Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Island

Základné info:

Hlavné mesto: Reykjavík
Politický systém: parlamentná demokracia
Počet obyvateľov: 318-tisíc
Mena: islandská koruna (ISK)
Úradný jazyk: islandčina

Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: +354-525-1000
Polícia: +354-551-1166

Na Islande nie je zastúpené veľvyslanectvo Slovenskej republiky, v takomto prípade sa prosím obráťte na ktorúkoľvek členskú krajinu Európskej únie.

Veľvyslanectvo SR v Nórsku
Adresa: Thomas Heftyes gate 24, Oslo
Tel: +47 22049470
Núdzová linka: +47 9177 3094
(naliehavé prípady, po pracovnej dobe, v dňoch pracovného pokoja )
Email: emb.oslo@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/oslo

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Island je lídrom medzi krajinami, ktoré kladú dôraz na rovnosť mužov a žien. Je to vôbec prvá krajina na svete, ktorá zrovnoprávnila platové ohodnotenie mužov a žien. Filozofia rešpektu a rovnosti sa prejavu aj v iných oblastiach súkromného a pracovného života, kde sa dôraz kladie na skromnosť a rešpekt.

Vianoce sa spájajú s tradíciou „Jólabókaflóð“, na základe ktorej si obyvatelia Islandu každý rok pod stromčekom nájdu nejakú knihu. Je to tradícia, ktorá vznikla počas 2. svetovej vojny, kedy kvôli nedostatku všetkého sa pod vianočný stromček podarilo zohnať iba knihy, pretože jedine polygrafický priemysel fungoval. Na Islande sa nachádzajú najväčšie banánová plantáže vďaka geotermálnej energie, ktorej má ostrov neúrekom. 

Island je krajiny mnohých zaujímavých miest a prekrásnych vodopádov. Jedným z najzaujímavejších miest je prepadlina Silfra, v ktorej si môžu turisti zaplávať medzi dvomi kontinentmi. V priemer každé štyri roky dochádza k sopečným erupciám, ktoré môžu ohroziť leteckú dopravu v celej Európe. Veľká časť obyvateľstva verí v elfov, neviditeľné bytosti, ktoré obývali ostrov ľadu a ohňa oveľa skôr ako samotní ľudia.

Obchodné a pracovné stretnutia nie sú obmedzené na kancelárske priestory. Pracovné stretnutia zvyčajne prebiehajú v uvoľnenej atmosfére. Dochvíľnosť je dôležitá a ak niekto mešká, mal by o tom partnerov vopred informovať. Po úvodnej krátkej spoločenskej diskusii sa zvyčajne rýchlo prechádza k odborne zameranej obchodnej problematike. Islandská kultúra patrí k tým, kde emócie nepatria k vzájomnej diskusii a oceňuje sa pragmatický prístup.

Vhodnými témami na small talk sú aktuálne udalosti, cestovanie a šport. Vždy je vhodne pozitívne oceniť lokálne podmienky. Osobné otázky patria k témam, ktoré skôr rozoberajú priatelia. Výmena vizitiek a podávanie rúk je veľmi podobné štandardom v iných krajinách. Pri diskutovaní odborných tém majú priamy komunikačný štýl, ale niekedy sa môže stať, že svoje negatívne odpovede vyjadrujú nepriamo. Z tohto dôveru je potrebné čítať aj medzi riadkami.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Islandu:
  • Dodržiavanie termínov je prejavom úcty a rešpektu.
  • Odborná téma tvorí základ profesionálnej komunikácie.
  • Členovia tímu a obchodní partneri sú vždy odborne pripravení na rokovanie.
  • Dôraz na rešpektovanie rovnosti príležitosti pre mužov a ženy.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Čas na Islande nič neznamená,ľudia často meškajú a nikam sa neponáhľajú. Islanďania sú známi ako "shy" národ, nie je zvykom dať sa do reči s cudzincom. Ak sa vám ale podarí nadviazať kontakt, zistíte, že sú veľmi vtipní a úprimní. Čo sa týka kultúry, knihy, futbal a Eurovízia sú na prvých miestach. Nik tu neverí na elfov - ale zároveň ich nikto nechce nahnevať. :D

Reykjavik je drobné hlavné mesto preslávené svojim nočným životom, avšak žiť sa začína až po polnoci a ľudia si dávajú záležať na svojom výzore pričom nehľadia na počasie. V januári si pokojne oblečú minišaty.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Island odporúčam ľuďom, ktorí nemajú problémy s budgetom alebo prácou popri štúdiu. Škola je relatívne náročná, študenti sú nútení pracovať aj počas semestra prostredníctvom rôznych prác a esejí. Zima tu trvá od novembra do apríla, takže sa treba pripraviť na tmu, sychravé počasie, a neutíchajúci vietor. Ak by ste radi cestovali (čo určite musíte!), je obzvlášť výhodné mať vodičský preukaz. Odporúčam cestovať, ísť do Taco Bell a dať si lokálnu zmrzlinu.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje