Erapo.sk - výhodné Erasmus+ cestovné poistenie
Chcem sa výhodne poistiť vypočítať poistenie

Belgicko

Základné info:

Hlavné mesto: Brusel
Politický systém: konštitučná monarchia s kráľom ako hlavou štátu
Počet obyvateľov: 11 ,4 mil
Mena: Euro (EUR)           
Úradné jazyky: holandčina, francúzština, nemčina

Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ:
112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 100
Požiarnici: 100
Polícia: 101

Veľvyslanectvo krajiny na SR:

Adresa: Fraňa Kráľa 5, 811 05 Bratislava
Tel:. +421 2 57101211
Email: Bratislava@diplobel.fed.be

Velvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Avenue Molière 195, Brusel
Tel: +32 23401462, +32 23463597 (konzulárne oddelenie), +32 23401460 (sekretariát)
Email: emb.brussels@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/brusel


Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:

Belgicko je známe svojimi waflami, čokoládou, hudobnými festivalmi a zemiakovými hranolčekmi. Aj keď sa neustále vedie diskusia, či zemiakové hranolčeky pochádzajú z Francúzska alebo Belgicka, natrafíte na nich na každom rohu. Belgičania vypijú približne 150 litrov piva ročne a práve pri pive sa budujú priateľstvá a obchodné kontakty. Belgicko je známe aj ako raj umelcov, ktorí sa venujú kresleniu rozprávok. Slávni šmolkovia a Tintinové dobrodružstvá majú svoj pôvod práve v tejto krajine.

Belgicko má tri oficiálne jazyky. Vo Flámsku sa hovorí holandsky, na juhu vo Valónsku po francúzsky a malá skupina obyvateľstva na východe hovorí nemecky. Belgicko je známe predovšetkým vďaka svojmu hlavnému mestu Bruselu, kde sídlia inštitúcie EÚ. Vzhľadom na multikultúrnu spoločnosť sa obyvatelia Belgicka snažia byť k sebe zdvorilí, ochotní ponúknuť pomoc cudzincom a budujú vzájomné vzťahy na rôznych festivaloch.

Kompromis a dohoda, dve kľúčové slová pre spoločenský a biznis život v Belgicku. Na nich sa stavia dohoda medzi jednotlivými oblasťami v Belgicku a posun pri spolupráci.
Pôvodne hierarchická biznis kultúra prechádza mnohými zmenami k spolupráci odborníkov a členov tímu, ktorí sú všetci zapojení do rozhodovacieho procesu. Rovnako to platí aj pre spoločnosti, ktoré reagujú na aktuálne zmeny. Belgičania patria medzi kultúry, ktoré sa snažia vyhýbať rýchlym rozhodnutiam a riziku. Avšak nová generácia sa stáva flexibilnejšou i v tejto oblasti.

Komunikačný štýl sa odlišuje s ohľadom na určité oblasti Belgicka. Priamy komunikačný štýl a otvorená diskusia problémov je predovšetkým typická pre flámsku časť. Vzhľadom na historické rozdiely medzi flámskym, a valónskym regiónom a Bruselom, v biznise vládne snaha o harmóniu a rešpekt k multikulturalite.

Odporúčania pre spoluprácu s kolegami z Belgicka:
  • Belgičania pri biznis spolupráci očakávajú flexibilitu a pragmatizmus.
  • Environmentálny aspekt je dôležitý pri každej tímovej spolupráci.
  • Pri pracovných stretnutiach a rokovaniach sa stavia na vopred dohodnutom programe, ktorého výsledkom by mal kompromis alebo vzájomná dohoda.
  • Od členov tímu sa očakáva aktívne zapojenie do riešenia problémov a otvorené vyjadrenie názoru, ktorý môže byť odlišný od názoru lídra tímu.
  • Témy, ktoré sa neodporúčajú pre small talk sú nasledovné: náboženstvo, politika, komunitná príslušnosť, národnostné menšiny.

Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:

U Belgičanov je bežné sa zdraviť bozkami na líce (aj mladí ľudia - dievčatá, chalani). Väčšia spolupatričnosť s cudzincami, domáci vždy srdeční, priateľská komunikatívnosť bežných ľudí, masívnejšia socializácia a kultúrny život

Stretol som super ludi z celej europskej unie (spanielsko, taliansko, slovinsko, nemecko) ako aj mimo nej (USA, turecko), komunikacia bola primarne v anglickom jazyku. Casto sme cas travili sportovymi aktivitami, ale aj pri pive v bare alebo v neskorsom stadiu spolocnym ucenim. Casto sme si robili spolocne vecery, kde sme spolu jedavali a ochutnavali chute cudzich narodov, bola to super skusenost.

Všetci vedeli po anglicky (aj staršie generácie), v krajine nie je až tak veľký vyber na aktivity v prírode - nemajú kúpaliská, hory a podobne. Domáci sú milí a snažia sa integrovať zahraničných študentov, ale pokiaľ je medzi nimi len jeden cudzinec veľakrát rozprávajú materinskou rečou a zabudnú na tých čo im nerozumejú. Vyššia úroveň, multikulturálna krajina. Komunikácia bola ľahšia s ľuďmi pochádzajúcimi z iných krajín.

Kultúrne rozdiely medzi Bruselom a Bratislavou sú veľké. Pozitívne aj menej. Brusel je mesto, kde sa mieša veľmi veľa kultúr z Európy aj mimo, takže je to naozaj jedno z najpestrejších miest aké som kedy navštívila a určite najpestrejšie v akom som na čas žila. Znamená to, že si môžete vyberať medzi všetkými druhmi reštaurácii, obchodov, kultúrnych akcii atď. S angličtinou tu nikto nemá problém, nechýba ani ochota rozprávať anglicky. Veľmi záleží v ktorých častiach Bruselu sa pohybujete, no všade je veľmi veľa trhov s najrôznorodejšími surovinami, množstvo múzeí a galérii, no najmä koncertov. Hudobne, divadelne a tanečne je Brusel jedno z najlepších miest. Samozrejme veľmý mix kultúr vždy prináša tiež riziká, no i tak je príjemné zažiť krajinu, kde sa rozdiely medzi ľuďmi neberú tak vážne.

Belgičania sú trochu chladní ludia a to som cítila aj v práci. Na začiatku boli velmi odmeraní a napriek tomu, že sú zvyknutí na stážistov, trvalo dlhšiu dobu, kým som zapadla do kolektívu. Po čase sa však osmelili a všetci boli velmi priateľskí. Keď som si  niečím nebola istá, radi mi poradili a pomohli. Taktiež velmi dbajú na pravidlá a striktne sa nimi riadia.

Čo sa týka pracovného prostredia, asi žiadne, ale na Slovensku som nikdy nepracovala na akademickej pôde. Obedové prestávky sú úplne iné ako u nás, tu v podstate neexistujú, profesori môžu využívať kuchynku, alebo ísť na obed mimo svojich prednášok, ale zvykom je jesť bagetu alebo šalát, nikdy nie teplé jedlo na obed. Mentalita je podobná ako slovenská, najväčšie kultúrne rozdiely pre mňa sú stravovanie, študentský život (študenti nepracujú a živia ich rodičia) a to, že tu veci fungujú, cesty sa bleskovo opravujú a všetko sa recykluje.

Stážovala som v Bruseli, čo je veľmi multikultúrne mesto samo o sebe, čiže určité kultúrne rozdiely som určite postrehla. Či v hoteli, či mimo práce, najväčší rozdiel je hlavne v rozmanitostí národností. V pracovnom prostredí to však nebol žiaden problém, ľudia sa rešpektujú navzájom a tieto rozdiely vôbec nevnímajú. Mimo pracovného života to už bolo horšie, keďže v Bruseli sa nachádza veľa ľudí bez domova či utečencov, a mesto už nevie ako tento problém riešiť.

V organizacii pracuje viac ako 29 narodnosti, a vsetko sa nesie v duchu kolegiality a timovej prace. Rovnako mimo prace som sa zdrziavala v spolocnosti ludi z medzinarodneho prostredia, viac ako z Belgicka.

Obeduje sa v práci spolu a sú to väčšinou sendviče, čo v princípe nevadí, ale myslím, že na Slovensku sme zväčša zvyknutí na teplú stravu aj cez obed. Ja som to vyriešil tým, že som si jedlo varil dopredu na niekoľko dní a nosil si ho do práce. To značne aj šetrilo peňaženku keďže priemerne stojí obedové menu v Belgicku 12 eur. V princípe sme v Európe takže nejaké nezvyčajné kultúrne rozdiely neexistujú.

Možno výrazným prvkom bol spôsob nahliadania na architektúru to ako štúdio pracuje predsalen ste v inom kontexte a Belgická architektúra patrí medzi špičku súčastnosti.

Popravde som toho už čosi pocestovala, ale Belgičania mi neprišli o moc viac rozdielní ako Slováci. Možno len v tom, že si potrpia viac na formalitu, slušnosť a na etiketu. Čo sa týka práce, snažia sa aj v stresujúcom pracovnom prostredí zachovať priateľskú atmosféru a potrpia si na "work life balance". Väčšina matiek ktoré som tam stretla chodili do práce len 4 dni v týždni.

Páčili sa mi oslavy na konci každého mesiaca pre zamestnancov, ktorí slávili narodeniny alebo odchádzali z firmy. Takisto krátka pracovná doba v piatok bola veľmi fajn. Nakoľko je Brusel medzinárodné mesto plné ľudí z celého sveta tak tých kultúrnych rozdielov je tu ozaj veľa, závisí na ktoré národnosti človek natrafí. Ja osobne som trávila najviac času s Talianmi, takže som sa cítila tak trochu ako v Taliansku.

Kvalita prace aj zivota je urcite kvalitnejsia, serioznejsia.

Brusel je plny internacionalnych ludi, kultura sa v ambulancii miesala kazdy den, bolo to velmi zaujimave

Veľa kultúrnych rozdielov som nepostrehla, skôr som bola prekvapená ako veľmi sa to podobá Slovensku. Mimo pracovného života ma milo prekvapilo akí sú Belgičania ústretoví a otvorení ľudia, vítajúci nové kultúry.

Počas práce som sa stretla s celou škálou kultúrnych rozdielov nakoľko som sa zúčastňovala a komunikovala so zástupcami krajín celej EÚ ako aj pridružených krajín. V rámci kultúrnych rozdielov bolo možné pozorovať rozdielnu komunikáciu, ale aj iné aspekty ako napríklad dni voľna, rozdielne časové plánovanie, resp. podiel žien na pracovisku.

Otvorenosť v rozmyšlaní, ľudia nesudia ako vyzeráš, veľa ľudí hovorí po anglicky, Multikulturalita, vyššie nebezpečenstvo v odľahlých oblastiach, obchody v nedeľu zavreté (supermarkety), cítila som sa izolovane od domácich.

U Belgičanov je bežné sa zdraviť bozkami na líce (aj mladí ľudia - dievčatá, chalani)

Väčšia spolupatričnosť s cudzincami, domáci sú vždy srdečný, priateľský a komunikatívny k ostatným ľuďom. Je ľahké sa tam socializovať. Bohatá kultúra.

Stretol som super ľudí z celej Európskej únie (Španielsko, Taliansko, Slovinsko, Nemecko) ako aj mimo nej (USA, Turecko). Komunikácia bola primarne v anglickom jazyku. Voľný čas sme často travili športovými aktivitami, ale aj pri pive v bare alebo v neskoršom štádiu spoločným učením. Pri spoločných večeriach sme ochutnávali chute zahraničných národov, bola to super skúsenosť.

Všetci vedeli po anglicky (aj staršie generácie), v krajine nie je až tak veľký vyber na aktivity v prírode - nemajú kúpaliská, hory a podobne. Domáci sú milí a snažia sa integrovať zahraničných študentov, ale pokiaľ je medzi nimi len jeden cudzinec veľakrát rozprávajú materinskou rečou a zabudnú na tých čo im nerozumejú.

"Belgicko ako celok určite patrí medzi najliberálnejšie krajiny Európy, eutanáziu legalizovalo v roku 2002, homosexuálne manželstvá v roku 2003. Belgicko má tri oficiálne jazyky - Sever (Flámsko) hovorí holandsky, juh (Valónsko ) hovorí francúzsky a malá časť na východe hovorí nemecky (iba 0,6 % z celkového počtu obyvateľov). Belgicko je jednou z mála krajín, v ktorej je povinné vzdelanie až do 18 rokov. Zaujímavosťou je, že Belgicko má najnižšie platové rozdiely medzi mužmi a ženami v EÚ. Belgičania sú obrovskí milovníci piva, vyrábajú viac ako 800 druhov tohto chutného žltého nápoja a Belgicko produkuje 220 000 ton čokolády ročne, čo je 22 kg čokolády ročne na jedného obyvateľa."

neskoršie začatie pracovného dňa, v nedeľu zavretá väčšina obchodov, veľká kultúrna rozmanitosť, pozorní vodiči 

Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách

Určite sa oplatí využívať bicyklovú dopravu. MHD často mešká a stojí v zápche. Cesta sa tak niekoľkonásobne predĺži. Treba však dávať na bicykle pozor veľmi sa kradnú. Napriek tomu že som bola v letných mesiacoch bolo dosť zima, takže by som doporučila zobrat si viac dlhých vecí a zopár letných. Využila som študentské lístky (do 26 rokov) na vlakovú dopravu, týždenný listok Youth holidays (Go unlimited) za 15€ na neobmedzený počet jázd v rámci celej krajiny. Existuje aj mesačná verzia za 25€.

Určite by som mala množstvo miest, ktoré je treba navštíviť, no jedno z najlepších je rozhodne Flagey (koncerty, kino,...) okrem toho sú na tomto námestí tiež najlepšie hranolky. Múzeum komixu, Múzeum hudobných inštrumentov, či galéria Wiels. Najlepší trh za najlepšie ceny a s najkrajším priestorovým riešením je určite Le Marché Bio. A ďalších množstvo príjemných vecí.

Určite treba zvážiť hlavne finančné náklady, keďže Brusel je drahé mesto. Takisto je Brusel veľmi multikultúrny, čo tiež nie každému vyhovuje, keďže je tu veľmi veľa utečencov a bezdomovcov. Je to mesto, kde si treba na seba dávať naozaj pozor, najmä v noci. Taktiež treba zvážiť v ktorej časti si prenajať byt, keďže niektoré štvrte sú vyslovene nebezpečné (najmä Molenbeek a Anderlecht).

Pripraviť sa na šialené počasie :)

Myslim, ze mi velmi pomohlo ze som Brusel a danu organizaciu osobne navstivila predtym ako som tam isla pracovat.

Brusel je očarujúce mesto, multikultúrne, plné života. Jednoznačne odporúčam, je skvelé aj ako východisko pre mnohé jednodňové výlety, napríklad do Brúg, Amsterdamu či Antverp.

Hľadanie rozumného ubytovania je veľmi náročné, odporúčam hľadať min. mesiac vopred. Zároveň si treba uvedomiť, že grant nie je dostatočný na pokrytie nákladov v Bruseli.

"Mala by som zopár tipov na ubytovanie. Nakoľko sa v Bruseli strieda veľké množstvo stážistov a študentov, ponúk na ubytovanie určite nájdete dostatok. Čím dlhšie sa v Bruseli plánujete zdržať, tým ľahšie sa vám bude hľadať. Nevýhodou môže byť, že inzeráty nebudú v angličtine - okrem nej bývajú najčastejšie vo francúzštine. Pri hľadaní ubytovania si tiež dávajte pozor na podvody, najmä pri platení zálohy vopred. Tu je niekoľko stránok a skupín, ktoré môžete vyskúšať:


Z pohľadu lokality odporúčam hľadať ubytovanie najmä v juhovýchodných častiach Bruselu:Medzi najlepšie lokality patria štvrte Ixelles, Etterbeek a Európska štvrť (okolie európskych inštitúcií a parku Cinquantenaire).Ak vám neprekáža bývať ďalej od práce, vhodné sú aj vzdialenejšie štvrte ako Woluwé St. Lambert, Woluwé St. Pierre alebo Uccle.Oblasti, v ktorých sa z dôvodu bezpečnosti neodporúča hľadať si ubytovanie sú najmä Anderlecht (hlavne v okolí južnej vlakovej stanice), Molenbeek, Schaerbeek (najmä severná časť, čim bližšie k severnej vlakovej stanici, tým horšie) a Saint Josse-ten Noode.

Jednozačne by som odporúčila každému stránku www.getyourguide.com pomocou ktorej má človek v celom svete možnosť ušetriť mnoho finančných prostriedkov na rôznych atrakciách, múzeách atď. Ďalej by som odporúčila cestovať belgickými vlakmi vo dvojici (v mesiacoch Apríl až August), kedy je možné využiť 1 lístok pre 2 osoby. 

Zľavu na Flibco autobus, ktorý premáva na letisko CRL, v rámci akcie, kde po nachodení 50 000 krokov počas 8 dní bolo možné získať zľavu. 

Pozor na podvofníkov ktorí ponúkajú ubytovanie, medzi najbezpečnejšie časti na bývanie patria Ixelles a Etterbeek, ktoré sú blízko EÚ inštitúcií

Pozor na scamerov na ubytovanie, medzi najlepšie časti na bývanie patria Ixelles a Etterbeek, ktoré sú blízko EÚ inštitúcií

Urcite sa snazte co najskor zoznamit a co najviac ludmi, najma takymi, ktori vam vyhovuju a zarucujem, ze budete mat taky skvely pobyt v Gente ako ja. Odporucam poziciat si bicykel na celu dobu a prepravovat sa najma tymto sposobom. Je to velmi lacne, rychle a zabavne. Dobre je si varit, ale v pripade, ze clovek neviem skolske kantiny su vzdy k dispozicii s pomerne sirokym sortimentom. Taktiez odporucam zaclenit sa do ESN programu a vyuzivat ho co najviac, chodit na vylety a taktiez na akcie, ktore organizuju. Su tam fajn ludia, vela ich tam spoznate a vylety s nimi boli vzdy paradne, najviac odporucam vylet do Dinant, krasna oblast a mesto, taktiez velmi bohata historia. Na skok su aj Lille, Brugy, Brussel, Antwerpy, troska dalej Pariz, Amsterdam, Rotterdam, Kolin..vsetko z toho odporucam :)

Urcite hned na uvod sa registrovat ako clen ESN Gent. Registracia stoji asi 10€, ale mega sa to oplati..je v tom zlava do barov, na vylety, na rozne akcie, ktore tato organizacia robi (chodili tam vsetci, aj ti co kartu nemali a automaticky to mali drahsie). Mam pocit, ze aj poplatok za bicykel bol vdaka tomu nizsi. Za tych 10 eur som vyuzil zlavy radovo v desiatkach az stovkach eur doslova. Taktiez sa oplati chodit do sekacov, v pripade, ze si clovek chcel nejak specialne zariadit miesto kde byval (gauc, kreslo, stolicky), pohybovali sa ceny v desiatkach eur (malo). Ostatne zlavy boli klasicky na ISIC, to brali vsade. Ale ako som uz vravel, ESN karta je tutovka :).

V Gente treba mať bicykel, potom je všetko blízko, inak je doprava drahá a nie vždy spoľahlivá. Potraviny sú podobne drahé ako na Slovensku (trošku drahšie), ale jedlo v reštauráciách je veľmi drahé. Obchody zatvárajú o šiestej a v nedeľu je tiež skoro všetko zatvorené. Pokiaľ má človek pod 26 rokov, môže cestovať po celom Belgicku za 6€ za 1 cestu vlakom, študentské zľavy sa väčšinou viažu na vek, nie na ISIC.

Gent je veľmi študentské mesto, je tu veľa zahraničných študentov, rôzne stránky sú v angličtine a všetci vám milo poradia.

Vziať si so sebou športové oblečenie a obuv, nakoľko tam všetci behajú, bicyklujú, športujú. V zimných mesiacoch nepremokavé oblečenie, veľa tam prší aj počas celého roka. Život je tam drahší ale všetko sa dá zadovážiť, hlavne si treba zvyknúť na presuny - preferovaná je cyklodoprava a aj kvalitná MHD. Zľavy sa týkali iba štatútu študenta - stačil mi na to iba ISIC (zľava na cestovanie MHD, požičiavanie bicyklov, vstup do fitness).

Leuven, je podla môjho názoru perfektné mesto na stáž. Všade je blizko a je to veľmi pekée historicke mesto na byvanie. Urcite by som odporucila kupit si bicykel. Bicykle tu maju velku vyhodu a prednost v premavke a zaroven je clovek rychlejsi. Vyhodou je tiez, ze sa tu da vsade dohovorit anglicky.

Možno aby boli pripravení na to, že je to najdrahšie mesto v Belgicku, viac ako Brusel. Inak je tam všetko potrebné. Možno by bolo fajn si hneď na začiatku zadovážiť bicykel.

Prihlásiť sa na "Buddy programme", čo môže byť pri začiatkoch v novom meste veľmi užitočné. Lístok na vlak "Youth multi (Go pass 10)" ktorý umožňuje 10 jázd hocikde v Belgicku, pričom každá stojí 5,30€ (bežná cena lístka pre študentov pod 26 r je 6,60€).

Partneri

  • partner-logo
  • partner-logo
  • partner-logo
Spracovávame Vaše údaje