Írsko
Základné info:
Hlavné mesto: DublinPolitický systém: parlamentná republika, ktorá pozostáva z 26 grófstiev. Predsedu vlády (premiéra), ktorý má výkonnú moc určí dolná poslanecká snemovňa (Dail) a vymenúva prezident. Hlava štátu, prezident, má prevažne protokolárne právomoci.
Počet obyvateľov: 4,9 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: írčina, angličtina
Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 999
Požiarnici: 999
Polícia: 999
Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Mostová (Carlton Savoy Building) 2, 811 02 Bratislava 1
Tel:. +421 2 59309611
Email: bratislava@dfa.ie
Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: 80 Merrion Square South, Dublin
Tel:. +353 16619594
Email: emb.dublin@mzv.sk
Web:https://www.mzv.sk/dublin
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:
-
Budovanie dôvery pred samotnou spoluprácou je veľmi dôležité.
-
Pracovné stretnutia prebiehajú v uvoľnenej atmosfére.
-
Prijatie rozhodnutí väčšinou trvá istú dobu.
-
Íri sú známi ako skúsení obchodní rokovací partneri a čísla sú pre nich rozhodujúce.
-
Íri očakávajú od svojich kolegov proaktívny prístup a účasť na diskusii.
Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:
Iri su velmi mili a spolocenski. Studenti travia vela casu v univerzitnom campuse(najma v kniznici) narozdiel od nas, ktori chodime do skoly vyhradne len na hodiny. Aj pri praci na projektoch sa dba na spolupracu, cize je bezne ze sa stretavate cela skupina aj kazdy tyzden ohladom jedneho projektu. Aby studenti zaplnili volny cas, zvyknu sa prihlasovat do roznych klubov kde sa stretavaju a pre svojich clenov organizuju rozne akcie. Velky kulturny sok vsak nezazijete, najviac prekvapi asi to, ze Irski studenti chodia do skoly vylucne v teplakoch a na kazdom semafore si pockate aspon 10 minut ;)
Na obed jedia iba chlebík a na večeru si dajú náš plnohodnotný obed. žiaci začínajú študovať o deviatej ráno a chodia domov asi tak, ako rodičia z práce. Žiaci dostávajú o dosť viac úloh na vypracovanie ako u nás na slovensku a nosia tam uniformy. Tiež som si všimla, že viac plytvajú, či už potravinami alebo spotrebným materiálom. Majú obrovské a zapratané domy vecami, ktoré nepotrebujú. Na ulicu chodia aj v teplákoch alebo druhý extrém, veľmi vyfintený (akoby šli na svadbu). Jazdí sa tam po opačnej strane. Zúčastnila som sa výberu peňazí pre charitu a vyberali sme ich tak, že sme sa postavili na stredovú čiaru a šoféri nám hádzali z prava aj z ľava mince. Bola to zaujímavá skúsenosť.
ludia sa na ulici daju len tak do reci, velky konzum, vyhadzovanie jedla, strasne nizka narocnost na reklamu, ludom staci nieco urobene vo vorde a myslia si, ze to je nadherny plagat, upadok rimskokatolickeho nabozenstva - zeny ministruju, v kostole len stari ludia, architektura- domy su daleko od seba a kazdy tu byva v dome, to vsak nic neznamena, lebo niektore domy su velke ako nase slovenske garsonky, iny styl vyucovnania na skole - viac praxe, mojej domacej dcera ma 16 a ma povinnu prax - work experience, ktoru si zapise do zivotopisu - pritom studuje na vseobecnej strednej skole, nie specializovanej.
Mimo pracovného života som bola v kontakte s írskou rodinou, kde ma zaujalo napríklad to, že nemávajú klasický obed a namiesto neho majú veľkú, niekedy aj neskorú, večeru. Alebo sa nevyzúvajú a po dome chodia obutí v teniskách. Nenosia papuče. Pijú veľa čierneho čaju s mliekom.
No je toho dosť, veľa vecí už u nás nie je štandardom. Máme prísnejšie postupy. Ale mne sa to celkom páči. Viem si spraviť zlatú strednú cestičku. Mimo práce som bola prekvapená ako mi mnoho ľudí pomohlo napriek tomu, že som pre nich cudzí človek. A samozrejme sú tu rozdiely v kultúre, stravovaní a podobne. Ale vo všetkom sa dá nájsť podobnosť.
Hlučnú Carlottu z Talianska si zapamätám. :) Kultúrnym rozdielom som sa naozaj nevenoval. Ľudí beriem takých, akí sú. A všetci sme sa dokázali baviť na všetkom možnom a zároveň pracovať. Okrem toho boli pravidlá, ktoré sa týkali práce a každý ich musel dodržiavať. Mimo pracovného života. Je milé vidieť ľudí, ktorí vám len tak pomôžu, opýtajú sa, ako sa máte. Dublin má extrémny problém s ľuďmi bez domova. To ma prekvapilo hneď v prvých týždňoch a to je asi aj vec, ktorej mi je najviac ľúto.
Klasiky v angličtine sa ľudia pri pozdrave spýtajú na to ako máte, na čo si Íri normálne odpovedajú a vôbec ich netrápi že sa napríklad ponáhľajú. Väčšinou sú tu všetci veľmi milý a ústretový s pomôžu vam keď treba, moje skúsenosti sú hlavne s hľadaním smeru keď sme išli ku klientom na farmy tak sme sa museli pýtať susedov, ale veľakrát mi bolo povedané, že keď nebudem vedieť smer mám zastaviť v hociktorom dome a ak budú vedieť poradia mi a presne tak to aj bolo. Ďalej sú to veľký bordelari a obedujú bagety pripadne iné predpripravené jedla z pumpy, asi sa im nechce veľmi variť.
Ľudia v Dubline mali priateľskejší prístup k cudzincom. Akceptovali všetky etnické skupiny. Na rodiel od Slovenska nemali predsudky voči nikomu a ničomu. Tolerancia, vzájomná pomoc a rešpekt sú veľkou súčasťou spoločnosti, ktorá v Írsku rozhodne nechýba.
Všetci počas obeda si sadnú a dajú si čaj alebo kávu. Ale väčšinou všetci pijú čierny čaj s mliekom. Zdravia sa a následne sa spýtajú ako máš, pričom si na túto otázku naozaj aj odpovedajú. Sú veľmi zdvorilý a ochotný aj keď trosku bordelari, všetci majú nejaké farmove zvieratá a keď niekto náhodou nemá, tak určite chodí pomáhať ujovi/tete/susedovi s tými jeho.
Ľudia v Írsku sú veľmi prívetiví a milí. Tvrdo pracujú a svoje večeri radi trávia v Írskych baroch, kde si zväčša užívajú živú, ľudovú hudbu. Írska krajina je nádherne zelená, plná hospodárskych zvierat, hlavne na severe Írska majú veľa farmárov a nádherné pláže.
Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách
Snažiť sa mať tu k dispozícii auto pretože je tu veľa veľa krásnych miest dookola kam sa dá ísť bohužiaľ len autom. Na zimu si určite zobrať čiapku pretože tu fúka, dosť.
Akurát to že sme sa snažili chodiť nakupovať do Lidlu, krtory bol lacnejší než iné obchody.
Zobrať si nepremokave oblečenie, hľadať včas ubytovanie
Moje odporúčanie je, aby sa najmä teplo obliekli. Keď som prišla do Írska v auguste, bolo u nás na slovensku strašne teplo a v írsku som takmer zamrzla. Tiež by sa mali pripraviť na trochu inú stravu. Klasické sups na "obed" - čo je rozmixovaná polievka. Určite odporúčam aj pridať sa do skupiny, ktorá sa niečomu venuje. Ja som sa pridala do bežeckej a vypĺňala mi voľný čas, plus som spoznala nových kamarátov.
zľavy popravde nie, bývala som u pani, ktorá mi vybavovala túto stáž a bola taká zlatá, že mi poskytla ubytovanie.V prípade záujmu, môžem dať na ňu kontakt. Necestovala som do iných miest, iba raz na výlet a to som platila plnú sumu... myslím, že čo sa zliav týka, žiadnu sa mi nepodarilo využiť a ani som o nijakej nevedela.
:D fuh, sem? enjoy! pridaj sa do bezeckeho klubu, pridaj sa do akehokolvek sportoveho klubu, enjoy prechadzky po parku, navstiv miestnu kniznicu, niektore knihy su tu dost vtipne :D a dokonca v tomto mestecku su aj slovaci, dve mile slovenky pracuju v restauracii coffe beam :) nech sa paci...:)
Pokiaľ stážista/ka bude bývať priamo v Dubline, odporúčam zakúpenie a vybavenie cestovnej kartičky na električky a autobusy, lebo je to dosť drahé bez kartičky. Pokiaľ má ale možnosť bývať aj mimo mesta, je to len výhoda, lebo mesto je dosť rušné a plné - hoci niekomu to možno vyhovuje. Odporučila by som ešte skúsiť írske raňajky v obchode Centra. Je to mňamka.
Ak sa chystáte do Dublinu, treba rátať s tým, že život si tu žiada vyššie náklady, ale na druhú stranu, dá sa tu aj lacno kultúrne vyžiť - veľa múzeí a galérií je tu zadarmo. Je tu nonstop zelená tráva, občas masívne zrážky, ale i veľa slnka, väčšinou tu vôbec nemrzne a zdá sa, že nemrzne ani úsmev Dublinčanov. uf no, život v Dubline je finančne náročný
Leap card na cestovanie so študentskou zľavou uľahčuje život mnohým študentom. Obchodom, kde sa dajú kúpiť potraviny najlacnejšie je Lidl.
Co sa tyka ubytovania, tak odporucam hladat si ubytko vcas a najlepsie priamo v Maynoote, kedze dochadzat z okolitych dedin je financne aj casovo narocne. Urcite odporucam byvanie v rodine, kedze internat je predrazeny (to vsak neznamena, ze pobyt v rodine nie je takisto).
Uroven univerzity je vysoka, vyhodou je, ze sa v zimnom semestri vyhnete skuskam a semester sa pre zahranicnych studentov konci pre Vianocami. Rozdiel je aj v tom, ze na vacsine predmetov mate akoby iba prednasky, bez cvik. Je to viac menej o samostudiu a praci na projektov, pripadne pisani eseji. Mala som iba jeden predmet, kde nas bolo menej a hodina bola interaktivnejsia.
Vo vseobecnosti sa treba psychicky pripravit na skarede pocasie, ale vyhodou pre tych, ktori nemaju radi velku zimu je to, ze teplota do Vianoc nezvykne klesnut po 9 stupnov. Treba sa pripravit aj po financnej stranke, kedze Irsko je pre studenta zo Slovenska financne narocne a grant pokryje iba ubytovacie naklady.
Najlepsie je zakupit si Leap card vdaka ktorej mate zlavnenu dopravu (zahrna aj ine zlavy) Ale aj samotna studentska karta, ktoru vam vyda univerzita postaci na niektore zlavy - napriklat v hoteli Glenroyal je wellness kde sa nachadza velmi dobre vybavene fitko a 2 bazeny a s touto kartou to mate za velmi dobru studentsku cenu