Maďarsko
Základné info:
Hlavné mesto: BudapešťPolitický systém: parlamentná republika s predsedom vlády (premiérom), ktorý má výkonnú moc, a hlavou štátu, prezidentom, ktorý plní najmä reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 9,7 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný Jazyk: maďarčina
Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 104
Požiarnici: 105
Polícia: 107
Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Štefánikova 1, 811 06, Bratislava
Tel:. 00421/2/59 428 100
Email: consulate.pzs@mfa.gov.hu
Veľvyslanectvo SR v krajine:
Názov: Maďarsko
Adresa: Stefánia út. 22-24, Budapest XIV. obv.
Tel:. +36 14609010
Email: emb.budapest@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/budapest
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:
-
Dodržiavanie časového rozvrhu je dôležité najmä v pracovnom prostredí.
-
Pri úvodnom kontakte je dôležité formálne správanie.
-
Dobré tímové a obchodné vzťahy sa budujú pri jedle alebo spoločenských podujatiach.
-
Maďari patria medzi flexibilné kultúry pri riešení problémov a hľadaní riešení aj keď prijímanie zmien ide väčšinou pomaly.
-
Majú nepriamy komunikačný štýl predovšetkým pri poskytovaní spätnej väzby a riešení konfliktov.
Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:
Pozitívne ma prekvapila vysoká znalosť cudzieho jazyka (min. angličtina, ale aj i.) medzi mladými ľuďmi, ale aj občanmi v strednom veku. Keďže ja hovorilm plynule po maďarsky, nemala som problém, ale vyskytli sa nedorozumenia, či sa týka nárečia a prízvuku, z ktorého vyplynule vtipné situácie. Naučila som sa aj nové pomenovania vecí. Voľný čas: možnosti sú neporovnateľné, ale asi to je aj tým, že Budapešť je hlavné mesto. Porovnávam s rôznymi krajmi SR a nie s BA. Štúdium: viem sa vyjadriť k štúdiu psychológie, keďže som psychologička: niektoré oblasti sa ani nedajú porovnať s mižnosťami na Slovensku a to isté platí aj o výskumoch. Otvorenosť a ochota pomôcť ma taktiež veľmi prekvapili, voči cudzincom, ale vnímala som aj dôvody, prečo sú niektorí uzavretí a neprijímajú cudzincov.
Medzi najpopulárnejšími dopravnými prostriedkami patrili bicykle v meste Szarvas. Boli vybudované aj cyklotrasy v meste. Výskumná stanica mi poskytla aj bicykel a mohol som plne využiť ekologický dopravný prostriedok. Vzťah k športu sa mi veľmi páčilo, nakoľko v meste boli 3 vonkajšie workoutové dráhy, tenisové kurty, bežecké dráhy, futbalové ihriská atď., ktoré som aj ja navštevoval vo voľnom čase. Moji kolegovia boli veľmi nápomocný. Mám pekné spomienky na pobyt.
V Budapešti sú oveľa väčšie sociálne rozdiely v obyvateľstve a podľa toho aj celá kultúrna ako taká je mnohofarebnejšia v porovnaní s Bratislavou. Je to obrovské mesto s mnohými možnosťami, či už v oblasti kultúry (rôzne divadlá, všelijaké koncerty, výstavy atď.) alebo voľnočasových aktivít (šport, turistika, historické pozoruhodnosti, nočný život). Zásadný rozdiel medzi Slovenskom a Maďarskom nieje.
Krajinu považujem za kultúrne podobnú Slovensku. Osobitosťou je možno väcšia priamosť ľudí, ktorá sa prejavuje napr. aj oveľa väčšou mierou tykania medzi ľuďmi - aj navzájom neznámymi, napr. v obchode.
Čo sa týka porovnania Slovenska a Maďarska, kultúrne rozdiely som nepostrehla žiadne, keďže Budapešť je veľmi blízko k Slovensku. Takmer rovnaká mentalita, kultúra, jedlo, architektúra, akurát jazyk je odlišný. Plus som si všimla, že Maďari sú dosť uzavretí ľudia (voči cudzincom), ale to si vlastne myslím aj o Slovákoch.
Cítila som sa tam výborne, a to kvôli ľuďom a kolektívu. Každý bol milý a pripravený pomôcť. V Maďarsku mám skúsenosť že ľudia sú všeobecne priateľskí.
Keďže je to národnostná škola, tie kultúrne rozdiely nie sú až tak cítiť. Dorozumiem sa tu svojím materinským jazykom, čo je pre mňa stále veľmi zvláštne (haha). Dosť veľké rozdiely sú v učebniciach dejepisu (Trianon,...) a v predmetoch (národný tanec, spev, slovenské reálie, nemajú občiansku náuku, maturuje sa povinne z dejepisu a z matematiky,...). A keďže sa stále nachádzam vo V4, krajiny sú všeobecne veľmi podobné. Jediný rozdiel je mena- po zamenení sa vždy cítim bohatá, ale po vstupe do prvého obchodu, kde si kúpim obyčajnú vec za 2000ft ma ten pocit prejde (haha). Budapešť je veľmi blízko a možno aj to je dôvod prečo sa necítim, že som v zahraničí.
Ľudia boli viac otvorení iným kultúram a zahraničným návštevníkom. Lepšia pohostinnosť voči cudzincom. Nebol problém sa dohovoriť po anglicky.
Maďarská kuchyňa nie je úplne to čo si pod tým my na Slovensku predstavujeme, resp. jedla maďarského pôvodu robíme lepšie my. V reštauráciach budte trpezliví, môže to trvať trošku dlhšie ako sme u nás zvyknutí. Komunikácia, kedže je tam obrovská jazyková bariera tak bola nevyhnutná angličtina no väčšina starších ludí neovláda angličtinu ale u mladších ludí nebol problém.
Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách
Treba si pozrieť popri rieke Sugovica pamiatky, výhliadkovú vežu, krásne sú aj pamiatky, fontány, kostoly, múzeá, bez toho aby ste ochutnali bajai haláslé, nemôžete odísť :)
Preferovať ubytovanie v centre mesta, nakoľko sa Vysoká škola nachádza v blízkosti centra, cca 10 min. chôdze od hlavného námestia.
treba vyskusat Halaszle, pekne je muzeum Bagolyvár, a urcite treba zobrat odtial cestoviny (z CBA) a bajai pálenku
Budapešť je krásne mesto, ktoré má čo ponúknuť v zime aj v lete. V zime sú tu vianočné trhy, v lete sú festivaly. Výlety do okolia sú tiež super, doprava z Budapešti je dobrá. Nájdu sa tu aj koncerty a iné kultúrne akcie po anglicky a je to veľmi internacionálne a kultúrne mesto a preto sa tú dajú veľmi ľahko stretnúť aj ľudia, ktorí z Maďarska nepochádzajú.
Aby nakupili pernamentku na dopravne prostriedky na mesiac
ISIC kartu na vlakoch a na permanentkách na dopravne prostriedky
Odporúčam tráviť čo najviac času s ľuďmi z iných krajín, so zahraničnými študentami atď. Človek sa potom cíti menej osamelý :) A samozrejme, pozrieť si Budapešť a okolie...je toho mnoho, čo sa dá vidieť :)
Mesto objavujte od úplného začiatku, lebo Budapešť je veľká a tri mesiace nestačia!
Zúčastnite sa každej Erazmus akcie! Choďte a spoznávajte nových ľudí :) človek nikdy nevie koho stretne a kamaráti z celého sveta sa stále zidu!!
ESN CARD bola užitočná pri kupovaní leteniek, mala som zľavu na batožinu pri Wizzair a Ryanair, lacnejšie vstupy na niektoré párty
Pobyt v Budapešti nadobudne väčší význam, keď ide študent na celý rok. Počas jedného semestre sa nedá spoznať a využiť všetky možnosti, ktoré toto mesto ponúka. Je veľa anglických podujatí, treba hľadať vždy nielen tie mainstream miesta v meste, ľudia sa môžu zdať na prvý pohľad namrzený, avšak treba nájsť vhodnú komunikačnú formu.
Cestovanie je pomerne lacné so študentským preukazom. Oplatí sa platiť kartou, pretože forint je slabý oproti euru (občas sa samozrejme stane, že niekde je nutné mať pri sebe aj hotovosť). Na rôzne kultúrne podujatia sa dá kúpiť zľavnenú vstupenku alebo pred začiatkom, ak máš šťastie, za symbolickú sumu.
Keďže sa ti pravdepodobne nepodarí získať izbu na internáte (ja som študovala na ELTE a veľa miest na internátoch pre všetkých nemajú), určite sa pridaj do všetkých možných skupín na FB kde ponúkajú prenájom a hľadaj si ubytovanie čím skôr. Budapešť je obrovská, hľadaj si preto lokalitu bývania buď v tej časti mesta, v ktorej je tvoja univerzita (časti mesta sú označené číslami) alebo v jej blízkosti, aby si to nemal ďaleko do školy. Skús si nájsť bývanie s viacerými mladými ľuďmi, určite zažijete kopec zábavy. Cestuj metrom, je to skvelý a rýchly spôsob dopravy. Pridaj sa na čo najviac výletov a akcií zo školy ako sa len dá a pochoď celé mesto (a absolvuj FreeWalkingTours, ak ťa zaujíma história, je to veľmi náučné). Obedy v reštauráciách v meste sú celkom drahé (cca v prepočte min. 10e za jeden hlavný chod, čo je pre študenta dosť), preto som si zvykla jedlo pripravovať doma- je to na tebe. Určite vyskúšaj národné jedlá, veľa z nich poznáme aj u nás. Pokiaľ neovládaš maďarčinu a budeš potrebovať dohovoriť sa, skús sa spýtať niekoho mladého- tí zväčša vedia dobre po anglicky. Nie vždy sa stretneš s prekladom do anglického (prípadne slovenského) jazyka. Ak si budeš kupovať mesačný lístok na MHD pre študenta, kupuj si ho cez stojany na zastávkach v inom jazyku ako v slovenčine, pretože v slovenčine možnosť kúpy mesačného lístka pre študentov nemajú. Ak ešte nebudeš poznať mesto dobre, určite vyraz ráno z domu skôr, aby si našiel správnu zastávku a prišiel do školy načas. :)
Nie je potrebné zamienať pred cestou eurá na forinty. Nie je problém v prípade potreby nájsť zmenáreň, navyše tá potreba pravdepodobne ani nenastane, nakoľko úplne všade je možné platiť kartou, počnúc kúpou lístkov na metro v automatoch na kartu.
Hlavné je na začiatku zistiť či zahraničná škola poskytuje ubytovanie (napr.: na internáte) aj pre Erasmus študentov. A ak nie tak treba riešiť ubytovanie čím skorej.
V Budapesti keď ideme na Erasmus tak treba si vypýtať v škole "permanent student certificate" a tak si vieme kúpiť mesačný pas pre študentov na mestskú hromadnú dopravu za nejakých 8 eur ( celý mesiac s tým môžeme jazdiť na autobuse, trolejbuse, električke, metrom, a aj cez týždeň s ľodou).
Ubytovanie som si objednala na szallas.hu, ktoré odporúčam každému a nie len kvôli cene. Po objednaní som dostala 53 kupónov na zľavy, ktoré počas pobytu využila a s tými kupónmi som aj ušetrila, tak v reštauráciách ako aj pri rôznych návštevách kultúrnych pamiatok.
Chodte do viníc, do kúpeľ, fanúšikovia Beatles chodťe kuknuť múzeum... samotné mesto napriek tomu že je to menšie mesto je velmi pekné, historické a má čo ponúknuť.
Lahko nájdete ubytovanie, aj jednoduchšie ako Hotel Famulus, to je podobný ako internát, ale trošku vyšší úroveň.
Budete mat moznost užívať Citybus zadarmo.
Univerzita organizovala takmer každý deň nejaké podujatie pre študentov, ako aj pre vyučujúcich (napr. prednášky, na ktoré pozývajú prednášajúcich z praxe, športové podujatia, podujatia technického zamerania a pod.).
Keďže mesto Győr je mimoriadne bohaté na pamätihodnosti, ktoré dokumentujú históriu jeho územia. Mne sa osobne najviac páčila bazilika, ktorá sa nachádza na Káptalandombe. Ďalšie zaujímavé pamätihodnosti: Klenotnica a knižnica diecézy Győr a Biskupský hrad. Okrem kultúrnych pamiatok bude - podľa mňa -zaujímavým zážitkom aj spoznanie časti mesta Püspökerdő, ktoré sa nachádza na jeho západnej strane, príjemného pobrežia rieky Rába, alebo najkrajších parkov mesta na ostrove Radó, kde sa nachádza okrem iného aj pamätník padlým hrdinom I. svetovej vojny a malý hudobný pavilón.
Je to mesto parkov. Ak má niekto rada prírodu, tak toto mesto je preňho. A do Budapešti sa dá dostať za pol hodiny, čo je veľké plus. Jedľovo je ozaj príjemné a kľudné mesto. Je ideálny na bicyklovanie. Je tam aj jedna veľká univerzita, tak je veľká šanca získať na leto internát. Je tam aj veľa možností na rôzne športy.
Pozrieť si Kaštieľ kráľovnej Sissi. Pri prehliadke Arboréta neplatia vstupné zamestnanci ( Erasmus+ tiež).
Využitie ubytovania v Bessenyei kolegium.
Pozrieť si v tourinform kancelárii cez okuliare pre virtuálnu realitu ako vyzeralo mesto pred 100 rokmi.
Toto mesto je ideálne pre rybára a športovca. Odporúčam si zobrať zo sebou nevyhnutné veci pre tieto aktivity. Železničná stanica je na okraji mesta, s tým treba rátať.
Cyklotrasa okolo Neusiedler see. Neďaleko v obci Hegykő je vynikajúce termálne kúpalisko. Výborná príležitosť na budovanie vzťahov a používanie cudzieho jazyka, ubytovanie v centre stojí za to.
Navštíviť kultúrne pamiatky, realizovať konzultácie s kolegami v oblasti výskumu, vytvotiť kooperatívnu prácu medzi inštitúciami.
Navštíviť Centrálnu knižnicu a archív univerzity, lebo nielen knižnica, ale aj niektoré fakulty univerzity vznikli na základe Baníckej akadémie z Banských Štiavníc, staré knihy, dokumenty z tejto doby (18. stroročie) sú vystavené na Univerzite.
Využiť ubytovanie v študentskom domove Univerzity za dobrú cenu, cukráreň Harrer, Escaperoom Crazzy Garage (9 izieb je na ponuke), All Star Bowling.
Absolvujte prednášku miestnych knihovníkov o dejinách University of Sopron, z ktorej dozviete aké historické vzťahy existujú medzi univerzitou a Banskou Štiavnicou.
Ubytovanie: szallas.hu
Dávaj pzor na mhd lebo niekedy sú veľké zmeny a keď nečekuješ to online môžeš mať plus problémov, a ešte toľko že vo reštauráciach požiadaj o polovičné porcie keď pre teba stačí "bežná" Slovenska porcia :D