Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Litva

Základné info:

Hlavné mesto: Vilnius
Politický systém: parlamentná republika s predsedom vlády (premiérom), ktorý zastupuje výkonnú moc a hlavou štátu (prezidentom), ktorý plní najmä protokolárne úlohy.
Počet obyvateľov: 2,8 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: litovčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 103
Požiarnici: 101
Polícia: 102

Veľvyslanectvo krajiny pre SR:
Adresa: Löwengasse 47/4, A - 1030 Vienna, Austria
Tel:. +43 1 7185467
Email: amb.at@urm.lt
Web: http://at.mfa.lt

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Smilšu iela 8, Riga
Tel:. +371 67814280
Email: emb.riga@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/web/riga

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Litva bola prvá krajina, ktorá vyhlásila nezávislosť od Sovietskeho zväzu v roku 1990. Je známa vďaka jantárovej ceste a jantár z Litvy patrí medzi najcennejší na svete. Aj Litovčania, tak ako niektoré iné Európsky krajiny zdôrazňujú, že je u nich stred Európy, a to konkrétne v Purnuškési, kde ho symbolizuje stĺp, na ktorom sú vytesané koordináty geografického stredu. Členskou krajinou EÚ sa stala 1. mája 2004. Litva patrí medzi top krajiny, čo sa internetového prepojenia týka, a má prvé miesto medzi krajinami s najrýchlejším internetom.

Litva patrí medzi krajiny, ktoré museli bojovať za udržanie svojho kultúrneho dedičstva a tradícii pod nátlakom iných krajín. V dnešnej dobe sú Litovci právom hrdí na svoj jazyk, tradície, históriu a očakávajú rešpekt aj od iných. Aj Litovci patria medzi národy, ktoré si šetria svoju prírodu  a využívajú prepravu bicyklom. Hoci pri prvých stretnutiach sa môžu zdať skôr rezervovaní, po prelomení ľadov vznikajú priateľské vzťahy.

Litva patrí ku kultúram, ktoré sú založené na hierarchii a statuse. Inými slovami nadriadení sú zodpovední za prijatie rozhodnutí a jasné pokyny, ktoré členovia tímu dodržiavajú. Mnohí obchodní partneri a manažéri sa domnievajú, že Litovci patria medzi kolektívne kultúry, inými slovami, že uprednostňujú spoluprácu v tíme. Práve naopak, Litovci očakávajú individuálnu motiváciu a ocenenie. Pracovné stretnutia prebiehajú v súlade s naplánovaným programom a status jednotlivých účastníkov určuje ich priebeh a poradie, v ktorom vyjadrujú svoje názory. Od účastníkov pracovnej diskusie sa očakáva pokojný komunikačný prejav, ktorý dáva priestor na vyjadrenie názoru a poskytuje krátke pauzy na premýšľanie.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Litvy:
  • Litovci oddeľujú súkromný a pracovný život.
  • Pri prvom kontakte sa správajú vážne a rezervovane, čo sa časom mení a prechádza do priateľských vzťahov.
  • Od kolegov a obchodných partnerov očakávajú prípravu na pracovné stretnutie.
  • Oceňujú záujem o lokálnu kultúru a históriu.
  • Univerzitné tituly sa používajú pri formálnych stretnutiach.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Najvacsie rozdiely som postrehol najma v komunikacii a v stravovani. Litovcania posobia aj oproti Slovakom velmi uzavreto. Napriklad sa to odzrkadluje v kazdodennom nakupovani. Litovcania vyuzivaju primarne samoobsluzne pokladne aj v pripade, ze obycajne su volne a na samoobsluznu musia pockat viac nez 10 minut.

všetci vedia dobre po rusky, nižšie platy a vyššie ceny ako u nás

Vzhľadom na to, že som trávila čas v medzinárodnom kolektíve, tak konkrétne rozdiely boli ťažko povšimnuteľné. Litvanci sú pracovití ľudia, ale radi sa bavia. Najviac ma však prekvapilo, že vo Vilniuse je väčšia šanca dohovoriť sa s niekým po rusky, ako po anglicky.

Ľudia vo voľnom čase hrajú basketball

ludia v hlavnom meste vela chodia do lesa na huby, su hrdi ze medzi balkanskymi statmi mali prvu ikeu

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Urcite odporucam miestnu specialitu cepelinai. A taktiez navstivit vo Vilniuse kulturne centrum Kablys. Mimo Vilniusu urcite miesta ako Trakai ci Nida.

internáty sú v horšom stave než mlynská dolina ale sú rovnaký zábavný zážitok

Hľadajte si ubytovanie v dostatočnom predstihu. I keď je Vilnius veľké mesto, majitelia bytov neradi prenajímajú byty alebo izby na pár mesiacov alebo pol roka. Taktiež, ak nemáte čas sa naučiť po rusky, skamaráťte sa s google prekladačom.

Na ubytovanie využiť ubytovacie zariadenie na ul. Olandu 51,

Mesačne predplatné na MHD zakúpené v stánku. Stačí predložiť študentskú kartu.

aplikacia trafi - velmi lacna elektricenka, navigacia, studentska karta erasmus v skole - zlavy na vstupy, vylety s timom erasmus

Zlava na mestsku hromadnu dopravu. Karta Vilniečio kortelę pre studentov.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje