Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Estónsko

Základné info:

Hlavné mesto: Tallinn
Politický systém:  Parlamentná republika. Predseda vlády (premiér) má najvyššiu výkonnú moc. Hlava štátu (president) plní najmä reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 1,3 mil
Mena: Euro (EUR)    
Úradný jazyk: estónčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 112
Polícia: 110

Veľvyslanectvo krajiny pre SR:
Adresa: Wohllebengasse 9/13, A - 1040 Vienna, Austria
Tel:.  +43 1 5037761
Email: embassy@estwien.at

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Suur-Karja 2, 10140 Tallinn
Tel:. +372 6411077, +372 53323346
Email: info@robalm.eu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

História Estónska je poznačená mocenskými záujmami Nemecka a Ruska. Počas vojny umrelo takmer 7,3 percent civilného obyvateľstva a po vojne takmer 10 miliónov Estóncov prišlo o život v ruských gulagoch. Estónsku patrí druhá priečka v priemerne najrýchlejšom internetovom pripojení na svete a patrí k tým krajinám, ktoré majú veľmi dobré internetové pokrytie. Možno aj preto, že má nízku hustotu osídlenia, inými slovami ľudoprázdna rovina a tisíce ostrovov. Estónci sa učia programovať od detstva. Od začiatku povinnej školskej dochádzky sa dôraz kladie na rozvíjanie zručností pre ovládanie moderných technológii a programovania.

V súvislosti s mentalitou Estóncov sa hovorí o tzv. škandinávskej mentalite, ktorá je racionálna a založená na prirodzenom dodržiavaní pravidiel. Pocit zodpovednosti chápu Estónci ako dôležitú hodnotu aj pre verejný život. Estóncov zaujíma, čo urobíme dnes a neodkladajú pracovné úlohy na zajtra.

Estónci považujú za urážku ak si ich mýlia s obyvateľmi Litvy alebo Lotyšska. Možno ich zaradiť medzi severské obchodné kultúry, ktoré si udržiavajú svoj osobný priestor a prejavovanie emócii nepatrí k odporúčanému profesionálnemu správaniu sa. Pri spolupráci a obchodných rokovaniach sa snažia poznať všetky detaily, a preto uzavretie zmlúv a projektov môže trvať istú dobu. Ženy patria medzi dôležitých lídrov vo všetkých oblastiach priemyslu. Témy, ktoré nie sú vhodné pre small talk sú súkromný život a politika.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Estónska:
  • Budovanie vzťahov nie je rozhodujúcim predpokladom pre úspešnú pracovnú spoluprácu.
  • Zameranie sa na úlohu a jej splnenie je hlavným cieľom pri tímovej spolupráci.
  • Angličtina sa bežne používa pri pracovných a obchodných stretnutiach.
  • Formálne oblečenie je vyjadrením rešpektu.
  • Stretnutia sú vopred detailne naplánované.

 

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

ľudia boli tichší, menej komunikatívni, udržiavali si väčší odstup

Daleko víc multikulturní a otevřenější země, všichni umí anglicky. Estonsko je super v tom, že na úřadech jsou všichni ochotní pomáhat, všecko se dá řešit přes emaily a elektronicky, všichni jsou na sebe daleko víc milí než u nás.

Estónci sú veľmi efektívny a uponáhľaní ľudia. Na "small-talk" tu moc nenarazíte. Je to tu taký opak južanských krajín :)

Estonci su velmi pracoviti. Pocas troch mesiacov, ktore som tu stravila nemali ani jeden sviatok (na Slovensku ich bolo niekolko) a bola som v praci kazdy den. Neodidu z prace skor ak nemaju vsetko dokoncene, neradi si vsetko nechavaju na poslednu chvilu. Mimo pracovneho zivota som postrehla velmi vela rozdielov, kedze byvam v estonskej host family. Napriklad, Estonci su vo vseobecnosti velky introverti, malokedy sa prihovoria cudzincovi, no vobec im nevadi nahota v saunach. A sauna je tu velka vec, moja hostovska rodina ma jednu doma, z coho sa dost tesim. :D

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

V Tallinnu se dá všecko sehnat na místě, takže je zbytečné si s sebou zbytečně vozit např. povlečení, potraviny a podobně. Second handy a outlety jsou na takové úrovni, že se tam všecko dá koupit za eurko jako nové. Doporučuji si sehnat intráky hodně s předstihem, protože bývají plné, a připlatit si za pokoj pro jednoho (stojí to kolem 200e), protože jsem měla hned dvakrát zkušenost s kulturami mimo Evropu, které neuměly anglicky vůbec a nedala se s nimi tedy udržovat ani základní komunikace ohledně chodu domácnosti. V Tallinnu je velké množství cizinců, díky čemuž existují i akce přímo pro ně stvořené. ESN dělá výlety po Estonsku i okolních zemích, na školách bývá cca polovina studentů zahraničních.

Připravte se na to, že jídlo v restauracích a pití v barech je několikanásobně dražší než u nás, vyplatí se vařit si doma. Po 22:00 se nedá koupit v obchodech alkohol, jen v barech. Určitě doporučuju se buď ubytovat na koleji, nebo ve sdíleném bytě, ať jste v kontaktu s lidma. Na kolejích/intrácích nebývá jídelna, ale bývají kantýny ve školách (většinou na váhu), ceny jako u nás v restauracích.

Když si za 25 eur pořídíte na cizinecké policii estonskou občanku, můžete cestovat po Tallinnu v MHD zdarma (i vlaky do okolí). Nejlevnější obchod je asi Maxima, dobrá je ještě Prisma. Existují 3 second handi na Paavli ulici (tramvajová zastávka Angerja v Kopli), kde se dá koupit oblečení, boty i věci do domácnosti, elektronika apod. za pár eur. Vyplatí se počkat na týdny, kdy má Humana second hand zboží pod 3 eura, zlevňují po týdnech. Spousta autobusů na venkově, které nejsou dálkové, jsou zdarma (je na nich nápis "Tasuta"). Na umělecké škole EKA a jejich galeriích (Vent Space a EKKM) bývají super výstavy, koncerty a performance, samozřejmě i s občerstvením a vínem.

Studenti Estonian Academy of Music and Theatre mají vstup do posilovny Reval Sport (je tam i sauna, jóga a bazény) za 22 eur měsíčně. Studenti Estonian Academy of Arts zase vstupy do jiných posiloven.

Můžete se přihlásit jako dobrovolník na The Black Nights Film Festival a potom mít vstup na celý festival zdarma, stejně jako 1x jídlo denně během dění festivalu a kafe v Reval café.

1. celé Staré mesto, 2. Pirita Beach (+ celá oblasť Pirity), 3. Kadriorg Park, 4. Open-Air Museum (skanzen). 5. Maritime museum, 6.The Hall (super klub), 7. Kaja Pizza (najlepšia Pizza na svete), 8. Groove (študentský bar)

Cestovanie MHD je v Tallinne zadarmo, takže odporúčam čo najskôr vybaviť rezidentný občiansky preukaz a následne aktivovať zelenú SMARTCARD na daný OP. Rovnakou kartou som mohol napr. využívať tlačiarne na univerzite alebo používať ju pri turniketoch ako vstup do telocvične. Univerzita na ktorej som študoval ponúkala študentskú kartu s ktorou som mal zľavy vo vybraných podnikoch.

Nebáť sa ísť, a užiť si to naplno. Ľudia sú tam priateľský a ukážu vám ich spôsob života, zábavy a zoznámia vás s novými vecami. Získate kopec zážitkov.

Rešpektovať osobný priestor Estóncov a snažiť sa prispôsobiť ich správaniu (napr. byť tichšie v MHD).

Pomohla mi ESN karta, zakúpila som si ju v lokálnej ESN organizácii (v škole), mala som rôzne zľavy vo vybraných podnikoch, alebo aj na výlety

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje