Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Fínsko

Základné info:

Hlavné mesto: Helsinki
Politický systém:  Parlamentná republika. Predseda vlády (premiér) má najvyššiu výkonnú moc. Hlava štátu (president) plní najmä reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 5,5 mil
Mena: Euro (EUR)    
Úradný jazyk: fínčina, švédčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 112
Polícia: 112

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Palisády 29, 811 06 Bratislava
Tel:. +421 2 59805111
Email: sanomat.brt@formin.fi
Web: www.finlandembassy.sk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Vähäniityntie 5, Helsinki
Tel:. +358 968117810
Email: emb.helsinki@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/helsinki

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Informáciu, ktorú by mal každý vedieť o Fínsku je, že počet sáun je väčší ako počet automobilov. Oficiálnym športom je hádzanie mobilným telefónom. Aj vďaka spoločnosti Nokia je vo Fínsku viac telefónov než počet obyvateľov. Na záver ukončenia vyššieho vzdelania a pri dosiahnutí titulu PhDr. študenti dostávajú meč a cylinder. Od roku 2010 je prístup k internetu definovaný ako základné právo. To, čo je šokujúce pre mnohých cudzincov je výška dopravných pokút za porušenie predpisov, ktorá sa odvíja od ročného príjmu. 

Fíni patria ku kultúram, ktoré si vzťahy s novými kolegami a obchodnými partnermi budujú pomaly. Nepatria medzi taktilné kultúry a pri komunikáciu si udržujú svoje osobný priestor. Na verejných priestorov alebo v dopravných prostriedkov je pre mnohých cudzincov prekvapilo veľmi ticho. Veľký dôraz sa kladie na rovnocennosť mužov a žien, čo platí aj v biznis prostredí a vo vzťahu líder a členovia tímu. Pre Fínov je prirodzená, že niektoré obchodné stretnutia začínajú alebo končia v saune.

Fini patria medzi národy, ktoré podporujú nové technológie a inovácie. Sledujú svoj jasný cieľ, ale pritom využívajú diplomaciu a podporu všetkých zúčastnených strán. Pri práci ich ženie sila dokončiť projekt, aj keď musia čeliť nepredvídateľným výzvam a mnohokrát neúspechu. Túto životnú filozofiu vyjadruje slovo „sisu“.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Fínska:
  • Tempo reči je pomalšie a od svojich komunikačných partnerov očakávajú, že si ich vypočujú a nebudú ich prerušovať.
  • Fíni často pri komunikáciu využívajú momenty ticha, aby popremýšľali o návrhu alebo o riešení problému. Ticho je signálom ich aktívneho premýšľania.
  • Fíni nepotrebujú dlhý úvodný small talk.
  • V komunikácii sa očakáva priamosť, stručnosť a príliš mnoho otázok znamená, že prezentácia nebola dobre pripravená.
  • Časový manažment ráta s minútami.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Oveľa viac ľudí má dobrú angličtinu, dokonca aj dôchodcovia. Fíni sú priateľskí a usmievaví a radi pomôžu, napríklad keď človek niečo hľadá v meste, alebo vybavuje na úrade. Možno sú trochu menej otvorení než Slováci, preferujú hlavne "small talk" (to je však asi individuálne). Mladí majú lepší vzťah k športu, všeobecne som nevidel takmer žiadnych ľudí pod 18 piť na ulici alebo v bare, rôzne športové aktivity podporuje aj štát. Dospelí však zvyknú piť dosť. Tiež tam oveľa viac ľudí používa na dopravu bicykel.

Vo Finsku si ludia udrzovali svoj osobny priestor a respektovali osobny priestor druhych. Zo zvykov bola vyborna skusenost kultura saunovania, ktore maju naozaj uplne vsade.

Fíni sú vo všeobecnosti viac introvertný ako slováci, ale veľmi milí a ochotný rozprávať po anglicky.ľudia dodržiavajú pravidlá, vzájomná dôvera, priamejší vzťah medzi učiteľmi a študentmi

Ľudia vo Fínsku nie sú až tak sociálni ako Slováci, komunikácia vo Fínsku je zložitejšia pretože, nie všetci ovládajú anglický jazyk, voľný čas som strávila v prírode, ktorá tu je úžasná.

Fíni sú odmeranejší, menej komunikatívny pokiaľ nemusia nekomunikujú. Ale musím podotknúť, že našli sa aj takí, ktorí boli ochotný pomôcť a poradiť.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Zúčastniť sa Vappu a Midsommer. Vybaviť si kartu na cestovanie a necestovať s aplikáciou. 

Na dopravu v Helsinkách sa vám zíde najlepšie bicykel. Všade sa s ním dá dostať, pretože všade sú cyklistické cestičky. Ale aj hromadná doprava je na vysokej úrovni, každých pár minút ide autobus, električka.

Zľavy asi nie. Ale ak chce ísť človek nakupovať potraviny, vo Fínsku sú dosť drahé, tak odporúčam ako najlepšiu možnosť kde sú potraviny najlacnejšie a kvalitovo rovnaké ako všade inde v Helsinkách, obchod pod názvom PRISMA.

Využila som Museum Card.

Mesto zabezpečuje zľavnené ubytovanie pre študentov UEF od spoločnosti Joensuun Elli, vďaka čomu som určite ušetril veľa peňazí. Okrem toho sa oplatí stravovať v školskej jedálni, kde jedlo stojí iba 2€. Tiež by som spomenul športovú kartu od univerzity, vďaka ktorej som mal fitko asi za 17€ na semester. Študenti majú zľavu aj na MHD, ale to som takmer nevyužil.

Treba si dať pozor, ak chce ísť človek bývať na privát, lebo niekoľkých ľudí čo poznám (aj zo Slovenska) oklamali a po zaplatení zálohy sa im už nikto neozval. Určite sa oplatí kúpiť si bicykel, MHD je drahá a chodí zriedka, zatiaľ čo cyklotrasy sú takmer všade a dobre udržiavané aj v zime. Určite sa oplatí zadovážiť si veľa teplého oblečenia.

Zaobstarajte si bicykel, ideálne vopred od predchadzajúcich študentov.

Stravovanie v študentských reštauráciach, nedaleží v ktorom meste a v ktorej universite, stačí mať študentský preukaz a môžeš navštíviť ktorukoľvek študentskú reštauráciu. Aj niektoré klasické reštaurácie ponúkajú zľavy pre študentov.

Navštíviť jazerá, ktoré sa tu nachádzajú, takisto pláž - Nalikari beach a odpoúčam navštíviť centrum mesta Oulu, kde je možnosť vydieť kultúrne pamiatky a vyskúšať fínksu kuchyňu.

študenské karty -zľavy sme mali všetci študenti na autobus, na jedlá v reštauráciách, do Escape room - ktorá sa nachádza v meste Oulu.

Najdite si kamarata, ktory vam ukaze pekne miesta a predstavi vam to, na co su domaci hrdi. Urcite si zaobstarajte bicykel na dopravu, je tam mnozstvo cyklochodnikov.

Vo finsku maju studenti moznost si zakupit sluzbu Student union danej univerzity, kazda sa vola inak. V Tampere sa vola TREY. Je to dobrovolne, ale okrem zdravotnej starostlivosti vam poskytuje rozne zlavy. Napriklad v skolskych jedalniach platite iba 2,60 eur za porciu vyborneho jedla zo svedskych stolov. Normalne bez zlavy to stoji okolo 8 eur. Dalej som sa mohol zaockovat proti chripke zdarma. S TREY si mozte kupit zlavneny listok na vlak. Dalej je moznost vynavenia studentskej karticky na MHD alebo aplikacie Nysse. Taktiez clenstvo v ESN vam dava mnozstvo vyhod ako napriklad zlava v Ryanair, kurierske sluzby, zlavy v lokalnych podnikoch a podobne.

Sauny sú super vždy keď sa dá treba využiť šancu a ísť.

Držitelia prekazu študenta majú zľavy vo viacerých obchodoch, baroch a reštauráciách.

Kúpiť si bicykel, nepremokavú bundu a vhodnú obuv do dažď. Zľavy v školských jedalnach, fungujú aj na isic :)

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje