Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Lotyšsko

Základné info:

Hlavné mesto: Riga
Politický systém: parlamentná republika s predsedom vlády (premiérom), ktorý zastupuje výkonnú moc a hlavou štátu (prezidentom), ktorý plní najmä protokolárne úlohy.
Počet obyvateľov: 1,9 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: lotyština

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 113
Požiarnici: 112
Polícia: 110

Veľvyslanectvo krajiny pre SR:
Adresa: Stefan Esders Platz 4, A - 1190 Vienna, Austria
Tel:. +43 1 4033112
Email: embassy.austria@mfa.gov.lv

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Smilšu iela 8, Riga
Tel:. +371 67814280
Email: emb.riga@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/riga

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

V roku 1940 bolo začlenené do Sovietskeho zväzu a nezávislosť si opätovne vybojovalo až v roku 1991. Historický vývoj Lotyšska bol ovplyvnený najmä dvoma kultúrami. Juh bol pod vplyvom katolíckej Litvy a sever bol v mnohom spojený s protestantským Estónskom. V roku 2003 prebehlo referendum a pod vedením obľúbenej prezidentky Vairy Vikeovej-Freibergovej vstúpilo do EÚ.

Navštíviť Lotyšsko znamená navštíviť národný park Gauja. Národný park Gauja ponúka nádherné turistické trasy, kopce a útesy pri rieke. Ďalšiu prírodnú zaujímavosť predstavujú najvodnatejšie a najdivokejšie vodopády v Európe „Ventas Rumba“.

Lotyši patria ku kultúram, ktoré sa mimo svojej rodiny a kruhu priateľov správajú veľmi odmerane. Dokonca sami si zo seba robia v tejto oblasti žarty a dobrovoľne priznávajú, že sa neznámym ľuďom vyhýbajú. Lotyšsko patrí medzi krajiny, kde dominuje kreatívny priemysel ako umenie, reklama, architektúra a módne návrhárstvo. Dokonca na úrovni EÚ patria medzi top krajiny.

Obchodné správanie Lotyšov sa niekedy prirovnáva k Nemcom. Aj Lotyši sa správajú pri úvodnom stretnutí rezervovane a neskôr prechádzajú  priateľským vzťahom. Nemecká presnosť sa prejavuje aj pri organizovaní stretnutí a pri mestskej doprave. Základom úspešnej spolupráce je vybudovanie dôvery, ktorá je založená na odborných vedomostiach a postupnom budovaní vzájomných vzťahov. Lotyšsko ako krajiny sa stáva čoraz viac populárnejšou pre mnohé zahraničné firmy. Oceňujú veľkú iniciatívu zo strany Lotyšov a prácu nadčas, ktorú iné kultúry odmietajú.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Lotyšska:
  • Témy, ktoré sa neodporúčajú pri úvodnom rozhovore súvisia s komunistickou históriu a vzťahmi s Ruskom.
  • Lotyši uprednostňujú štruktúrovaný priebeh pracovného stretnutia, či rokovania, na ktoré sa pozorne pripravujú.
  • Pracovné stretnutia zvyčajne začínajú a končia na čas a od každého účastníka sa očakáva, že bude pripravený.
  • Lotyši patria medzi skúsených rokovacích partnerov a len ťažko menia pozíciu, pre ktorú sa rozhodnú.
  • Mnohé podujatia aj mimo firmy sú vnímané skôr formálne.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Lotyši pôsobia k cudzím ľudom chladnejšie (povedal by som že sú menej prívetiví ale ochotní pomôcť.) Počas môjho pobytu (jeden semester) som vo väčšine prípadov nemal problém s komunikáciou s domácimi v angličtine (aj starší ľudia vedeli komunikovať po anglicky). Väčšina informácií a vecí ktoré som potreboval dohľadať boli prístupné v angličtine.

Keďže som býval v Latgale/Moscow District, stretol som tam veľa ""zvláštnych"" ľudí, väčšinou rusi (je to bývalé ruské getto) ktorí boli väčšinu času opití, bol to nezvyk a úprimne na začiatku som mal kúsok stres chodiť večer domov sám no nikdy som nemal nejaký nebezpečný alebo zlý zážitok len si na to je treba zvyknúť.

Lotysstina sa nepodoba na ziadny iny jazyk z europskych krajin. Na druhej strane je tam druhym jazykom rustina a kedze som studoval rok v Moskve, to mi prisla ako velka vyhoda takze som s jazykom nemal ziadny problem. Vo vseobecnosti som nezaznamenal velke kulturne rodiely ani v ramci pracovneho, ani v ramci sukromneho zivota.

Lotyši majú radi spev. V Rige je veľa pouličných hudobníkov. Aj keď si myslíš, že si si kúpil sladké pečivo, často je v ňom mäso.

Slováci a Česi budú z cien piva nešťastní

Väčšina obyvateľstva hovorila ruským jazykom. Aj napriek mrazu a snehu ľudia využívali bicykle a kolobežky.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Potreba rustiny v Rige je viac, ako vitana kedze lotysstina nie je bezny jazyk, ktory sa vyucuje na slovenskych univerzitach takze urcite znalost rustiny je potrebna. Anglictina nie je tak bezny jazyk na uliciach a v obchodoch (anglictinou sa skor sa dorozumiet s mladymi ludmi). Result - anglictina a rustina je najlepsia kombinacia :-)

Poriadne si zistiť informácie o ubytovaní (častokrát sa jedná o ""zvláštne"" lokality - Moscow District, taktiež si pozrieť zmluvné podmienky, najviac ubytovanie poskytuje spoločnosť 1Home - ubytovanie je OK ale dajú sa nájsť oveľa lepšie byty od súkromníkov). Oplatí sa kúpiť si Lotyšskú SIM kartu - dá sa kúpiť bez viazanosti a sú k dispozíciii rôzne výhodné programy. (operátor LMT).

Hromadná doprava v Rige - študentská zľava. Jedlo napr. - Hesburgers (zľava na ISIC). Zľavy u rôznych autobusových dopravcov.

ESN card - zľava na letenky, batožinu, do rôznych podnikov. Určite taxi služba YANDEX - mobilná appka, platba kartou a najlacnejšie ceny.

Rozhodne si je dobré po príchode vybaviť ESN (Erasmus Student Network) kartu. Okrem iných výhod, s leteckou spoločnosťou Ryanair máte peknú zľavu na letenky + podpalubnú batožinu do 20kg zadamo. A to už veru spraví rozdiel. Prineste si cestovný pas. Od oktábra 2019 je možné do Petrohradu vycestovať s bezplatným elektronickým víza. Ja som navštevoval RTU. Ak je to môžné, pokúste sa dostať na ich internát, avšak tam sú zo zahraničních študentov uprednostňovaní študenti mimo EU. Školy a internáty sú zväčša blízko centra, avšak dobré ubytko si viete nájsť aj v okolí Bruņinieku iela. Skúste si variť sami a šetrite si na cestovanie. V relatívnej blízkosti Rigy je veľa metropol, ako Stockhom, Talinn, Helsinky, Petrohrad... Cestovanie autobusom môže byť celkom lacné. Založte si účet Revolut. Uľahčí to posielanie peňazí medzi kamarátmi. HLAVNE ak máte voľno, neseďte doma a socializujte sa. Účastnite sa rôznych, napríklad Erasmus akcií. Príležitosť stretnúť toľko zahraničných študentov sa nemusí zopakovať tak skoro.

ESN karta, ISIC, vhodný študentský cestovný lístok E-talons (sami musíte prísť na to, ktorý bude najvýhodnejší práve pre Vás)

Vyskúšať domácu kuchyňu LIDO, ktorá bola cenovo dostupnejšia ako bežné reštaurácie.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje