Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Chorvátsko

Základné info:

Hlavné mesto: Záhreb
Politický systém: Parlamentná republika. Predseda vlády (premiér) má najvyššiu výkonnú moc. Hlava štátu (president) plní najmä reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 4,4 mil
Mena: Chorvátska kuna (HRK)
Úradný jazyk:  chorvátsky

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 194
Požiarnici: 193
Polícia: 192

Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Mišíková 21, 811 06 Bratislava 1
Tel:.  +421 2 57202090-1
Email: croemb.bratislava@mvpei.hr
Web: sk.mfa.hr

Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Prilaz Gjure Deželića č. 10, Zahreb
Tel:. +385 14877070
Email: emb.zagreb@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/zahreb

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Chorvátsko väčšina Európanov vníma ako známu dovolenkovú destináciu. Chorvátsko má jedno  z najčlenitejších pobreží na svete. Patrí mu 1246 ostrovov, ostrovčekov a útesov, z ktorých je obývaných len 48. Dalmatínci, bieli psi s čiernymi škvrnami, boli pomenovaní po Dalmácii. Chorváti sú však právom hrdí aj na mnohé svoje vynálezy. K vývoju civilizácie prispeli vynálezom daktyloskopie (Ivan Vučetić) a slovom psychológia, ktoré prvýkrát použil Marko Marulić. Len málokto vie,  že viazanku ako módny doplnok pôvodne nosili chorvátski vojaci vo Francúzsku v 17. storočí pri návšteve francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII, ktorý ju neskôr začal tiež nosiť. 

Chorváti patria medzi národy, ktoré sú srdečné, pohostinné a zaujímajú sa o ľudí vo svojom okolí. Viac individualistickým kultúram sa to môže zdať ako príťaž a zasahovanie do súkromného života. V určitých oblastiach je komunikácia emocionálnejšia a hlasitejšia, čo sa môže navonok javiť ako hádka.

Budovanie vzťahov je v biznis prostredí rovnako dôležité ako v iných balkánskych kultúrach a kolegovia investujú čas, aby sa navzájom spoznali. Cudzinci, ktorí spolupracujú s Chorvátmi, uvádzajú nasledujúce kultúrne hodnoty: rodina, rešpekt, vyhýbanie sa konfliktom, zameranie sa na úlohy, sebadôvera. Vzhľadom na svoju históriu i Chorvátska biznis kultúra patrí k tzv. hierarchickým kultúram. V praxi to znamená, že líder tímu je vodca, ktorý má za úlohu poskytovať jasne vymedzené pokyny a odporúčania. Preto sa stal lídrom tímu a profesijne má byť na vyššej úrovni ako ostatní členovia tímu.  Prirodzene sa očakáva, že všetci budú rešpektovať dané právomoci a pracovnú hierarchiu. Chorváti sa neboja prezentovať svoj spoločenský status v pracovnom a súkromnom živote. Dbajú na to ako vyzerajú a kvalita biznis oblečenia je pre nich dôležitá. Chorváti nepatria medzi kultúry, ktoré robia rýchle rozhodnutia.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Chorvátska:
  • Chorváti očakávajú od kolegov a obchodných partnerov jasné a detailne uvedenie do situácie pred riešením problému.
  • Riešenie problému znamená predstavenie akčného plánu.
  • Chorváti oceňujú kolegov a partnerov, ktorí vedia sebavedome prezentovať riešenie.
  • Niekedy to môže trvať dlhšiu dobu, kým sa vybudujú bližšie vzťahy.
  • Chorváti patria ku kultúram, ktoré vnímajú čas flexibilne a veria, že čas má slúžiť ľuďom.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

Ludia v Chorvátsku sú vo vseobecnosti mili, ale maju aj ten svojsky, drzi styl.

Ľudia v chorvátsku sú veľmi komunikatívni a nápomocní, naopak čakala som, že všetci budú na behu, budú vystresovaní a podobne. Nad centrom mesta je veľká tržnica, kde predávajú domáci pestovatelia čerstvú zeleninu a ovocie a práve s tými sa dalo najlepšie porozprávať. Dokonca sa medzi nimi našli aj ľudia pochádzajúci zo Slovenska. Zaujímavé mi prišli pekárne na každom rohu, kde bolo vždy veľa ľudí, ponúkali veľké množstvo chutného a čerstvého pečiva vystaveného v regáloch, ktoré bolo vidno z ulice. Je to tam bežnejšie ako káva do ruky. Ako takmer v každom hlavnom meste to žije rôznymi kultúrami, dajú sa nájsť rôzne štvrte a podniky, kde sa nájde kus iného sveta.

Ľudia z iných krajín sú otvorenejší, komunikatívnejší.

Rozdiely v stravovaní (burek na slaný spôsov s kyslím mliekom bol raňajky obed a niekedy aj večera) v trávení voľného času (všetky vekové kategória boli aktívne zastúpené na plážach v meste v ktorúkoľvek hodinu hlavne večer), poobedné "kávičkovanie", počas ktorého sa ludia stretávali na káve a kaviarne boli plné príjemna siesta :)

Vzhľadom na to, že je to prímorské mesto, celý život je úplne iný, iná klíma, iný život, iné jedlo, iné rastliny, ktoré sa bežne na Slovensku nepestujú.

Komunikácia v Chorvátsku nie je ťažká, keďže Chorváti sú slovanský národ. Nestretla som sa s tým, že by mi domáci obyvatelia nechceli poradiť. Naopak, boli veľmi ochotní a keď som nevedela nájsť napr. autobus, tak mi bez problémov poradili. Chorváti trávia radi voľný čas s rodinou a priateľmi, keď je pekné počasie, tak na pláži. Cítila som sa príjemne v ich prostredí. Ich zvyky sú veľmi podobné našim. Chorváti sú o čosi viac uvoľnení a majú radi dobré jedlo, domáce víno a hudbu. Myslím si, že táto krajina je ideálna pre letnú stáž či už geografickou polohou alebo príjemnou atmosférou.

Práca bola niekedy trošku stresujúca, ale robila som čo ma baví a preto mi každý deň zbehol veľmi rýchlo. Ľudia v Dubrovníku sú ako klasickí obyvatelia žijúci pri stredozemnom mori, teda nikam sa moc neponáhľajú. Kedže ide o najdrahšiu lokalitu, čo sa týka sociálneho života, tak som veľmi nechodila do barov a reštaurácii aj kvôli situácii s covid-19. Sezóna v Dubrovníku bola slabá, pretože väčšina letov bola zrušená, najlepšie teda na tom bola Istria a Makarska, teda ľudia v Dubrovníku sa museli tento rok poriadne uskromniť a mnohí aj stratili prácu, pretože ich firmy nemali z čoho platiť.

V práci spolu ľudia málo komunikovali a potom mali zmätok, lebo nevedeli, kto mal čo urobiť. Ale nelámali si s tým hlavu, v Dalmácii sa nikto ničím nestresuje, nič nie je problém, na všetko je čas, veď aj zajtra je deň... Spoločnosť, bolo mi vysvetlené, je tu patriarchálna... a to mi nie veľmi sedelo. Tiež sa tu všade fajčí (aj vnútri, aj napriek zákazu), trošku mi trvalo, kým som sa s kolegami dohodla na nejakom systéme, kde by oni neprišli o cigaretové pauzy a ja o čistý vzduch na dýchanie...

Čo sa týka kultúrnych rozdielov, myslím si, že slováci sú viac pracovitejší ako chorváti. A myslím, že sme aj dôkladnejší a pracujeme častokrát aj mimo pracovný čas, čo som u kolegov moc nepostrehla. Majú na všetko viac času ako my a sú takí pohodovejší. Kávička ráno alebo poobede musí byť. Taktiež cez víkend mám pocit, že trávia oveľa viac času vonku, s rodinami a priateľmi, v kaviarniach a na promenádach popri mori. V zime je tam dosť nuda a keď prší nie je tam veľmi čo robiť. Treba si zadeliť voľný čas, možno nájsť nejaké kurzy a aktivity po pracovnej dobe a pripraviť sa na to, že Chorvátsko v zime a v lete sú dve diametrálne odlišné krajiny :)

Nechodia na obedy :D . Nemajú tu inštitút gastrolístkov a nie je tu taká tá gastrokultúra. Ako varia super v reštikách ale ľudia nechodia bežne tak často jesť mimo ako u nás. Chodia ale na kávičky. Veľa kávičiek. A aj tú obednú pauzu využívajú na kávu.

Samozrejme, existuje rozdiel v jazyku, ale niektoré slová sú stále podobné.  Na Vianoce majú veľmi veľkú oslavu.  Slávny nápoj je Rakhia.  väčšina ľudí rozumie anglickému jazyku.

Ľudia sú milí a príjemní. Sú ochotní vždy pomôcť.

Rozdielne gastro, vacsi klud-nenahanaju sa tak, dopraju si cas na veci.

Chorvátsky jazyk je väčšinou pochopiteľný pre Slovákov, ale existujú niektoré slova ktoré majú úplne opačný význam. Treba na to dať pozor.

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Ak sa dá, vyhnite sa Chorvátsku od decembra do februára, je tu príšerná zima, škaredé počasie a tu na juhu nemajú radiátory. Klíma to všetko nevykúri a je to drahé.

Pripravte sa na obrovske mnozstvo turistov aj pocas zimneho semestra.

Treba sa dobre pobaliť, pretože v Dubrovníku moc nie sú obchody s oblečením a najbližšie nákupné centrum je 12km mimo mesta. Je dobré mať ISIC kartu, kedže sú tam isté zľavy pre študentov. Ja som mala v Dubrovníku so sebou elektrickú kolobežku, teda sa mi dobre cestovalo, inak autobusy pre neštudentov sú veľmi drahé, teda poloha bývania je kľúčová pre každého kto sa rozhodne absolvovať stáž v Dubrovníku.

Môžem odporučiť výletikovanie : https://dumbbellady.wordpress.com/2019/08/15/krizom-cez-istriu/

Pred odchodom si niečo naštudovať o meste, kde čo vidieť kam vyraziť do okolia. Po príchode sa určite pridať na nejakej sociálnej sieti do skupiny erasmákov ktorí ochotne pomôžu a poradia :D nebáť sa komunikovať a skúšať nové veci.

Ubytovanie v meste je možné vyriešiť prostredníctvom internátu Ivan Goran Kovačić alebo prenájmom bytu. Ja som bola s internátom spokojná, väčšina študentov bola na ňom ubytovaná. Určite si stiahnite Aplikáciu Moovit na mobil. Zobrazuje autobusovú dopravu v meste (linky a časy). V rámci dopravy môžu študenti využiť aj taxi službu s aplikáciou Cammeo za rozumné ceny. Sim kartu som si nekupovala, keďže dátové služby sú aj v Chorvátsku ako v ostatných častiach EU za rovnaké sumy a internát mal wifi. Mesto je v lete veľmi horúce, no v jesenných a zimných mesiacoch veľmi veľa prší. Ďalej má mesto veľa pláží, na ktoré je jednoduché sa dostať autobusom číslo 1. Určite odporúčam ísť do preslávenej cukrárne Cacao a ochutnať kremšnitu (náš krémeš) alebo navštíviť jednu z miestnych reštaurácií a ochutnať kalamáre.

Využila som ISIC zľavový preukaz. Miestna univerzita už neposkytuje študentom na Erasme traineeship študentský preukaz, takže v jedálni som musela platiť bez zľavy, no nebola to závratná suma. Električenku na miestnu dopravu som si kúpila tiež bez zľavy (je možné sa opýtať na zóny a ceny).

Torpeda cart pre transport

Deli pult v Spar a Konzum s cenami primeranými za jedlo, keďže Split je neskutočne drahý.

Využiť na maximum to, že ste pri mori a pri národnom parku Paklenica. Zadar je rovnako ideálny ako štartovací bod na výlety na celý Balkán. ICOM kartu na vstup do múzeí, ISIC zľavu na cestovanie s Flixbusom.

Naučte sa hospodáriť s peniazmi, vzhľadom na to, že v Zadare žijú ľudia predovšetkým z turizmu. 

Odporúčam cestovať po celej krajine hneď od začiatku pobytu. Nie je to veľmi nákladné a stojí to za to.

Pri šetrení výrazne pomohlo stravovanie v študentských jedálňach, nakoľko väčšinu zo sumy prepláca študentovi štát. Komplet obed vyšiel cca 6,50 KN. Študentská karta dokonca platí v študentských jedálňach po celej krajine.

Všetko je tam veľmi ľahké.  Navrhujem, aby ste sa spriatelili zo stránky Erasmus Zagreb na Facebooku, čo uľahčuje túlanie a získanie základnej pomoci v počiatočnej fáze.

Karta ESN: zľavy na flixbus, Ryanair, reštaurácie, krčmy, bary

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje