Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Grécko

Základné info:

Hlavné mesto: Atény
Politický systém: parlamentná republika s predsedom vlády (premiérom), ktorý má najvyššiu politickú moc, a hlavou štátu - prezidentom, ktorý plní predovšetkým reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 10,7 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: gréčtina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 166
Požiarnici: 199
Polícia: 100

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Hlavné námestie 4, 811 01 Bratislava
Tel:. +421 2 54434143
Email: embassy@greece.sk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, Atény
Tel:. +30 2106771980 , +30 2106771870
Email: emb.athens@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/ateny

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Gréci sú príkladom rodinného spolužitia, kde niekoľko generácii žije spoločne a často sa stretávajú pri rodinných oslavách. Rešpekt a úcta k starším, tradičné rodinné hodnoty určujú spôsob ako Gréci trávia voľný čas. Možno práve preto turisti milujú rodinné hotely v Grécku, ich príjemnú atmosféru a pohostinnosť Grékov, ktorá sa podľa turistov nedá porovnať s nijakou inou krajinou.  Ak sa vyskytne nejaký problém, rieši ho celá rodina, vrátane starých rodičov a strýkov.

Ikaria je oblasť Grécka, kde ľudia žijú najzdravšie a najdlhšie. Gréci sú hrdí na svoju históriu a kultúru. Grécko je často označované ako kolíska európskej civilizácie. Prvé olympijské hry sa konali v Aténach. Starovekí Gréci položili základy divadla a filozofie. V súčasnej dobe sa dôležitá časť súkromného a pracovného života odohráva pri káve.

Iné národy vnímajú Grékov ako veľmi hlučných a komunikatívnych. Vždy majú nejakú tému, o ktorej sú schopní baviť sa aj hodiny. Avšak najobľúbenejšou témou a činnosťou je jedlo a pitie ich obľúbeného nápoja  frappé.

Úcta, rešpekt a flexibilita sú 3 kľúčové hodnoty gréckej biznis kultúry. Status súvisí s vekom a dosiahnutou pozíciou v rámci hierarchie. To sa prejavuje aj pri pracovných stretnutiach alebo rokovaniach, ktoré zvyčajne vedú vyššie postavení manažéri. Ústne dohody majú rovnakú váhu ako písomné zmluvy.

Aj Gréci uprednostňujú osobný kontakt a telefonický rozhovor pred neosobnou emailovou komunikáciou. Mailová komunikácia nie je vhodným spôsobom na riešenie urgentných situácii. Small talk patrí k úvodu obchodného stretnutia, či úvodného kontaktu s novými kolegami.  Hoci sa môže iným kultúram zdať, že Gréci sú nesystematickí, oni dianie vnímajú ako flexibilnú pracovnú atmosféru, počas ktorej sa kladú otázky a hľadajú odpovede. „Aúpio“, v preklade zajtra je ich najobľúbenejšia odpoveď na mnohé urgentné otázky a problémy.

Emotívna diskusia a skákanie do reči nie je prejavom nezdvorilého správania sa. Práve naopak je prejavom záujmu a zapojenia sa do diskusie.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Grécka:
  • Gréci očakávajú od svojich kolegov a obchodných partnerov flexibilitu.
  • Pri pracovných situáciách je dôležité byť pripravený na mnohé náhle zmeny a úpravy.
  • Dochvíľnosť sa očakáva, ale v praxi nie je problém, ak sa stretnutie nekoná načas. Čas má slúžiť človeku, nie človek času.
  • Úprimný záujem o kolegu je začiatkom na budovanie profesionálnych a efektívnych pracovných kontaktov.
  • Gréci sú najvýkonnejší o päť minút dvanásť. To, čo je stres pre kultúry, ktoré všetko plánujú, je priestorom pre nové riešenia v prípade Grékov.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Najväčší rozdiel je v podnebí a to ovplyvňuje celý život a správanie ľudí. Gréci zvyknú veľmi často komunikovať nahlas niekedy si človek pripadá ako počas hádky. Hlasná komunikácie je bežná skoro všade od obchodu až po reštauráciu. Ľudia sa rozprávajú aj na 15 metrov a to sa bez zvýšenia hlasu nezaobíde. Gréci sú lenivsí vo všeobecnosti. Zapríčińuje to veľa faktorov ako nerovnomerné rozmiestnenie obyvateľstva a nižšia životná úroveň na vidieku hlavne. Grécki obľubujú jedlo a hodovanie s drinkami. Grécka kuchyňa je originálna to sa môžete tešiť na gurmánske zážitky. Kuchyňa je aj veľmi zdravá pretože grécke kombinácie v šalátoch sú jedinečné. Toto ovplyvńuje aj voľný čas spojený s reštauráciami a prechádzaním...

Počas práce som postrehla najväčší rozdiel asi v tom, ze práca tu nie je veľmi dobre organizovaná. Chýba tu nejaký systém, väčšinou sa rieši všetko ""za pochodu"". Na druhej strane vsetci posobia velmi spokojne a stres alebo zla nalada tu vobec neexistuje. Vsetci pracuju ako jeden tim, pomahaju si. Komunikacia medzi pracovnikmi a studentmi je velmi priatelska, oslovuju sa iba krstnym menom, nie je tu citit nejaka nadradenost alebo nieco podobne. Mimo pracovneho zivota som najvacsie rozdiely spozorovala hlavne v povahe Grekov. Greci su podla mna najpriatelskejsi narod aky som stretla. Su velmi komunikativni, otvoreni a sebaisti. Taktiez su velmi napomocni, netreba ani prosit o pomoc, sami sa vam prihovoria a pomozu, ked sa im co i len zda, ze by ste to potrebovali. Su velmi pohostinní, nadviazat komunikaciu alebo priatelstvo s Grekmi je az neuveritelne jednoduche. 

Nedochvílnost u každého (pravidelné meškanie 30 a viac minút na vyučovanie), milí veselí priatelskí ľudia, avšak dosť hluční a výbušní, angličtina samozrejmosťou aj v malých pekárniach, fajčenie dovolené kdekoľvek (na chodbách školy, dokonca vodič mhd), obmedzený prístup polície do areálu univerzitného kampusu (presadzujú myšlienku volnosti študentov), poobedný oddych pri jednej káve 1-3 hodiny.

Zvyky - Gréci sú ojedinelý národ v tom, že naozaj vedia, aké to je užívať si život každý deň, nielen prežívať, ale žiť, a to naplno, nech sa deje čo chce. Voľný čas - počas môjho štúdia na AUTH, ktoré bolo skvele zorganizované, som mala veľa voľného času, ktorý som využila na spoznávanie krajiny, kultúry, ale aj na oddych na prekrásnych plážach či v príjemných kaviarňach, kde som strávila popravde väčšinu pobytu. Keď som sa vrátila do Solúna druhý krát, za účelom písania dizertačky, bola som ohromená tým, čo všetko ponúka knižnica AUTH a akí nápomocní sú jej pracovníci a vyučujúci na Právnickej fakulte.

Hromadná doprava v Patrase je katastrofa, autobusy nikdy nedodržiavajú cestovné poriadky a pokojne aj hodinu môžete čakať na svoj spoj, ale to je asi jediný negatívny rozdiel. Inak je tu všetko úplne skvelé.

Zložitý, ale zaujímavý jazyk, každý večer okolo 20:00 sa mesto “prebudilo”, v baroch sa pilo a tancovalo vo veľkom. Na môj vkus až prehnane spomalený životný štýl :D na všetko majú čas a ,,stretneme sa v piatok,, je v skutočnosti 0,5% pravdepodobnosť. Celkovo, greci zacinaju pracovat najskor o 10,00 a pracuju dlho, maju posunuty obed aj veceru. 

Počas pracovného života som postrehla značné rozdiely. Myslím si, že Slováci sú v porovnaní s Grékmi oveľa pracovitejší a viac sa snažia. Keď pre mňa bolo niečo naozaj nepochopiteľné ako to môže tak na fakulte fungovať, môj šéf iba na mňa pozeral a nechápal ako mi to môže prísť čudné. Pre nich veci ktoré sú pre nás normálne a považujeme ich za dôležité, sú veci nad ktorými sa absolútne nepozastavujú čo ma niekedy privádzalo do zúfalsta :D Všetko odkladajú na zajtra a uprednostňujú najkôr zábavu a potom prácu. Ak mesiac dopredu vedia že deadline pre odovzdanie nejakej práce je 31.1. tak začnú na tom pracovať deň pred deadlinom. Toto je jedna z najpodstatnejších vecí prečo som si stáž nepredĺžila lebo by som si nikdy nevedela zvyknúť na takýto systém práce= žiaden systém. Som zorganizovaný človek, ktorý má rád poriadok a určitý systém práce. A ak by som aj navrhla aby sme pracovali inak, môj šéf by nikdy nič nezmenil. Mimo pracovného života som postrehla to, že Gréci si oveľa viac užívajú život ako my, viac času trávia vonku s priateľmi, rodinou. Takmer každý deň počas leta a jesene som v meste videla plné ulice ľudí, plné reštaurácie, bary atď. Aj keď je vonku 7 stupňov ľudia sedia na terasách či už je Január alebo Február. Pričom u nás takéto niečo vidieť je zriedkavé. My sa po práci ponáhľame domov a to je všetko.

Gréci sú ojedinelý národ v tom, že naozaj vedia, aké to je užívať si život každý deň, nielen prežívať, ale žiť, a to naplno, nech sa deje čo chce. Voľný čas - počas môjho štúdia na AUTH, ktoré bolo skvele zorganizované, som mala veľa voľného času, ktorý som využila na spoznávanie krajiny, kultúry, ale aj na oddych na prekrásnych plážach či v príjemných kaviarňach, kde som strávila popravde väčšinu pobytu. Keď som sa vrátila do Solúna druhý krát, za účelom písania dizertačky, bola som ohromená tým, čo všetko ponúka knižnica AUTH a akí nápomocní sú jej pracovníci a vyučujúci na Právnickej fakulte.

Gréci obľubujú jedlo a hodovanie s drinkami. Grécka kuchyňa je originálna to sa môžte tešiť na gurmánske zážitky. Kuchyńa je aj veľmi zdravá pretože grécke kombinácie v šalátoch sú jedinečné. Toto ovplyvńuje aj voľný čas spojený s reštauráciami a prechádzaním... Ľudia sú tam milší, príjemný a otvorený. Na druhú stranu je tam neorganizovanosť, nelogickosť vo veľa veciach a  pomalší životný štýl.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Určite by si mali vyhradiť čas na kultúrne pamiatky, ktoré sú v Aténach nádherné a zaujímavé, taktiež by sa mali pripraviť na grécky spôsob života, čo znamená, že všetko má čas :D

Dat Atenam sancu a spoznat ich blizsie, aj ked sa na prvy pohlad nejavia ako mesto snov :-)

Príďte aspoň dvaja a rátajte s vyššími výdavkami, pretože Atény sú drahé mesto

Bud trpezlivý, Ateny su vzdy upchate, v kazdom dopravnom prostriedku je vela ludi, na jedlo sa tazko zvyka, nos so sebou vodu. S ESN kartou alebo len pasom som mala vstup na skoro vsetky kulturne pamiatky zadarmo!

Heraklion je hlavne mesto Krety, no nie vsak najkrajsie. Najlepsie je nemat velke ocakavania. MHD je zabezpecena autobusmi, moznost predpaltit si studentsky mesacny listok (cca. 40 eur) alebo jedna cesta 0.60 eur/student. Vacsina studentov byva spolocne v prenajatych bytoch v blizkosti centra. Urcite odporucam nakontaktovat sa na ESN v Heraklione a stretavat sa s erasmus studentmi.

Neponáhľajte sa, nebojte sa, že dokumenty meškajú. Buďte otvorení, problémy sa snažte riešiť hneď. Netlačte na učiteľov, ak sa vám nejaký učiteľ neozve, musíte počkať cca mesiac, ak v takom obdobie učiteľ neodpoveda, kontaktujte vedúceho profesora katedry. Nenechajte si ujsť exkurzie a študentské stretnutia, nehanbite sa.

Ioanina je skvelé, útulné mestečko. Ak stážisti majú radi rodinnú a pokojnú atmosféru mesta Ioannina je určite to pravé. Taktiež ceny sú tu nižšie ako napr. v hlavných mestách. Takmer všetci Erasmus študenti bývame na jednom internáte a máme takto spolu kopec zábavy :)

Rozhodne sa zúčastňujte spoločných akcií a nebojte sa komunikovať v angličtine. Aj ten kto sa v jazyku cíti slabší, tak sa to po chvíli poddá a nájde si tu kopec kamarátov, či už iných erazmákov, alebo miestnych.

Študenti majú zľavy v múzeách, galériách a podobných inštitúciách zaručene a s ESN kartou sú mnohé zľavy aj v rôznych vybraných reštauráciách (zatiaľ som nevyužil a ani neviem kde presne) alebo na letenky cez Ryanair.

Jedno z najlepších miest na Erasmus+. Odporúčam letný semester alebo najlepšie celý akademický rok (podľa možností a kritérií mobility). Patras je veľké ako Košice ale má ráz malého mesta, kde sa najde všetko od histórie až po nočný život. Odporúčam sa pripraviť aj na zimu a zobrať veľa vecí na turistiku a výlety do okolitých hôr, ktoré od Decembra do Februára sú pokryté snehom !! Samozrejme ostatné mesiace sú stvorené na pláž. V patrase majú študenti (ak to nezmenia) v jedálni jedlo zadarmo, čo poteší výdavky a žalúdok. Ak Vám nevadí "intrákovský" život, tak internát je super voľby v Patrase (cena / zážitky a spoločnosť / super poloha v meste). My sme využívali požičiavanie auta na výlety po Grécku (Avance rent car pri stanici, 20 eur deň) diaľnice sú TOP v Grécku. V poslednom rade na objavovanie antickýcha kultúrnych pamiatok je jeden Erasmus málo takže sa nebudete chcieť vrátiť...

ESN karta sa využíva ťažšie v Grécku, ale plne ju nahrádza na cestovanie grécka študentská karta. The Mart je veľko-sklad a so študentskou gréckou kartou sú 15-25% zľavy na nákup. Požičovńa aut v meste je veľmi výhodná po každom požičaní individuálne vedia urobiť cenu s malou 5% zľavov na požičanie... Grécka študentská karta platí zľava všade od cestovania a ž po pamiatky čo sú do 25 rokov zadarmo (stačí predložiť SVK ID ("občianku")). Viem že jedna pizzeria ponúka pri objednaní jednu pizzu zadarmo tak zaplatíte 6 EUR za 2 (neviem meno, efood app...)

Oplatí sa navštíviť Elafonisi beach, Balos lagoon, Preveli beach, Falasarna beach, Seitan Limani beach. Na univerzite sú takmer všetky kurzy len v gréčtine.

Byvat ci najblizsie k centru lebo doprava je katastrofalna. A prejst chalkidiki a navstivit meteoru.

Studentska zlava pre greckeho studenta. Okrem cestovania ktore je lacnejsie su zadarmo vstupy do pamiatok.

Odporúčanie - dať si naozaj pozor na výber ubytovania a realitnej agentúry, ktorá ubytovanie sprostredkúva. Mnohí Erasmáci mali problémy s bytom, s privysokým nájmom a aj s nezodpovedajúcim prístupom či už majiteľov alebo realitných agentúr. A v Grécku sa vždy všetko rieši o to ťažšie, že "každý má čas." Tip- uži si čas v tejto krajine najviac ako sa dá, so všetkým, čo ponúka, budeš ešte dlho spomínať a žiť z tých krásnych momentov.

Najviac zliav mi poskytol študentský preukaz z AUTH, tzv. Erasmus ID. Niektoré zľavy sú len pre gréckych študentov, avšak s týmto preukazom sa dalo vybaviť naozaj množstvo zliav. Napr. polovičná cena na lístky na loď na ostrovy, ktoré sú inak drahšie ako letenka zo Slovenska. Taktiež v múzeách a galériách, kde slovenský ISIC neakceptovali.

Solún je študentské mesto v pravom slova zmysle. Nočný život začína o polnoci do neskorých (resp. skorých) ranných hodín. V rámci univerzity (Aristotle Uni of Thessaloniki) je veľmi nápomocná skupinka študentov (ESN), ktorí ogranizujú rôzne výlety pre erasmákov, pomôžu a odpovedia na akékoľvek prípadné otázky. Treba si však dávať pozor na pouličných zlodejov, veľa sa ich pohybuje v centre mesta i v mhd. Lepšie je ísť na letný semester a užiť si teplé mesiace. Jednoducho a lacno sa dá prenajať auto a spoznať okolité mestá a polostrovy (najznámejšie Chalkidiki). Treba byť obozretný pri vyberaní ubytovania, niektorí študenti sa stretli s podvodníkmi. Väčšina prenajíma byty "na čierno" a budú vyžadovať platbu nájmu v hotovosti, preto je dobré spísať si jednoduchú zmluvu a vyžadovať podpis ako potvrdenie prevzatia každej splátky nájmu, aby ste sa vyhli možným problémom.

Na všetky turistické atrakcie v meste sa dá využiť študentská zľava (treba sa však preukázať iným dokladom ako ISIC, ten akoby neberú vážne). Na verejnú dopravu sa taktiež vzťahujú študentské zľavy a ľahko sa dá dostať i do okolitých krajín a miest ako Istanbul, Turecko, Sofia, Plovdiv, Bulharsko a pod.

Nájsť si ubytovanie s wifi, pretože inak sa za internet nedopláca.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje