Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Dánsko

Základné info:

Hlavné mesto: Kodaň
Politický systém: Konštitučná monarchia. Má zastupiteľský parlamentný systém s predsedom vlády (premiérom) a hlavou štátu (panovníkom), ktorý si oficiálne zachováva výkonnú moc, avšak plní výlučne reprezentatívne a protokolárne úlohy.
Počet obyvateľov: 5,8 mil
Mena: dánska koruna (DKK)
Úradný jazyk: dánčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba:112
Požiarnici:112
Polícia:112

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Panská 27, 816 06 Bratislava
Tel:. +421 2 59300200
Email: btsamb@um.dk

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Vesterled 26-28, Kodaň
Tel:. +45 39209911
Email: emb.copenhagen@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/kodan

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Dánsko sa spája s meno Hansa Christiana Andersena a malej morskej panny. Kodaň je považovaná za jedno z najenvironmentálnejších miest na svete. Takmer každý Dán ma bicykel. Bicyklovanie je životná filozofia ako chrániť životné prostredie a tráviť spoločne voľný čas. Dáni si vo všeobecnosti zakladajú na dodržiavaní pravidiel a to aj v prípade bežných životných situácii, ako je prechádzanie cez prechod. Nikdy neprechádzajú na červenú. Dánska monarchia je stará už cez 1000 rokov, a je teda najstaršiu monarchia v Európe, ktorá existuje dodnes.

Dánsko je aj z geografického pohľadu veľmi zaujímavá krajina. Rozprestiera sa na viac ako 440-tich ostrovoch, ktoré sú z veľkej miery obývané a prepojené mostami. Niektoré ostrovy sú dostupné len letecky alebo loďou. Viac ako 1000 ďalších dánskych ostrovčekov čaká na svoje pomenovanie. Medzi najznámejšie dánske vynálezy patria LEGO a SKYPE. Legoland v mestečku Billund bol otvorený v roku 1968 a každoročne ho navštívi viac ako 1,5 milióna návštevníkov. Dáni sú zakladateľskou krajinou NATO aj OECD.

Dôvera je rozhodujúci faktor v dánskom biznis prostredí. Ak Vás prijali na určité pracovné miesto, je to prejavom dôvery lídra tímu. Preto, keď dostanete určitú pracovnú úlohu, prirodzene sa od Vás očakáva, že je budete schopný splniť načas a čo najlepšie. Ak s plnením úlohy meškáte, alebo neviete ako ďalej, je dôležité, aby ste sami kontaktovali svojho tím lídra a snažili sa na základe jeho odporúčania hľadať riešenie. V dánskej biznis kultúre sa od členov tímu neočakáva, že bude pristupovať k svojmu manažérovi ako k niekomu, kto je o stupeň vyššie. Práve naopak. „K svojmu riaditeľovi pristupujte s rovnakým rešpektom ako k vrátnikovi.“ Úcta je dôležitým prejavom profesionality bez ohľadu na to, či ide o bežného člena tímu alebo najvyššieho manažéra.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Dánska:
  • Dánska biznis kultúra je neformálna. Neformálnosť sa prejavuje v štýle oblečenia ale aj v uvoľnenej pracovnej atmosfére.
  • Pracovná atmosféra je priestorom pre výmenu názorov a odporúčaní. Od každého člena tímu sa očakáva, že prispeje pri príprave rozhodnutia a jeho argument bude výsledkom prípravy na stretnutie.
  • “Law of Jante” je výraz, ktorí Dáni používajú ako filozofiu svojho humoru a rovnocenného prístupu ku každému. Niekedy je pre cudzincov dánsky humor až veľmi sarkastický a neľútostný.
  • Dáni si vedia nájsť čas na „coffe break“ aj počas pracovnej doby.
  • Priateľstvo však berú ako dlhodobý projekt, do ktorého je potrebné investovať čas a snahu.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

V Dánsku sú ľudia navonok chladnejší, ťažšie sa k nim človek dostane, no vždy, keď ich človek osloví sú ochotní pomôcť, milí a hlavne od dieťaťa až po starších vedia dobre po anglicky. ľudia sú nastavení v Kodani omnoho priateľskejšie k cudzincom a prisťahovalcom, majú dobrý sociálny systém, z čoho benefitujú obyvatelia, ktorí vďaka nemu môžu pohodlnne študovať kvalitné školy a uplatniť sa v odbore. systém je menej formálny a veci na úradoch sa omnoho ľahšie vybavujú, z čoho plynie vyššia dôvera v štát od obyvateľstva. jedia burgre zásadne príborom :D

Ludia su velmi uzatvoreni pokym nezacnu pit potom je s nimi nadviazat kontakt velmi lahke. Dokonca v skole v automate mali flase piva a skola organizovala party na zaciatku a na konci semestra v priestoroch skoly.

Priateľský, pomocný národ, ovládanie anlického jazyka aj u starších ľudí

Niektori Dani su uzavretejsi, nepotrpia si na prejavy slusnosti ako napriklad povedat nazdravie po kychnuti alebo dobru chut ked sa ide jest (ani an to nemaju v danstine vyraz). Mimo pracovneho zivota - ludia napriklad na ceste dodrziavaju poctivo vsetky predpisy a zakazy, cyklisti maju prednost vsade, no aj ked je cervena a nikde nie je ziadne auto, tak cakaju a neprejdu cez cestu. V obchode su pokladnici velmi mili, vzdy vam popraju pekny zvysok dna. Ludia vela sportuju a nevadi im zle pocasie. Behaju, prechadzaju sa ci leje ako z krhly alebo svieti slnko. Snazia sa nakupovat organicke produkty a minat menej penazi aj energie. Aj to je dovod preco chodia vsade stale na bycikloch - doprava je tu hrozne draha. 

Majú väčšiu pohodu v práci, takí salamisti ????, neodpustia si sladkosti v departmente, nepracujú dlhšie než majú, čo nemusia to neriešia, hygge je pre nich veľmi dôležité v živote (teda rodina), držia si prvotný odstup a dlhšie trvá než si ich kamarát, majú veľmi dobrú angličtinu či už mladí ale aj postarší.

Dáni robia veľmi radi spoločné raňajky alebo rôzne podujatia. Dokonca pri inštitucionálnych meetingoch sa podávalo jedlo. A každý si rád vypočuje prezentácie a snažia sa k nim mať konštruktívne otázky a kritiku. Mimo práce som si všimla, že dáni milujú šport za každého počasia a veľmi radi trávia čas v meste. 

Keďže spoločnosť zamestnávala pracovníkov z rôznych krajín mala som možnosť postrehnúť mnoho rozlišných zvykov, návykov, hodnôt a myšlienok, čo ma na cestovaní vždy fascinuje najviac. V dánsku majú odbory veľmi vysokú silu v boji za lepšie pracovné podmienky. Predstavuje to veľký plus pre zamestnanca. Na druhej strane, často sa stáva, že  zamestnávatelia sú bezradní pri vymáhaní svojích práv.

Mimo pracovného život by sme si mali zobrať príklad hlavne zo spokojnosti obyvateľov prameniaci z istôt, ktoré nachádzajú v ich štátnom zriadení: kráľovtve, ich národnú hrdosť a znalosč dejín, čo nám mladým slovákom chýba podľa mňa.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Zobrať nepremokavé oblečenie. Esbjerg Kommune - zlavy pre studentov v danom kraji, okrese.

Určite sa pridať do miestnej komunity na Facebook stránke, kde sa dajú násť všetky informácie ohľadom ponúkaných aktivít v meste a okolí.

Po príchode som obdržala od mesta Welcome package s brozurou o meste, jeho histórie ako aj so zľavovými kupónmi do Akvária, Vigingskeho múzea, Miestnej veže, zľavy v podobe free drinkov v miestnych puboch...

Čo sa týka dopravy, odporúčam kúpiť si električenku cez DSB aplikáciu, treba si potom dávať pozor na zóny, ktorými človek cestuje a kúpiť si len tie. V Kodani sú taktiež populárne bicykle, v prípade neprieznivého počasie, je dobré si zabezpečiť Rejsekort. Je to kartička, na ktorú sa dobíja kredit.  V autobusoch a na staniciach sú terminály, na ktoré sa treba pred jazdou "kliknúť" a po jazde "odkliknúť". Cena lístka je pri tom o polovicu menšia ako bežný cestovný listok kupovaný cez aplikáciu DOT alebo z terminálov na stanici.

Čo najviac objavovať mesto, nebáť sa dať do reči s ľuďmi, skúsiť precestovať aspoň časť okolia, sú tam krásne pláže a prímestské mestá. zohnať si bicykel! dá sa to aj bez toho, aby si ho človek kúpil cez prenájom od Swapfiets (naozaj odporúčam!) a socializovať sa s ľuďmi na intráku čo najviac

Swapfiets - prenájom NOVÝCH bicyklov, 24/7 servis v cene a za facku oproti kúpe ojazdeného bicykla (MHD vie byť pomerne drahá); študentské zľavy platia vo veľa obchodoch a dokonca aj v baroch/kaviarniach či reštauráciách (Studenterhuset, Paludan Bogcafe napr.); Rejsekort - výrazná zľava na MHD a aj vlakovú dopravu po celej krajine (kvázi električenka); galérie a múzeá majú často členské karty a napr. v Louisiane severne od Kodane (kvalitná svetoznáma galéria, ktorá je veľkým počinom aj čo sa týka architektúry) majú ročnú členskú kartu, ktorá stojí len o asi euro viac, ako single vstup = ak sa človek chystá do Lousiany min. 2x (čo odporúčam), tak v podstate v cene jedného vstupu má neobmedzený počet vstupov aj s +1 v rámci členského; toto bude znieť možno smiešne, ale sledovať letáky v potravinách (Netto, Bilka,...), lebo často mávajú zľavy na potraviny a aj alkohol, ktoré bývajú dosť výrazné oproti plnej cene, čo v Dánsku niekedy znamená aj niekoľko eur.

V Kodani si kúpiť rejsekort máš cca 50% zľavu na verejnú dopravu

Zohnať si bicykel na cestovanie, príjsť na letný semester a snažiť sa spoznať čo najviac ludí v odbore.

Kup  si bicykel cim skor tym lepsie, ak ides na jeden semester chod na intrak ak ides na dva chod na byt.

Australian bar napriklad mal kazdy stvrtok hodinu pivo zdarma, ale aj ostatne bary tiez a dalo sa to kombinovat ze jednu hodinu sme dali v jednom druhu v druhom bare.

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje