Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Malta

Základné info:

Hlavné mesto: Valletta
Politický systém: parlamentná republika s predsedom vlády (premiérom), ktorý má výkonnú moc, a hlavou štátu, prezidentom, ktorý plní najmä reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 502 tis
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: maltčina, angličtina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 196
Požiarnici: 199
Polícia: 191

Veľvyslanectvo krajiny pre SR:
Adresa: Opernring 5/1, A - 1010 Vienna, Austria
Tel:. +43 1 5865010
Email: maltaembassy.vienna@gov.mt
Web: www.foreign.gov.mt

Veľvyslanectvo SR pre krajinu:
Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, Rím, Taliansko
Tel:. +39 0636715200
Email: emb.roma@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/web/rim

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Malta je známa nielen ako veľmi populárna destinácia pre turistov ale aj ako obľúbené miesto filmárov. Na Malte sa natáčali filmy ako Pepek námorník, Gladiátor, Trója, Da Vinciho kód alebo Hry o tróny. Luzzu, farebné maltské loďky sú jedným zo symbolov Malty. Sú ozdobené očami boha Osiris a zaisťujú ochranu pred všetkými nebezpečenstvami mora. Malta bola v minulosti pod správou Veľkej Británie, čo do dnešnej doby pripomínajú červené telefónne búdky rovnaké ako v Londýne. Malta je známa aj vďaka jazykovým kurzom angličtiny, na ktorých sa zúčastňujú ľudia z rôznych kútov sveta.

Malťania sú veľmi srdeční ľudia, ktorí sú vždy ochotní pomôcť. Sú právom pyšní na svoje hlavné mesto Valletta, ktoré je zapísané na zozname pamiatok UNESCO vzhľadom na svoje kultúrne bohatstvo. Malťania oslavujú veľké množstvo kresťanských sviatkov a na kostoly turisti narazia veľmi často. Na rozdiel od Slovenska, Malta má len jednu vysokú školu, ktorá bola založená ako Collegium Melitense v roku 1592.

Malťania patria medzi kultúry, ktoré považujú vybudovanie dôvery ako prvý krok k úspešnej tímovej spolupráci a rokovaniu. To, čo sa iným kultúram môže zdať ako neformálne vystupovanie, je priestorom pre vzájomné spoznávanie sa. Svoj angažovanosť a aktívny prístup vyjadrujú emocionálnejším verbálnym prejavom. Kultúrne hodnoty, ktoré ovplyvňujú správanie Malťanov pri tímovej spolupráci sú flexibilita, otvorenosť voči novým nápadom a myšlienkam, orientácia na detail a špecifický zmysel pre humor.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Malty:
  • Hoci Malťania patria medzi veľmi tolerantné národy, medzi odporúčané témy small talk nepatria politika, náboženstvo a rodina.
  • Pri spolupráci si potrpia na detaily a aplikáciu riešení v praxi.
  • Obchodní partneri a kolegovia z iných kultúr oceňujú ich flexibilitu a schopnosť reagovať na zmeny. To očakávajú na oplátku Malťania aj od druhej strany.
  • Členovia tímu sa stretávajú pri športových aktivitách alebo barbecue na pláži vo voľnom čase.
  • Spoločnosť sa posúva od tradičné vnímania žien "il-mara", k ženám, ktoré sú uznávané v biznis prostredí, čo vyjadrujú aj mnohé iniciatívy za rovnocennosť v platovom ohodnotení.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Ľudia boli príjemní, milí a komunikatívni, bolo z nich cítiť pohodu a uvoľnenie, nenaháňali sa, čo je typické pre tieto prímorské krajiny. Na druhej strane mali na všetko veľa času, čo sa prejavovalo v horšej organizácií rôznych služieb, údržby, opráv, vybaviť niečo bolo naozaj na dlhšie lakte a chcelo to štipku trpezlivosti. Voľný čas samozrejme využívali hlavne pri mori, kultúrne zvyky boli veľmi špecifické, autentické. Každý týždeň sa konali takzvané Fiesty, vždy v inej časti mesta. Za účelom oslavy Boha a svätých prechádzali ulicami mesta predvádzajúc rôzne ceremónie a vždy to bolo zakončené pekným ohňostrojom. Ulice danej časti mesta boli vyzdobené, doplnené objemnými sochami svätých a večer plné ľudí. Nechýbali ani stánky s chutným jedlom a inými drobnosťami. Na tomto si dali záležať najviac zo všetkého. Bol to super zážitok, pre Slováka niečo úplne netradičné.

Malta je skutočne veľmi rozdielna v porovnaní so Slovenskom, a to po všetkých smeroch. Mentalita ľudí je odlišná, avšak obľúbila som si toto miesto a aj keď sa občas našli veci, ktoré mi prekážali, pozitíva prevažovali. Zaujímavý bol však najmä náš multikultúrny pracovný tím (Zimbabwe, Taliansko, Uzbekistan, Malta).

Myslim si, ze kulturne rozdiely suvisia aj s krajinou v ktorej sa dana firma nachadza. U mna to je krajina, ostrov, kde ludia su celkovoviac uvolneni, stale dobra atmosfera kvoli pocasiu a nevycerpatelnemu pristupu k moru. Podla mojho nazoru, vo firme su velmi sikovni mladi ludia, a napr moja supervizorka, ktora sa naozaj vyzna vo vela veciach a ma zodpovedny a odborny pristup k praci.Mame voci nej velky respekt, ale zaroven sme dobri kamarati s nou. Velmi napomocna, vzdy ochotna pomoct pri kazdom probleme a odolna voci stresu. Malta je uplne ina krajina. V prvom rade si vopred objednat cez internet Talinja kartu, ktoru kazdy pouziva a ma zlavu na autobusy. Je to krajina, kde veci funguje uplne inak ako u nas, castokrat nefunguju, je potrebne zahodit slovenske zvyky ako stazovanie sa alebo neustale frflanie. Tato krajina tak funguje a treba sa mnohym veciam skratka prisposobit a nebrat si vsetko k srdcu. Staci sa uvolnit a vychutnat si teplo slnka, mora a nadych celej tej atmosfery, ktoru Malta ponuka. Clovek sa tam nikdy neciti ako cudzinec, pretoze Malta je plna cudzincov. Jedina vec, na co by som upozornila, ze potraviny naozaj drahe, nie je zial ani siroky vyber zeleniny alebo ovocia, ako by clovek asi ocakaval. A samozrejme veci ako, ze sa jazdi na opacnej strane a vsetko suvisiace s cestou je naopak, co je pre mna stale velmi fascinujuce.

Nepostrehla som v práci nejaké veľké rozdiely, všetko podla mňa závisí od tej danej spoločnosti akú tam majú company culture. Ale podľa mňa my slováci pracujeme tvrdšie, tu na Malte je to všetko také lážo-plážo, všetci majú na všetko čas. Ale tak v každej spoločnosti to môže byť odlišné. A mimo pracovného života, tak asi ľudia na Malte sú o niečo viac otvorenejší cudzincom ako my Slováci.

Pracoval som v kancelárii miestnej samosprávy a na naše pomery mi prišla "otvorená". Tzn. pracovisko nebolo oddelené klasickou stenou ale len sklenými tabuľami. Úradné hodiny nie sú mantrou. Niekedy sa úrad otvoril skôr, niekedy neskôr. Pracovné tempo bolo nižšie, oveľa viac sa dbalo na priamy kontakt. Tzn. že všetky náležitosti sa najlepšie vybavili na mieste, čím sa stával náš malý úrad rušným pracoviskom. Mimo pracovného života - všetko je tu také pohodovejšie, menej organizované, menej prísne, otváracie hodiny alebo dopravný grafikon sú len relatívne pojmy. Malta je chaotickejšia, väčšina vecí sa rieši na mieste, priamym kontaktom so službami, kolegom, zákazníkom ...

Sú viac otvorení,milí,nemajú za potrebu sa starať do druhých, kto čo robí(pokiaľ tým neobmedzujú iných ľudí )

Jazdí sa na ľavej strane

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Mať finančnú rezervu,ESN karta.

Veľký pozor na podvodníkov pri hľadaní ubytovania. Nikdy neposielajte zálohu alebo depozit skôr ako reálne budete v tom čo si prenajimate a mate v ruke kľúče.Mestská doprava je dosť nespolahlivá. Nájdi si ubytovanie čo najbližšie k svojej robote.

Karta Talinja - zadarmo hromadná doprava. Heritage of Malta - bud mesačná vstupenka za tuším 35€ pre študenta. Prístup na všetky archeologické miesta a múzeá a pod. Alebo karta na rok za 50€.
ESN karta - zľava na 4 lety od ryanair
20kg batožina zdarma 4krat
Treba si rezervovať let aspoň mesiac dopredu

Odporúčam riešiť ubytovanie dostatočne v predstihu a byť obozretný, určite neplatiť žiadne veľké poplatky vopred. Mnohokrát ide o podvodníkov, ktorí peniaze naspäť nevrátia, prípadne dané ubytovanie ani neexistuje. Taktiež odporúčam ubytovanie len s klimatizáciou. Ak tam má študent niekoho známeho, je fajn keď mu dané ubytovanie preverí. Taktiež je vhodné si vopred vybaviť kartičku na autobus, na dlhšiu dobu pobytu sa určite oplatí. Odporúčam vybrať si lokalizáciu bližšie k moru, vždy je lepšie prejsť sa pol hodinku pešo ako čakať na autobusy, tie totiž časovo ani technicky moc spoľahlivé nie sú. Na vzdialenejšie miesta samozrejme iná možnosť nie je, ale tam si človek vždy vyhradí dlhší čas. :)

Nevyužila som žiadne zľavy, len danú kartu na autobus (tallinja card - treba si ju vybaviť naozaj 3-4 týždne pred odchodom, aby ste ju mohli využívať od začiatku) a prípadne klasický ISIC preukaz.

Vybaviť kartu na autobus a ubytovanie riešiť /platiť až po prehliadke ,dosť sa klame ohľadom ubytovania

V meste Qawra žijú skôr starší ľudia, pre mladých by som odporučila mesto San Gilijan. Atmosféra večerov a osláv je super, treba zažiť :)

Využila som tam ISIC.

Byť pripravení na vysoké teploty, ktoré neutíchajú ani v noci.

Na malte je stále horúco, vysoké teploty ale dá sa na to zvyknúť. Životné náklady sú vyššie a grant nepostačuje. Najmä počas sezóny čo je Jun-August. V inom období ceny najmä ubytovania klesajú.

Treba si zvyknúť na počasie. Ubytovanie je lepšie mať bližšie k práci ako k pláži. Hľadaj ubytovanie s AC. Malta nemá až takú hroznú dopravu ako sa píše na internete (Upgradli to - palec hore). A keby niekto chcel niečo vedieť, kľudne nech ma kontaktuje a ja mu rád pomôžem.

nasetrit peniaze! grant nestaci. urcite nie na Maltu. a aj ked budete pracovat len v jednej organizacii, urcite nadvziazat kooperaciu aj s inymi

Určite si zajednať ubytko v dostatočnom predstihu a aspoň tak 3 mesiace dopredu ako pojdu na Maltu si zabezpečiť kartičku na public transport (talinja cart). Nakoľko procesy na Malte sú dosť zdĺhavé a dodanie kartičky trvalo asi tak cca 3 mesiace. A keď má človek tú kartičku (stojí tuším len 10€) tak cestovanie je o dosť lacnejšie ako bez nej. S ňou jedna jazda stojí 75 centov a bez nej okolo 2 €. A precestuj celú Maltuuu!!! Choď sa kuknuť aj na Gozo a Comino.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje