Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Holandsko

Základné info:

Hlavné mesto: Amsterdam
Politický systém: Holandsko je parlamentná konštitučná monarchia s predsedom vlády (premiérom) a hlavou štátu - panovníkom. Výkonnú moc má rada ministrov.
Počet obyvateľov: 17,3 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: holandčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 112
Polícia: 112

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Fraňa Kráľa 5, 811 05 Bratislava
Tel:. +421 2 52625081
Email: btl@minbuza.nl

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Parkweg 1, JG Den Haag
Tel:. +31704167777
Email: emb.hague@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/haag

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Holandsko patrí medzi krajiny, kde sa väčšina obyvateľov učí anglický jazyk. Je to krajina známa svojou kávou a tulipánmi. Po Škandinávii patria Holanďania k najväčším konzumentom kávy. Holandsko je najhustejšie zaľudnenou krajinou Európy, ktorej dominujú roviny a veterné mlyny. Je najväčším vývozcom piva a zároveň známe veľkou podporou dopravy na bicykloch. Holanďania sú pyšní na svoje domáce syry, ktoré sa predávajú na lokálnych trhoch a vyvážajú do celého sveta. Najznámejšie sú práve tie, ktorá sa predávajú v mestách Edam a Gouda. Z histórie sú Holanďania známi ako veľmi dobrí obchodníci, čo platí dodnes.

Holanďania patria k tým kultúram, ktoré oceňujú priamu a jasnú komunikáciu v súkromnom a pracovnom živote. Schopnosť jasne formulovať myšlienky je prejavom logického myslenia a vyššieho vzdelania. Každý má právo vyjadriť svoj názor a je nepochopiteľné ak toto právo nevyužije.

Vzhľadom na svoju históriu Holandsko je jednou z najtolerantnejších krajín, čo sa týka kultúrnych rozdielov. Preto sa od všetkých očakáva rešpekt a úcta k odlišným názorom a líder tímu je skôr jeden z členov tímu ako ten, ktorý by dával striktné príkazy a zákazy. Holanďania si nepotrpia na formálnosť a striktný protokol. Práve naopak majú radi neformálny a flexibilný prístup. Obchodné stretnutia sa zriedka riešia pri obede, ktorý je v Holandsku len krátkou prestávkou.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Holandska:
  • Od všetkých členov tímu sa očakáva rešpekt k rôznorodosti kultúr, náboženstiev a hodnôt.
  • Priama komunikácia a jasné formulovanie myšlienok je návod ako komunikovať s kolegami a riešiť problémy.
  • Lojálnosť k firme sa oceňuje a hodnotí veľmi pozitívne. Holanďania sú hrdí na spoločnosti, pre ktoré pracujú.
  • Súkromný a pracovný život sú väčšinou striktne oddelené a Holanďania si nebudujú priateľstvá v práci.
  • Rozhodnutia sú výsledkom vzájomnej diskusie a konsenzu, preto niekedy ich prijatie trvá pomerne dlho.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Komunikácia je tam oveľa prijateľnejšia predovšetkým z hľadiska učiteľov a študentov. Učitelia svojich študentov berú rovnocennejšie ako na Slovensku. Voľnočasové aktivity tam fungovali skvele, robili sa tam pravidelné skupinové tréningy po celom mestečku - bola to paráda :-)

Holanďania sú veľmi priami, keď je treba niečo pomenovať tak to dajú tak ako je a nechodia okolo. Z mojej skúsenosti preferujú prístup na pracovisku, že keď niečomu nerozumieš, tak sa radšej priamo spýtaj.

Stravovanie nefunguje ako na Slovensku v podobe "menu" reštaurácií. Také zásadnejšie jedlo dňa je večera, na obed Holanďania väčšinou fungujú iba na sendvičoch. Na toto som si nikdy nezvykol. V ostatných veciach som nepostrehol nejaké významné rozdiely.

Holanďania sú oveľa kľudnejší, pohodovejší, priateľskejší, milší, vzdelanejší a racionálnejší.

Holandania sú menej otvorení ako Slováci. Sú priateľskí, ale je náročné vytvoriť si s nimi skutočné priateľstvá. Striktne dodržiavajú pravidlá a v práci sú velmi kompetitívni. Majú vysoko vybavené zdravotné zariadenia, avšak dostať sa k špecialistovi nie je jednoduché. Väčšinu zdravotných problémov riešia s Paracetamolom a “vyležaním”.

Neoslavuju meniny, Namiesto Vianoc oslavuju Sinterklaas (6.12.), obed nieje hlavne jedlo dna, ludia respektuju vladu a veria ze sa snazi robit pre nich to najlepsie

Kultúrne rozdiely, hádam najviac čo sa týka stravovacích návykov (sendviče na obed -haha). Inak by som Holanďanov ohodnotila ako priateľský národ s flexibilitou komunikovať anglicky od malých detí až po 80r.dôchodcov, čo bola nesmierna výhoda v dorozumievaní. Mimo pracovného života som stretla veľmi dobrých a dúfam ze možno aj životných priateľov.

V práci sú Holanďania veľmi kompetitívni. Sú veľmi progresívni čo sa týka udržateľnosti a ekologickom podnikania, máme sa od nich toho veľa čo učiť. Celkovo sú to veľmi príjemní ľudia s perfektnou angličtinou :)

Ludia su menej upätí, neboja sa vyjadrit svoj nazor a prezentujú ho aj v pracovnom kolektíve. Komunikacia v atelieri mala azda atribut beztriednej spolocnosti. Jednanie s ludmi je viac prijimajuce ako odmietajuce, teda aspon v intenciach zachovania si dekora. Nebda sa tak na uroven vzdelania. Zamestnavatel je viac zvedavy na realne schopnosti zamestnanca ci stazistu.

Ľudia v Holandsku sú otvorenejší, väčšina z nich ovláda bezproblémovo komunikovať v anglickom jazyku (vrátane starších ľudí). Väčšinou sa všade prepravujú na bicykli. Ľudia tam sú veľmi milí a nápomocní. 

Rozdiel bol vo vyššej životnej úrovni, čo sa odzrkadlilo aj na vyšších cenách v Holandsku. Architektúra bola tiež rozdielna. Domy a budovy boli stavané z tehál. Zaujímavosťou je, že Holanďania nepoužívajú závesy. Napriek tomu, že som vedela, že v Holandsku sú bicykle obľúbeným dopravným prostriedkom tak najväčším kultúrnym šokom pre mňa bolo zistenie, že naozaj všetci ich využívajú a to pri akomkoľvek počasí a v akomkoľvek oblečení. Bicyklová infraštruktúra je naozaj veľmi dobre vybudovaná a všade je možné sa ním dostať.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Veľkým problémom je ubytovanie, takže určite by som im odporučila hľadať si ho v dostatočnom predstihu. Lekárne neposkytujú také množstvo voľne predajných liekov ako na Slovensku, takže je dobré prísť do krajiny so vlastnou zásobou pre každý prípad.

Život v Amsterdame je celkovo veľmi finančne náročný. Najviac sa dá ušetriť prepravovaním sa na bicykli - využila som požičovňu Swapfiets (zľava pre študentov).

Zadovážiť si čo najskôr bicykle a veľa jazdiť. Športu zdar.

Zvážiť, či majú dostatočnú finančnú rezervu, pretože Amsterdam je mimoriadne drahé mesto, najmä čo sa týka ubytovania. Taktiež byť mimoriadne opatrný, keďže je to multikultúrne mesto, nachádza sa tam aj veľa podvodníkov, a poznám osobne ľudí, ktorí boli okradnutí.

Obehať bicyklom čo najviac, fantastická cyklo infraštruktúra. Ale dobre si zamykať bicykel.

V Delfte je veľký problém s ubytovaním, treba ho riešil minimálne dva mesiace dopredu. Ideálne je, ak prijímacia inštitúcia zabezpečí ubytovanie cez DUWO, lebo je lacnejšie a väčšinou bližšiu k univerzite (DUWO je organizácia poskytujúca študentské ubytovanie). Ak si predsa len zháňate ubytovanie sami, jednoduchšie je niečo nájsť v neďalekom Rotterdame.

Oplatí sa zaobstarať si Personal OV-chipkaart. Na stránke ns.nl sa dá k tomu dokúpiť sezónny lístok, napríklad Dal Voordeel, mimo špičky sa tak dá cestovať vlakom so 40% zľavou. Ak má niekto záujem navštevovať múzeá, tak sa oplatí Museum Pass.

Hľadanie ubytovania je veľmi náročné a mne sa nepodarilo nájsť bývanie keď som ešte bol na Slovensku. Treba dávať pozor na podvodníkov, mnohí moji známi prišli o stovky eur. Odporučil by som osloviť miestnu farnosť (COS Church of our Saviour) kde sa v nedeľu stretáva niekoľko stoviek cudzincov a miestnych na omši a v oznamoch vyhlasujú, okrem iného, potreby ľudí. Ja som si vďaka ním našiel bývanie, v ktorom som vydržal celý rok.

Často prší. A neoplatí sa cestovať MHD načierno.

Aby si zaobstarali bicykel, verejná doprava je v Haagu dráha a bicyklom je to rýchlejšie.

V potravinách Albert Heijn som si založila zákaznícku kartu a každý týždeň majú zľavy na iné produkty

Zalozit si bankovy ucet (neakceptuju VISA karty vo vacsine obchodov), zacat riesit BSN cislo dopredu a naucit sa poiadne bicyklovat

Zlava na cestovanie vlakom, treba si vybavit karticku na meno (nie anonymnu) a zvolit si balik ktory vam vyhovuje viac (cestovanie zadarmo cez vikend/tyzden)

Vybaviť si ubytovanie čím skôr (najneskôr 3 mesiace pred príchodom) a nespoliehať sa na dostanie intráku.

Vybavenie si Personal OV chipkaart (žltá karta) na vlaky a MHD, s ktorou máš 40% zľavu pre seba a ďalšiu osobu na vlak.

Mesto Utrecht je nádherné, plné mladých ludí, plné krásnych miest a hlavne v centre Holandska, takže je velmi jednoduche precestovat celu krajinu, v kratkom case.

Mesto bolo menšie, ale o to rýchlejšie som sa v ňom cítila ako doma. Parky boli nádherné, celková atmosféra bola veľmi príjemná. Jednoznačne odporúčam ochutnať FrenchTaco, ktoré robia hneď vedľa hlavnej vlakovej stanice!

OV chipcard (doprava)

Využiť skvelé možnosti, ktoré mestečko Venlo ponúka aj so skvelou aplikáciou CheckVenlo (https://www.checkvenlo.nl), kde nájdete všetky potrebné infošky, čo sa kde deje, kde sa čo nachádza - ozaj veľmi praktické :-)

Aplikácia CheckVenlo, ďalej rôzne skupinové zľavy na cestovanie mestskými vlakmi v Holandsku, kde sa dalo pri viac než 4 osobách ušetriť aj viac než 40% z ceny lístka. Je možné si zaobstarať zľavovú kartu na vlak, ktorá Vám umožňuje tú 40% zľavu, avšak iba mimo špičky. Viac informácií na stránkach holandskej železničnej dopravy nájdete tu --> http://www.ns.nl/en

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje