Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Francúzsko

Základné info:

Hlavné mesto: Paríž
Politický systém: poloprezidentská republika s predsedom vlády – premiérom, ktorého vymenúva prezident. Prezident je priamo volenou hlavou štátu.
Počet obyvateľov: 67 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: francúzština

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ:
112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 15
Požiarnici: 18
Polícia: 17

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Hlavné námestie 7, P.O.BOX 152, 810 00 Bratislava
Tel:. +421 2 59347111
Email: diplo@france.sk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: 125 rue du Ranelagh, Paris
Tel:. +33 171937333
Email: emb.paris@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/pariz

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Francúzsko je najväčšou krajinou EU. Jej národným symbolom je galský kohút. Francúzi sú hrdí na svoju históriu a predovšetkým jazyk, ktorý v minulosti využívali diplomati a vyššie vrstvy. V súčasnej dobe sa Francúzsko snaží o podporu francúzskeho jazyka v členských krajinách EÚ a môže sa hrdiť najväčším počtom Nobelových cien za literatúru.

Francúzi si nevedia svoj deň predstaviť bez čerstvého pečiva a syra. Vo Francúzsku sa vyrába viac ako 350 rôznych druhov syra.  Každý Francúz za rok skonzumuje priemerne až 500 slimákov. Okrem slimákov nájdete na francúzskych tanieroch aj také „lahôdky“ ako žabacie stehienka či konské mäso. Francúzsko je jedným z najväčších producentov vína na svete. Krajina je hrdá na svojich 17 vínnych regiónov. Najznámejšie sú: Bordeaux, Burgundy, Champagne, Loire a Provence. Cyklistická súťaž „Tour de France“ má svoje počiatky v roku 1903. Život Francúzov sa točí okolo dobrého jedla, vína, stretnutí s priateľmi a stoického prijatia životných udalostí vyjadrením „C’est la vie!“

Francúzska biznis kultúra patrí medzi formálne kultúry. Preto aj oslovovanie kolegov je spojené s výrazmi Monsieur a Madame. Pri písomnom prejave sa Francúzi snažia byť čo najzdvorilejší a dodržiavajú to aj v anglickom jazyku. Pracovné stretnutia sú vopred naplánované a mali by sa odohrávať v súlade s vopred naplánovaným programom. Väčšinou sa však stáva, že účastníci stretnutia odbočia od témy a diskusia sa predĺži. Francúzi sú hrdí na svoj názor, spôsob ako ho dokážu vyjadriť, a v takom prípade nie je pre nich čas dôležitý. Pri mnohých príležitostiach cítia potrebu vyjadriť svoj názor aj verejne, štrajkom. Nie je niečím výnimočným ak štrajk trvá aj niekoľko dní, aby príslušná profesijná skupina dosiahla svoj cieľ.

Aj vo Francúzsku sa priateľské a obchodné vzťahy budujú pri jedle a víne. V dôsledku toho sa pracovné hodiny v mnohých kanceláriách často pretiahnu, čo je nepochopiteľné pre kolegov z kultúr, ktoré si pracujú plánujú tak, aby skončili načas.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Francúzska:
  • Pri prvom stretnutí s novými kolegami je vhodné skôr formálne predstavenie.
  • Francúzi očakávajú od svojich kolegov zdvorilý písomný prejav a komunikáciu, čo znamená začať a ukončiť emaily rozsiahlymi zdvorilostnými frázami.
  • Pracovné stretnutia sú priestorom pre diskusiu návrhov a odporúčaní. Každý má právo vyjadriť svoj názor a spôsob komunikácie a ústneho prejavu sa často spája s kvalitou vzdelania.
  • Líder očakáva od členov svojho tímu rešpektovanie pravidiel a pokynov.
  • Francúzi sa dôsledne pripravujú na zmeny, a preto je potrebné návrh zmien detailne predstaviť a zdôvodniť.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Komunikácia - viac otvorená, spoločné jedenie (veľké večere a obedy), jogurt je bežný dezert po obede, voľný čas sa trávi pomerne aktívne

lepšia/príjemnejšia komunikácia v službách, iné stravovacie zvyklosti (neskoršie, dlhšie a výdatnejšie večere)

Vo všeobecnosti si myslím, že Francúzi sú na rozdiel od Slovákov otvorenejší národ. Aj predavačky v obchode sa na Vás usmievajú. Sú úctiví a vždy ochotní pomôcť. Za veľmi dôležité pokladajú stolovanie, kedy sa celá rodina zíde a obeduje či večeria aj dve hodiny. Čo je trošku horšou stránkou krajiny je ich byrokracia, ale všetko sa dá s troškou trpezlivosti vybaviť. Gastronómia je na vysokej úrovni. Ich cibuľovú polievku (soup d’onion) musíte vyskúšať. So zlým jedlom som sa asi nestretla. A víno? Zaručene každé víno nad 3€ je balzam pre jazyk. Francúzsky sú vždy elegantné a nikdy nie prehnane vyobliekané. France je moja srdcovka.

Ľudia na juhu Francúzska sú veľmi milí. Stále keď sme potrebovali pomoc tak nám radi pomohli. Niekedy len tak na ulici keď sme stáli, tak sa k nám domáci ozvali či nepotrebujeme s niečím pomôcť bez toho, aby sme sa na niečo pýtali. V meste nie je problém sa dorozumieť anglicky aj francúzsky. Čo sa týka zvykov, Francúzi sú veľmi hrdý národ. Veľmi radi oslavujú sviatky. Vianočná atmosféra však nemá také čaro na juhu Francúzska ako na Slovenku, keďže je tam aj v decembri pomerne teplo, ale aj oni vedia urobiť veľmi pekné trhy, ktoré sa oplatí vidieť. Každý týždeň organizujú v meste, respektíve v parkoch rôzne podujatia, trhy. V centre mesta je námestie na ktorom sa vždy dopoludní konajú trhy s ovocím, zeleninou a miestnymi výrobkami. Je to mesto turizmu, fontán a úzkych uličiek plných ľudí. Oproti Marseille ide o útulnejšie a naozaj bezpečné mesto, ktoré si zachováva svoju históriu a tradície. Gastronómia je typická francúzska - veľmi veľa zeleniny, šalátov, bulgur, mäsa, palacinky a hlavne rýb. Keďže mesto sa nachádza neďaleko pobrežia, takmer každá jedna reštaurácia má široký výber rybacích špecialít, hlavne mušlí a kreviet.

Mám pocit, že Francúzi sú oveľa viac otvorení a priateľskejší, dokážu neskutočne dlho debatovať na rôzne témy, majú veľmi dobrý prehľad o geopolitike, predovšetkým o krajinách v Afrike, vyučovanie trvá častokrát o dosť dlhšie než u nás, prestávka na obed je naozaj priestorom na rozprávanie s priateľmi a kolegami. Dokážu veľmi oceniť, keď sa niekto snaží rozprávať po francúzsky aj keď mu to nejde úplne na 100%.

Komunikatívnejší ľudia, spoločenskejší ľudia, viac nápomocní, radi pomôžu, priateľskejší,. Tým, že tam je miešanina všetkých národov svete, dozviete sa veľa o mnohých kultúrach, ako je to v každej krajine iné - politika, zvyky. Taktiež zhodíte predsudky voči niečomu nepoznanému. Pracovníci v školských inštitúciach sú priateľský a veľmi nápomocní, starajú sa o Vás a vždy Vám radi odpovedia na otázky. Čo sa týka voľného času, je tam množstvo aktivít, či už školských alebo mimoškolských. Je už na Vás, čo si vyberiete.

Počas pracovného života je samozrejme rozdiel v jazyku, veľmi sa tu oddeľuje pracovný život od súkromného a pracuje sa tu veľmi veľa, ľudia su zaneprázdnený a žiju prácou. Mimo pracovného života je toho veľmi veľa na rozpísanie, ale páči sa mi multikulturalizmus a určitá otvorenosť, aj keď francúzi sú svojím spôsobom konzervatívny.

Možno uvoľnenejší kolektív, rodinná atmosféra. Mimo práce asi povestná francúzska byrokracia, ktorá vie byť vyčerpávajúca a vo všeobecnosti čudné otváracie hodiny podnikov akéhokoľvek typu.

Vo všeobecnosti sú Slovenky a Slováci považovaní za priateľských a otvorených. Miera priateľskosti a otvorenosti zo strany väčšej časti diplomatiek a diplomatov z krajín Latinskej Ameriky bola pre mňa spočiatku šokujúca. V pozítivnom slova zmysle som bol očarený tým ako ľahko možno nadviazať priateľstvá a upevňovať vzťahy s predstaviteľmi ostatných členských krajín UNESCO. V súvislosti s mimo pracovnými životom som bol milo prekvapený, že elementárna slušnosť v podobe pozdravu (Bonjour :) pri vstupe do novéhu objektu má zásadný vplyv na kvalitu služby poskytovanej zo strany predajcu. Samozrejme ide o jeden z mnohých príkladov. Avšak ďalší z kultúrnych rozdielov, ktorý ma do určitej miery šokoval sa týka vysokej úrovne konkurenčného prostredia na francúzskom pracovnom trhu. Aj toto je jeden z dôvodov, kvôli ktorým občania FR študujú do 30 rokov s cieľom zabezpečiť si čo najsľubnejšiu budúcnosť.

Počas práce som si nevšimol viac menej žiadne kultúrne rozdiely, skôr mimo pracovného života som si všimol že francúzi sú schopní si život oveľa viac užívať než slováci, či už to je doprianím si dobrého jedla alebo nočného života aj počas pracovného týždňa.

Neskorší čas obeda, v prípade všeobecného pracovného života vo FR neskorší začiatok pracovnej doby aj jej koniec. Mimo pracovného života - mierne odlišná francúzska mentalita, multikultúrne prostredie

Ľudia sú veľmi milí, nešetria výrazmi "prosím, nemaj obavy, to je od teba milé, či ďakujem." Majú pozitívny prístup k pacientom, ak vznikol problém vedeli to racionálne riešiť bez kriku, či zlosti. To sa mi najviac páčilo

Najmä mladí Francúzi sú dosť uzavretí voči cudzincom; počas prednášok v škole píšu poznámky výlučne na notebookoch, písať si poznámky ručne bolo naozaj nevídané. Ako študenti sú oveľa viac dôslední (bolo to vidieť najmä v knižniciach ktoré boli plné študentov, ktorí sa učili na skúšky).

Myslím si, že v Bratislave je pre cudzinca jednoduchšie nájsť si prácu v anglickom jazyku aj ak ide o diverzitu ako takú je u nás veľa medzinárodných firiem. V Paríži tiež, ale tam viac medzinárodné prostredie tvoria turisti, keďže v takmer všetkých prípadoch sa vyžaduje lokálny jazyk na veľmi dobrej úrovni. Kultúrneho šoku by som sa nebála, sú patrioti, ale nestretla som sa s neakceptáciou alebo odmietnutím. Na Slovensku sme tiež niekedy viac uzatvorení pokiaľ sme už veľa neprecestovali a tak isto sa mi to zdalo vo Francúzsku.

Dokážu veľmi oceniť, keď sa niekto snaží rozprávať po francúzsky aj keď mu to nejde úplne na 100%.

Vo Francúzsku bolo viacero študentských organizácií a kultúrnych podujatí. Pri lúčení je zdvorilé popriať druhej osobe pekný deň - aj v obchode. Aj keď je angličtina rozšírená, Francúzi takmer vždy preferujú komunikovať po francúzsky. Obchody sú v nedeľu zatvorené. Niektoré reštaurácie a kaviarne zatvárajú oveľa skôr ako na Slovensku.

Ľudia vyzerajú byť šťastnejší, no zároveň viac uzavretí. Celkovo sa viac usmievajú a nesťažujú sa tak veľmi. Všimol som si ale že kamaráti sa veľmi nezdravia, keď sa stretnú vonku. To sa ale možno stáva len nám, cudzincom.

Francúzi ťa pobozkajú na líce dva krát ako pozdrav. Musíš vždy byť pripravený na small talk. To je veľmi dôležite hovoriť bonjours a bonné journée, au revoir, tým môžeš úplné zmeniť náladu niekoho.

 

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Odporúčam veľmi veľa cestovať po Azurovom pobreží. Za jeden semester sa toho dá fakt veľa stihnúť. Keďže vzdialenosti medzi mestami nie sú až také veľké, odporúčam počas predĺženého víkendu navštíviť viacero miest. Cestovanie nie je drahé. Na dlhšie vzdialenosti je dobré využívať autobusové spojenia prostredníctvom spoločnosti Flixbus a Ouibus. V prípade vlakového spojenia pre študentov sa dá na železničnej stanici v Marseille vybaviť kartička s určitou zľavou na vlakové spojenia - asi okolo 20-30 € na rok s tým, že študent na vybrané spoje má nárok na 15-50 % zľavu. Druhým variantom je spoločnosť Ouigo - rýchlovlaky, niečo na spôsob TGV, ale za zlomkové ceny. Pri skorom nákupe sa cena Marseille Lyon pohybuje okolo 10€ (cca 1,5 hodina), Marseille Paríž približne 20 € (cca 4 hodiny). Sieť Ouigo však neponúka všetky možné železničné trasy. Je to najrýchlejší spôsob dopravy. Na dlhšie vzdialenosti domáci ale aj zahraničný využívajú blablacar. V rámci regiónu študenti majú možnosť cestovať miestymi autobusmi. Odporúčam si vybaviť na autobusovej stanici študentskú kartu la carte-treize. Vďaka nej sa študent, respektíve občan EÚ do 25/26 rokov môže prepravovať 24 hodín len za 2€. Pre porovnanie - jedna cesta Marseille - Aix en Provence pre dospelú osobu stojí asi 7€. S kartou to sú 2 €. Po zaplatení 2 € sa vám karta "nabije na 24 hodín", čiže sa spiatočnú cestu, respektíve inú cestu v rámci regiónu najbližších 24 hodín neplatíte nič.

Čo sa týka ubytovania a služieb sú veľmi drahé. Pre študentov je najlepšie ubytovať sa na internátoch. V ich areáloch sa nachádzajú aj jedálne, ktoré sú cenovo určite dostupnejšie ako miestne reštaurácie. Aix-en- Provence je podľa Francúzov druhé najdrahšie mesto po Paríži. Francúzska vláda poskytuje aj štipendium na ubytovanie, volá sa to CAF. Je však potrebné vypísať väčšie množstvo papierov a online formulárov. Mesačne to je okolo 80€ - závisí od ubytovania.

CAF, Carte- treize - študentská karta na autobus v regióne; Ouibus, Ouigo

Cez školský rok je dobré si zohnať internáty- Belle Beille, Lakanal, St. Serge. Dá sa požiadať o Caf- príspevok na bývanie. Treba si o to požiadať hneď od začiatku príchodu. Keď som tu bola cez leto a bývala som v rodinnom dome, nedostala som príspevok. Ale každopádne je dobré sa o to apson pokúsiť.

Zažite všetko, čo sa tam dá:) Nie je to veľké mesto a je tam toho naozaj dosť, pamiatky, múzeá, nákupné centrá, turistika, výhľady,... Neustále sú tam nejaké programy a eventy pre študentov, či sú to párty, koncerty alebo prehliadky mesta a iné. Všeobecná rada pre Francúzsko je nevychádzať von po 22:00. V mestách sú bezpečné aj rizikové štvrte. Clermont-Ferrand je ale relatívne bezpečný. Je to malé mesto plné študentov.

Isic tam prakticky neexistuje. Na študentské zľavy potrebuješ buď kartu študenta, ktorú ti vydá škola. Vďaka Crous si môžeš zariadiť kartu na verejnú dopravu len za 4€ na rok, ak sa nemýlim. Ak tú kartu ešte nemáte, hodinový lístok stojí 1,60€ ale cez víkendy je MHD zadarmo. Múzeá sú pre študentov zadarmo. Ak budete cestovať mimo mesta, či busom alebo vlakom, lístky by mali byť lacnejšie ak ich kúpite vo väčšom predstihu.

Je to veľmi študentské mesto. V jednom kuse sa tam konajú rôzne študentské akcie, koncerty, prehliadky mesta, napr. cez CROUS alebo cez vašu univerzitu. Ak pôjdete neskoro večer do mesta, buďte opatrní. Všeobecne pre Fr platí, že sa neodporúča vychádzať po 22:00. Clermont-Ferrand je ale celkom bezpečné mesto plné študentov, takže tam nieje taký problém chodiť von večer. Je tam možno jedna taká pochybná štvrť.

Nezabudni doma turistické topánky, lyže, lezecký materiál alebo paraglajd.

v okolí je veľa krásnych miest na výlet, ale v meste sa dá tiež vždy niečo robiť, hneď ako sa trocha oteplí si napriek studenšiemu podnebiu človek pripadá ako na pláži v Taliansku :) život je jednoduchší ak má človek základy francúzštiny, ale keďže je tam dôležitý prístav dá sa v pohode dohovoriť aj po anglicky, francúzi sú taktiež vždy za každú srandu, takže očakávaj rôzne školské aj neškolské akcie aj počas týždňa :)

ubytovanie v meste je niekedy lacnejšie a bližšie ku škole ako na "intráku," dá sa vybaviť podpora bývania (treba si otvoriť francúzky účet v banke), ktorá hlavne pri dlhších pobytoch môže pomôcť, študentské zľavy na mestskú hromadnú dopravu keď sme si (zadarmo) vybavili kartičku od LiA - dá sa na ňu nahrať mesačník

Určite navštíviť múzeá a galérie, divadlá (vrátane nezávislých scén), tráviť voľný čas v parkoch.

V Lyone fungujú asociácie pre zahraničných študentov, ktoré poskytujú užitočné informácie, vrátane zliav: iStudent Lyon a Student Welcome Desk Lyon

Určite odporúčam pozrieť si všetky múzeá. Múzem Lugdunum obsahuje pozostatky rímskeho osídlenia a sa nachádza na kopci s názvom Fourvière vedľa baziliky Notre Dame de Fourvière, ktorá patrí medzi dominanty mesta. Rovnako zaujímavé je aj Museé des Confluences, ktoré patrí medzi najmodernejšie a najzaujímavejšie stavby. Nachádza sa na sútoku dvoch riek (Rhône, Saône), kúsok odtiaľ je jediný obchodný dom v Lyone (Confluance). Takisto odporúčam navštíviť Musée Cinéma et Miniature v starom meste (Viex Lyon) - kde je možné nájsť rôzne predmety a rekvizity z najznámejších hollywoodskych filmov. Hneď vedľa múzea robia na ulici palacinky a kúsok odtiaľ predávajú najlepšiu zmrzlinu v meste. Múzeum je kúsok od katedrály Saint Jean, ktorá je tiež jednou z najzaujímavejších stavieb mesta. Pokiaľ sa niekto chystá na dlhší pobyt, odporúčam zaobstarať si členstvo na bicykel (Vélo'v) - za pár eur sa dá vybaviť prístup k mestským bicyklom na rok v rámci celého mesta. Parc de la Tête d'Or je obrovským parkom v strede mesta, v rámci ktorého je dostupná aj bezplatná Zoo. Pre tých, ktorí majú obavu o ceny potravín, v meste sa nachádza niekoľko pobočiek Lidl a taktiež sa dá dobre nakúpiť v Auchane. Každú sobotu bývajú v meste trhy, kde je možné si za dobrú cenu nakúpiť čerstvú zeleninu, ovocie, syry, mäso, orechy a množstvo iných vecí. Lyon má veľmi dobre riešenú dopravu (električky, metro, autobusy), ale častokrát sa stáva, že kvôli rôznym štrajkom a demonštráciám je doprava obmedzená.

Zľavy ani nie, určite som využil dopravu pre študentov na mesačnej báze cez kartičku od transportnej spoločnosti TCL (na všetky druhy dopravy) a potom ešte prístup k verejným bicyklom. Na tejto stránke je možné nájsť informácie v angličtine: https://www.inflexyon.com/public-transport-lyon/ Taktiež by som obrátil na Student's welcome desk (https://www.lyoncampus.com/en/study/international-students), kde dokážu všetkým zahraničným študentom pomôcť a poradiť vo veľa veciach a usporadúvajú aj rôzne stretnutia a podujatia pre zahraničných študentov. Takmer každá univerzita má vlastný program, alebo asociáciu pre zahraničných študentov, takže o sociálny život by nemala byť núdza.

ubytovanie v Lyone sa hľadá veľmi ťažko a treba začať čo najskôr. Náklady na stravu nemusia byť vysoké ak človek varí a nakupuje v hypermarketoch ako Leclerc, Lidl a Carrefour. Ak človek zostáva na dlhšie, oplatí sa mu prepravovať na bicykli.

Mesto je krásne, historické, milé, avšak večer to tam nie je úplne bezpečné, je tam veľa tzv "gytans" (niečo ako rómovia) ktorí vedia byť veľmi nepríjemní, hlavne kvôli peniazom. Netreba po noci chodiť sám uličkami. Ale inak je to tam krásne a vo všeobecnosti bezpečné. Každú stredu a sobotu sa konajú veľmi slávne trhy, ktoré treba navštíviť. Ľudia (turisti aj miestni) sú extra milí. Autobusom sa dá dostať na pláže, avšak pozor na autobusy, treba si odfotiť cestovný poriadok priamo na zastávke, lebo sa stále mení a na internete nie sú dostupné aktuálne verzie.

Veľa googliť, v Paríži je neskutočné množstvo vyžitia, či už kultúrneho, športového alebo sociálneho. Najlepšie je vyjsť zo svojej komfort zóny a snažiť sa zoznámiť aj s "domácimi", takéto kontakty Vám môžu byť užitočné pri rôznych iných praktických situáciách. Navigo Imagine R + karta pre mladých (zľavy v kinách a rôznych obchodoch), ISIC zľavy na skoro všetky kultúrne a historické pamiatky.

Navigo Imagine R (doprava pre študentov), Carte Jeune (v spojení s kartou na dopravu-rôzne zľavy-niečo ako ISIC), študentské zľavy na monumenty, galérie, múzeá (ISIC), appka Too Good to go (jedlo, ktoré sa v obchodoch/reštauráciách/cukrárňach nepredalo je možné kúpiť s výraznou zľavou)

Ja som v Paríži absolvovala Erasmus stáž. A išla by som znova. Čo je super je, že do roka po ukončení štúdia je možné absolvovať stáž. Netreba sa báť cudzieho jazyka alebo nejakej bariéry. Vždy sa nájde či už učiteľ alebo organizácia, ktorá je vždy ochotná pomocť. A Paríž? To je sen. CAF je to príspevok pre každého študenta vo FR. Síce sa na vybavenie dlho čaká, byrokracia je vo FR oveľa zložitejšia ako na Slovensku, ale stojí to za to čakanie. Mne príspevok pokryl približne 40percent z ceny ubytovania.

Ubytovanie sa dobre hľadá cez web stránky na spolubývanie (colocation), len obvykle vyžadujú nespočetné množtvo papierov k doloženiu. V tomto sa nevdzávať. Aj ak ide o dopravu na jednej stanici mi odmietli predať mesačník ak neprinesiem potvrdenie o trvalom pobyte, na inej, plnej turistov mi kartu bez problémov predali. Na facebooku, meetupe alebo rôznych platformách sú skupiny pre medzinárodné komunity asi všetkých záujmových oblastí ak sa už niekto ocitol sám, alebo bez lokálneho buddyho.

V Paríži je výhodou, že takmer všetky múzeá, vyhliadky a turistické miesta sú pre občanov EU do 26r. dostupné zadarmo. Ak nebýva študent v centre, určite sa oplatí na cestovanie NAVIGO karta a mesačník.

Stiahnuť si do mobilu google mapu Paríža, lebo je veľmi jednoduché sa tu stratiť. Využívať Uber počas nočných hodín keď nejazdí metro. A učiť sa aj francúzsky, lebo občas je to problém bez francúzštiny. Ale samozrejme sa tu dá fungovať aj v angličtine.

Je to menšie a tiché mestečko, bola som s výberom maximálne spokojná, ak budete mať školu v centre, odporúčam si nájsť ubytovanie v centre, alebo blízko neho. Ak budete mať školu v "Campuse", od centra je to ďaleko, preto si nájdite buď internát v "Campuse" alebo počítať s tým, že budete každý deň do školy cestovať MHD. Ak budete si sami nakupovať jedlo a variť, odporúčam Vám nakúpiť si potraviny vo veľkých obchodoch. Sú mimo centra, ako napríklad Leclair, ale sú lacnejšie, než tie v meste. Ako Erasmus študent Vás budú pozývať na rôzne stretnutia pre erasmákov, určite na nich chodte, budete tam potrebovať priateľov, pretože domáci študenti budú milí, ale viac času strávite s Erasmákmi a aj sa viac s nimi budete priateliť. Taktier v "Campuse" máte kopec mimoškolských aktivít, ako napríklad veľký výber športov, tancov, na ktoré sa môžete prihlásiť, ak ste študentom školy. Je tam napríklad Box, tenis, Judo, spoločenské tance a iné....

Vo Francúzsku sa mi páčilo to, že do 26 rokov, ak ste študentom, alebo aj nie, máte zadarmo vstup na pamiatky a hrady, do múzeí: Napríklad Louvre, zámok Versailles. Čo sa týka cestovania, vlaky sú veľmi drahé. Preto odporúčam cestovanie Blablacarom, je to tam veľmi populárne, prípadne ešte autobusmi. Ak ste študentom a bývate na priváte a zdieľate byt spolu s Ďalšími študentami alebo inými osobami, môžete na tejto stránke www.caf.fr požiadať o mesačný príspevok na ubytovanie. Ak Vám to schvália, každý mesiac Vám prispejú na ubytovanie v hodnote 87 €. Taktiež si vybavte kartu ESNcard, ktorá Vám zaručí rôzne zľavy, ja som ju osobne nemala, lebo som sa o nej dozvedela neskoro. Nakoniec Vám odporúčam, ak letíte Ryanairom, (myslím že práve k letenke budete potrebovať ESN kartu, aby Vám ryanair uplatnil zľavu) ponúkajú tam zľavy pre Erasmus študentov, taktiež niekoľkopercentnú zľavu na letenku (15%) na 8 letov a batožinu zadarmo.

Dávať si pozor na informácie ohľadom internátov (tzn. Dokedy prijímajú prihlášky atď) lebo ťažko tam zohnať ubytovanie na poslednú chvíľu. Plus odporúčam vybaviť si príspevok na bývanie pre študentov (CAF).

CAF (Caisse d'Allocation Familiales), ďalej študentský preukaz ktorý poskytne škola (platí na cestovanie tram way, autobusy,... Ale aj ako zľava pri vstupe do divadla alebo kina), na návštevu kultúrnych a historických pamiatok väčšinou stačil občiansky preukaz a vrámci EÚ mali študenti vstup zadarmo.

Ak mate možnosť dostať izbu na internáte, tak to je super pretože na internáte bude viac komunikácie. Vždy choďte na všetky party o ktorých viete. Vždy komunikujte s hosťujúcou univerzitou, ak niečo ste nepochopili, tak opýtajte študentov alebo HUB.  

Chodiť na výlety a podujatia organizované ESN alebo CMI Rennes, sú lacné a stoja za to. Rennes je známe tým, že sa tam koná veľa štrajkov, preto je dôležité sledovať správy na internete, kde je vždy zverejnená trasa protestov a dopravné obmedzenia.

Na doprave v Rennes sa dá ušetriť vybavením si KorriGo Services kartičky s mesačným predplatným. Niektoré vysoké školy majú študentské organizácie, ktoré študentom každý týždeň darujú potraviny a hygienické potreby, napr. na univerzite Rennes 2 to je Epicerie gratuite. V kine Pathé sa taktiež dá vybaviť CinéPass, s ktorým môžete za menší poplatok chodiť do kina neobmedzene počas 1 mesiaca.

Rozhodne si nájsť svojho buddyho ešte pred príchodom. Všetky dokumenty mať pripravené vopred. Takisto sa informovať o dostupných službách.

Pri bývaní vo Francúzsku je možné požiadať o CAF (Caisse des Allocations) kde vrátia časť sumy z ubytovania ( záleží od výšky ubytovania)

Skús nájsť nejakých ľudí cez napr. erasmus FB stránky v Strasbourgu, kde si nájdeš na komunikáciu nejakých ľudí ešte dopredu, aby si nebol taký stratený, keď do daného mesta prijdeš, aby ti ho mohol niekto vo voľnom čase ukázať.

Na návštevu mesta je dobré využiť city pass, kde sú zľavy na rôzne pamiatky. Čo sa týka verejnej dopravy, odporúčam si zohnať cez stránky ako leboncoin.fr nejaký lacný bicykel (za 40-50 eur) a používať na prepravu ten, vyjde to lacnejšie ako hromadná doprava (tá je veľmi drahá aj pre študenta). Ako študent univerzity v Strasbourgu sa môžeš stravovať v univerzitných reštauráciach s názvom "resto U" za 3 eurá približne, čo je oproti menu v reštaurácii (10-20 eur) omnoho menej). Je dobré si nájsť kamaráta na univerzite, alebo doktoranda na nejakom inštitúte pod správou univerzity, ktorý má študentskú kartu, ak ju ty nemáš a zoberie ti obed na svoju kartu.

Odporučila by som využitie mestských bicyklov Vélô Toulouse, keďže ročné predplatné stojí iba 20€ a tento servis je dobre dostupný v celom meste a veľmi praktický.

Študenti vo Francúzsku môžu využiť príspevok vlády na bývanie, takzvaný CAF. To je možné si vybaviť v určených pobočkách a je na to potrebný oficiálny preklad rodného listu a otvorenie účtu vo Francúzskej banke. Preto odporúčam mať už tento preklad vopred pripravený. Príspevok je výrazná pomoc. Tiež je vhodné pri príchode využiť ponuky bánk pre študentov, kde pri otvorení účtu (zvyčajne September, Október) ponúkajú príspevky až do výšky 100€ (BNP Paribas, Société Générale...).

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje