1 človek = 25€, 2 ľudia = 32€ až do piatich osôb sa cena stále znižuje), múzeá ponúkajú zľavu pre študentov v Bavorsku

Mat auto k dispozícii, vziať si bicykel, výbavu na lezenie.

Využiť MHD lístok naplno a možnosť neobmedzene cestovať do okolitých miest a štvrtí, aj keď na prvý pohľad niesú turistickým lákadlom, pri spontánnom túlaní sa dá objaviť mnoho krásnych miest.

Študentská karta vydaná univerzitou - zľavy sa vzťahovali na služby poskytované univerzitou a na kartu nám univerzita zakúpila semestrálny lístok na neobmezenú MHD vrámci celého regiónu.

Nezabudnite si dáždnik! Strašne veľa prší. Taktiež ak si môžete vybrať - radšej choďte do Göttingenu na jar. Na jeseň je tu trochu pochmúrne. Univerzitná jedáleň veľmi dobre varí! Nezabudnite používať ISIC, ak ho máte.

Predovšetkým ISIC zľavy na obedy - nemusela som si vybavovať samostatnú kartičku, priamo na pokladni som ukázala preukaz a dostala som zľavu.

Nezabudnite si pršiplášť, dáždnik nechajte doma... vôbec vás nezachráni. Hneď z príchodu si nájsť prácu, pracovných ponúk je veľa aj v administratíve, odporných sťaží nie len v reštike a podobne. Cestovať sver Nemecka je nádherný, má čo ponúknuť :)

HHV - študentská zľava na dopravu. Universität Hamburg má mhoho jedálni, kde fakt super varia za slovenské ceny (so študentkou zľavou) Campus Suite - 20% zľava na café.

Majte po ruke hotovosť, ak idete do obchodu. Semesterticket.

"Deutschland-Ticket - stojí 49€ ale dá sa s ním cestovať naprieč celým Nemeckom celý mesiac bez potreby kupovať ďalší lístok a platiť za mestskú alebo prímestskú dopravu.
Stiahnuť si aplikácie k jednotlivým obchodom, v ktroých budete nakupovať - REWE app, Rossmann app, Lidl.de kde sa dá s kupónmi a rôznymi akciami ušetriť peniaze."

V Jene určite musíš vyskúšať: podniky Lángos (maďarská kuchyňa), Fritz (belgické hranolky), L’osteria (talianska kuchyňa). Ak si tam v zime, nevynechaj vianočné trhy. Oplatí sa výlet do pivovýroby Köstritzer. Určite využiť športový areál a ponuku športov v mestkom parku. Mesto je malé a pomerne tiché - cez víkend takmer mŕtve, takže vhodné najmä pre študentov, ktorý neprahnú po párty, ale skôr po pokoji a histórii. Univerzite sa platí semestrálny poplatok, cca 250€. Jeho zaplatením získavaš bezplatné cestovné vo vlakoch celého členského štátu a v MHD 4 najväčších miest, bezplatné vstupenky na takmer všetky vystúpenia miestneho divadla (veľmi odporúčam využiť!!).

Požiadala som si o príspevok na štúdium od mesta Jena (60€). Zakúpila som si ESN Card, vďaka ktorej som ušetrila pri kúpe Flixbus lístkov, zároveň je však v Jene typické rozdávanie rôznych zľavových kupónových knižiek, ktoré sú užitočné - rozdávajú ich študenti na ulici či na chodbách univerzity.

Tosca card, pre študentov, vydáva ju univerzita aj v rámci BIP, platí aj pri návštevách kultúrnych podujatí, múzeí, galérií atď. O iných zľavách som sa nedozvedela.

Zobrať/prenajať/kúpiť si bicykel.

Karlsruhe je menšie ale pekné mesto, odporúčam navštíviť zámok a múzeá, centrum mesta a výhľad na mesto z Turmbergu. Z blízkeho okolia odpo

Limburg je krásne mesto takže okrem pilného štúdia určite odporúčam ísť sa niekam prejsť a spoznať nové miesta odporúčam navštíviť Heidelberg, Stuttgart a Strassbourg.

Či už to bude v rovnakom meste, alebo inom, určite odporúčam všetkým, ktorí váhajú, zúčastniť sa stáže. Užívajte si každú chvíľu a využite všetky možnosti, ktoré sa Vám na danom mieste naskytnú. Konkrétne v Limburgu človek nesmie vynechať prehliadku starého mesta a Dómu, rovnako ako aj ochutnať špeciality z nemeckej kuchyne

Bývala som v inom meste ako som stážovala. Waiblingen som až tak dobre nespoznala, bola som sa tam raz po práci poprechádzať po starom meste, inak som tam trávila čas iba v práci. Ludwigsburg, kde som bývala, je vzdialený od WB približne hodinu autobusovou dopravou. Mne sa mesto veľmi zapáčilo. Organizuje sa v ňom veľa akcií, v centre, ale aj v priestoroch veľkého barokového zámku - sú uverejňované aj na stránke fb. V okolí sú krásne miesta na vychádzky do prírody. Ja som bývala 15 min pešo od veľkého parku, zámku pri jazere a jazdiarne.

Ludwigsburg a okolie ponúka krásne mestečká s malebnými domčekmi, krásnu prírodu, či kultúrne vyžitie (galérie, kiná, múzea, kurzy keramiky, puppy jógu atď.). Určite by som vyhľadala lokálne reštaurácie a ochutnala domáce špeciality

Na cestovanie MHD mi veľmi pomohla aplikácia VVS, kde som si vedela vyhľadať spoje, zistiť či prídu načas alebo budú meškať a kúpiť si lístky lacnejšie ako v automate alebo v autobuse u šoféra

Skontaktovať stážistov, ktorí tam budú s ním. Zobrať si turistické topánky, keďže je tu krásna príroda. Premyslieť si cestu zo SR a alternatívy akomsa sem dostať lebo je to trošku komplikovanejsšie a dlho.

Ak budú v Mannheime, odporúčam navštíviť Café Vienna v centre mesta a Alter Feuerwache, tak sa volá aj zastávka, na ktorej treba vystúpiť, ptm je to už len kúsok. Pre nadšencov športu navrhujem Luisenpark, kde sa od apríla do septembra cvičí zadarmo. Je to úžasné, bude mi to chýbať. Každý deň tam bolo iné cvičenie.

Určite sa oplatí mať bicykel a tak spoznávať mesto. www. eBay Kleinanzeigen.de kúpa bicykla a po ukončení stáže predaj. Hľadať ubytovanie v dostatočnom predstihu. Na cestovanie je výborná mobilná aplikácia MVG alebo MVV.

Mníchov je veľmi pekné mesto. Dobré pracovné príležitosti avšak kvôli pandemickej situácii som nemala možnosť spoznať toto mesto úplne do hlbky. Som však veľmi rada, že som si na výkon stáže zvolila Nemecko. Aj ked firma nebola podľa mojich predstáv.

Určite zaobstaranie si bicykla, Mníchov poskytuje veľmi dobré možnosti pre cyklistov a v konečnom dôsledku je to určite lacnejšie ako kúpa lístkov na verejnú dopravu

Najst si ubytovanie v Mnichove je horor (a je to aj dost drahe). Treba si na to vyclenit dostatocne dlhy cas, posielat velmi vela mailov, a dat si pre istotu aj inzerat, ze clovek hlada ubytovanie. Na verejnu dopravu je dobre si stiahnut MVG aplikaciu do telefonu, cez ktoru sa daju jednoducho kupovat listky a hladat trasy. Kulturny zivot - ak si chce clovek pozriet muzea, kazdu nedelu maju vybrane muzea vstup len za 1 euro. S ESN Mnichov (MESA) sa daju za lacny peniaz pobehat okolite mesta v celkom Bavorsku - kazdy vikend cez skolsky semester organizuju minimalne jeden vylet. 

Dopredu odporúčam pripraviť sa na KVR- Kreisverwaltungsreferat, hľadanie ubytovania s ktorým je dosť problém a vyhľadať si stránky s tipmi pre zahraničných študentov. V nedeľu sú vstupy do múzeí a galérií za 1e - v Mníchove (Alte pinakothek, neue pinakothek)

Určite využiť Deutschlandsticket za 49€/mesiac na dopravu po celom Nemecku (metro, S-Bahn, električky, busy, vlaky, všetko). Kupíla som ju cez DB aplikáciu v mobile, študenti/ stážisti ju majú po nahratí potvrdenia za 29€. Nakupovať rašej len v aldi alebo Lidl - najlacnejšie potraviny za výbornu kvalitu. 

 

Neodsudzuj krajinu ani ľudí v nej, môžeš sa zmýliť. Ak pôjdeš do mesta sa baviť, nikdy nechoď sám, časť Neumarkt, vie byť pekne nebezpečná v nočných hodinách. Precestuj, čo najviac miest v rámci spolkovej krajiny Dolné Sasko (študenti Univerzität Osnabrueck a Hochschule Osnabrueck majú vlaky zadarmo v tejto krajine, inak je vlaková doprava nekresťansky drahá), je čo vidieť. Nezostaň sám, zapájaj sa do aktivít, ktoré organizuje komunita erasmákov a hlavne komunikuj. Intenational Office je tiež vždy nápomocný pre teba. Či sa jedná o problém s univerzitou alebo o osobný problém. Možno jeden dôležitý tip: odhlásenie sa z mesta si koriguješ už sám, prihlásenie má na starosti univerzita. Ak nie si nemecky hovoriaci, nájdi si niekoho, kto to pôjde s tebou vybaviť a nezabudni si minimálne mesiac vopred dohodnúť termín na danom úrade. Síce ak to nestihneš, dá sa to riešiť aj e-mailovou formou komunikácie. Ak budeš mať problém s prihlásením sa na predmety kvôli kapacite študentov, nedaj sa odbiť a preukáž sa lerning agreementom - máš prednostné právo absolvovať predmety v danom semestri štúdia. Ak to bude problém, vždy sa obracaj na International Office. Ak budeš cestovať do Osnabruecku zaobstaraj si bicykel, ak máš bicyklovanie rád. Dolné Sasko hraničí s Holandskom, krajina má peknú infraštruktúru, čo sa týka cyklotrás po meste aj mimo mesta. Nemusíš byť odkázaný na mestskú hromadnú dopravu. V zimnom semestri oceníš nepremokavé topánky :) počasie sa podobá tomu anglickému.

Cestovanie najviac, ako som už spomenula. Študent získa preukaz, ktorým dokáže cestovať zadarmo. Taktiež Nemecko je pokroková krajina, čo sa týka recyklácie plastov a plechoviek. Ak kúpiš plastovú fľašu alebo plechovku, nevyhadzuj ju, dá sa vrátiť a za vrátené fľaše dostaneš peniaze späť. So študentskou kartou má študent veľa zliav a výhod, treba sa len preukázať, netreba na to zabúdať, dokonca aj v bare dokážeš získať zľavu na pivo :) V rámci tohto preukazu vieš disponovať peniazmi na tomto preukaze a tiež si tlačiť potrebné dokumenty na univerzite/knižnici, kde je to oveľa lacnejšie ako v copycentre.

Dolné Sasko (študenti Univerzität Osnabrueck a Hochschule Osnabrueck majú vlaky zadarmo v tejto krajine, inak je vlaková doprava nekresťansky drahá), je čo vidieť. Intenational Office je vždy nápomocná pre teba. Či sa jedná o problém s univerzitou alebo o osobný problém. Možno jeden dôležitý tip: odhlásenie sa z mesta si koriguješ už sám, prihlásenie má na starosti univerzita. Ak budeš mať problém s prihlásením sa na predmety kvôli kapacite študentov, nedaj sa odbiť a preukáž sa lerning agreementom - máš prednostné právo absolvovať predmety v danom semestri štúdia. Ak to bude problém, vždy sa obracaj na International Office. Ak budeš cestovať do Osnabruecku zaobstaraj si bicykel.

So študentskou kartou má študent veľa zliav a výhod, treba sa len preukázať, netreba na to zabúdať, dokonca aj v bare dokážeš získať zľavu na pivo :) V rámci tohto preukazu vieš disponovať peniazmi na tomto preukaze a tiež si tlačiť potrebné dokumenty na univerzite/knižnici, kde je to oveľa lacnejšie ako v copycentre.

Stuttgart je industriálne mesto, bez študentského života a s vysokými nákladmi. Takže by som si toto mesto znovu nevybrala.

Určite nech využijú všetky dostupné aktivity, knižnicu, semináre na Uni...prechádzky v lese a hlavne, nech si kúpia bicykel :D veľmi sa tu zíde a mesto podporuje cyklistov, sú tu všade cyklotrasy, jednoducho to tu žije.

Ak by pracovali priamo v Stuttgarte urcite sa maju na co tesit, je tu vela zaujimaveho.....mozu si najst druhu pracu, hobby, fitness ako moje spolubyvajuce. Ja nemam ziadne odporucania pretoze moje "hobby" bol vlak :( a mala som cas iba sobotu poobede a to bola katastrofa ist do mesta lebo vtedy tam bolo najviac turistov a to sa nedalo nic robit. A akurat si ist tak nakupit potraviny na cely tyzden dopredu. A v nedelu nic kedze je vsetko zavrete.

ISIC v kine, kupa celodenneho listku na U-Bahn.

Využiť na cestovanie, výlety Flixbus a nie Deutsche Bahn. Po regióne zas určite Baden-Wurttemberg ticket (9-eurový lístok a Baden-Wurttemberg ticket).

Odporúčam veľa cestovať a spoznávať nových ľudí. Čo sa týka Štutgartu, odporúčam pozrieť: Bierkenkopf, Stadtbibliothek a Karlshöhe...

Kupila som si DeutscheBahn50. Zlava na vlaky.

Blizko je Hamburg odkial sú velmi lacné letenky po Európe. Profesori sú skôr mentori a je na tebe, koľko času tomu venuješ, mala som pocit, že na slovensku je väčšia rivalita medzi spolužiakmi a väčšia konkurencia, vo všeobecnosti mi prišla škola menej náročná ako u nás. Internáty sú super v tom, že každý má vlastnú izbu, kuchyňa je fajn, ale upratovačky z roka na rok vyhadzuju riad, takže treba si zakúpiť všetku výbavu do kuchyne. Je to náročné s internetom, na jednu izbu len jedno pripojenie, takze spolupraca s navstevou velmi tazka, pretoze zdielanie interneru nebolo mozne. O pracovne miesto v skole, kde mozete travit cas 24hodin denne a mat svoje stale pracovne miesto bolo treba poziadat na zaciatku semestra, no nikto nas o tejto skutocnosti neinformoval, takze sa nam miesto neuslo. Na zaciatku semestra je výhodné požičať si školský bicykel, veľmi ho využijete, stojí to 50eur na semester, 10eur je z toho záloha

V meste je euroshop, všetok riad a potrebné veci sa dajú veľmi lacno kúpiť Mecklenburg vormpommern ticket - cestovanie po Nemecku bolo dosť drahé, ale tento listok bol nastaveny, ze 1 osoba zaplati 23eur, ale pri kazdej dalsej osobe + 4eura, maximalny pocet ludi bolo 5, takze financny rozdiel bol velky, ak cestovala 1 osoba za 23eur alebo 5 osob za 39eur (1osoba 7,80eur)

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje