Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Macedónsko

Základné info:


Hlavné mesto: Skopje
Politický systém: parlamentná republika
Počet obyvateľov: 2,1 mil.
Mena: denár (MKD)
Úradný jazyk: macedónčina

Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 94
Požiarnici: 93
Polícia: 92

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Budimpeštanska 39, 1000 Skopje, MACEDONIA
Tel: +389 2 3090360
Email: emb.skopje@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/skopje

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Severomacedónska republika je na juhu ohraničená Egejským morom, na západe Prespanským a Ohridským jazerom a na severe pohorím Skopska Crna Gora. Hlavným mestom je Skopje. Kultúra je založená na balkánskych, stredomorských a tureckých tradíciách, ktoré súvisia s históriou.

Severomacedónska republika je parlamentná demokracia založená na princípu rozdelenia moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu. Prezident štátu je volený v priamych voľbách a má päťročný mandát. V roku 2020 vstúpila Severomacedónska republika do NATO a v súčasnej dobe usiluje o vstup do Európskej únie.

Macedónci patria medzi prívetivých a pohostinných ľudí, ktorí dávajú prednosť menej formálnej atmosfére pri obchodných a pracovných stretnutiach. Patria medzi kultúry s flexibilným vnímaním času, kedy ľudia a budovanie vzťahov sú dôležitejšie ako dodržiavanie termínov. Vzťahy sa budujú po oficiálnom pracovnom stretnutí v reštaurácii alebo v kaviarni. Pri small talk je dôležité byť ostražitý a voliť správne témy vzhľadom na náboženstvo a etnickú príslušnosť komunikačného partnera. To súvisí i so štátnymi sviatkami, ktoré sa slávia a majú vplyv na profesionálnu spoluprácu. Pracovné stretnutia väčšinou prebiehajú v dlhšom časovom rozmedzí.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami zo Severného Macedónska:
  • Budovanie vzťahov znamená záujem o skutočnosti zo súkromného života.
  • Vzťahy potrebné pre profesionálnu spoluprácu sa rozvíjajú počas neformálnych udalostí.
  • Čas vnímajú flexibilne, to znamená, že väčší dôraz sa kladie na ľudí a ich potreby ako na plnenie úloh.
  • Pri voľbe tém pre small talk je potrebné byť ostražitý obzvlášť vzhľadom na náboženské rozdiely.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Samozrejme iný jazyk - macedónčina a albánčina. V krajine je citeľne prítomný islam, takže kultúrny rozdiel bol veľký. Ľudia na Balkáne si podľa mňa vedia viac užívať život ako my na Slovensku a nikam sa neponáhľajú (čo niekedy môže byť na osoh, ale aj na škodu).

Bol vidieť rozdiel v krajine kde spolu žijú 2 náboženské skupiny - pravoslávna cirkev a islam. V rámci jedného mesta bolo vidieť rozdiely - polovica mesta bola zastavaná mešitami a v druhej boli kostoly.


 

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Zakúpiť si macedónsku SIM kartu, naučiť sa aspoň základy cyriliky a vybaviť si kartu Revolut.

Voľný vstup do múzeí v Skopje, ktorý je k dispozícii v prvú sobotu v mesiaci. Odporúčam hľadať ubytovanie inou cestou ako je Airbnb/booking ak sa jedná o dlhodobý pobyt pretože ceny boli príliš nadhodnotené v porovnaní s realitou.

Hľadať si byt cez realitnú kanceláriu/AirBnb, na vlastnú päsť je to zdĺhavé a ťažké. Ramstore kartička pri nákupoch v sieti Ramstore (niečo ako Tesco Club card).

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje